De rol van navigatie en lokalisatie Verslag Seminar Zelfrijdende Voertuigen Het Seminar Zelfrijdende Voertuigen: De rol van navigatie en lokalisatie werd op 9 december 2016 georganiseerd op de Automotive Campus in Helmond. Zo'n 100 geïnteresseerden bezochten het evenement dat werd georganiseerd door het Nederlands Instituut voor Navigatie (NIN), Geo-Informatie Nederland (GIN) en AutomotiveNL. G*N 22 Geo-Info I 2017-1 De zelfrijdende auto staat in het middelpunt van de belangstelling, maar wat is de rol van navi gatie en plaatsbepaling hierin? Nederland heeft een sterke historie op het gebied van plaatsbe paling en navigatie, maar hoe ziet de toekomst eruit? Wat is de rol van de Nederlandse auto motive- en verkeersindustrie hierin? Hoe zorgen we voor de verdere ontwikkeling, zodat we op dit gebied internationaal aansprekend blijven? Zes expert sprekers gingen hierop in. Is Nederland er klaar voor? Als eerste sprak drs. Edwin Nas, Projectleider 'Connected and Automated Driving' bij het Ministerie van Infrastructuur Milieu. Hij ging vanuit het overheidsperspectief in op de vraag of Nederland klaar is voor de zelfrijdende auto. Wat doen we vanuit de beleidskant hieraan (via bijvoorbeeld de 'Declaration of Amsterdam') en hoe werkt de overheid samen met marktpartijen en kennisinstellingen? Duidelijk is dat de Neder landse Overheid internationaal een bindende rol zoekt en kennisdeling belangrijk vindt. Nederland is voorstander van 'learning by doing' en gaat dus geen uitgebreide wetgeving vooraf formuleren. Gebruik van kaarten in de auto De tweede spreker, ir. Martijn Mortier, Director AutomotiveNL Product Management van TomTom, ging in op de historische evolutie van het gebruik van kaarten in de auto. Van de papieren kaart tot aan de nieuwe HD Maps voor 'autonoom rijden'. Een kaart is immers een randvoorwaarde voor autonoom rijden. De voordracht ging in op hoe TomTom haar HD Maps maakt en vali- Edwin Nas ging vanuit het overheidsperspectief in op de vraag of Nederland klaar is voor de zelfrijdende auto. Kees Gehrels ging specifiek in op de verschillende ADAS-sensoren en hoe deze technologieën auto matisch rijden kunnen faciliteren.

Geo-Info | 2017 | | pagina 24