2017-1 I Geo-Info 23 deert en wat de rol van sensoren hierin kan zijn. Veel in het nieuws is 'Road DNA': een techniek waar men met gecomprimeerde 3D kaarten en Lidar-sensoren zichzelf weet in te passen op de kaart. Dit resulteert in nauwkeurigheden van 15 centimeter dwars op de rijrichting, vol doende om op de juiste rijbaan te blijven. Martijn Mortier. Stand der techniek Dr. ir. Christian Tiberius, Associate professor aan de Faculty of Civil Engineering and Geosciences bij de TU Delft, nam het publiek mee in de wereld van de Globale Navigatie Satelliet Systemen (GNSS). Specifiek ging hij in op Precise Point Positioning (PPP) en Real Time Kinematic (RTK). Wat is de ontwikkeling en de stand der techniek? Hoe verhouden de verschillende technologieën zich tot elkaar en wat zijn de ambities in aanspre kende projecten zoals het SuperGPS-project? Christian Tiberius. Focus bij de TU Delft ligt op de goedkopere één frequentie (Li) GNSS board ontvangers. Met PPP- technieken weet men snel de noodzakelijke nauwkeurigheid op rijbaanniveau te realiseren. RTK brengt hogere nauwkeurigheden, maar ook meer uitdagingen met zich mee, omdat men fasemeerduidigheden moet zien op te lossen. SuperGPS is een concept idee met lokale zenders, glasvezelnetwerken en zeer nauwkeurige klokken en kan sub-decimeter nauwkeurigheden bren gen, zelfs bij sterke bebouwing en in tunnels. Na de koffiepauze pakte ir. Kees Gehrels, Senior Director ADAS Business Development bij NXP, de draad op. NXP is wereldleider op het gebied van semiconductors voor automotive en beschikt vanuit die positie over een compleet portfolio op het gebied van de auto van de toekomst. Hij ging specifiek in op de verschillende ADAS-sensoren (camera, Lidar, radar) en hoe deze technologieën automatisch rijden kunnen faciliteren. Automated Driving' vraagt om zowel het gebruik van diverse sensoren als een goede integratie hiervan. Zijn conclusie was dat de markt voor auto-radar snel groeit en positionering in de toekomst mogelijk is met radartechnologie. Belang van communicatie en lokalisatie De vijfde spreker, dr. ir. Jeroen Ploeg, Senior Research Scientist van TNO, sprak over de rol van lokalisatie voor 'Cooperative Automated Driving'. Vanuit de praktijkervaringen opgedaan bij het i-GAME project en de 'Grand Cooperative Driving Challenge' (GCDC) in het voorjaar van 2016, werd het belang van communicatie en lokalisatie onder de aandacht gebracht. Er zijn praktijkproe ven gedaan met zowel 'zipping' (invoegen ritsen) als 'cooperative intersection', het zonder menselijke besturing nemen van kruisingen door meerdere voertuigen tegelijkertijd. Alle voertui gen moeten hiervoor altijd via communicatie met elkaar verbonden zijn. Lokalisatie van alle voer tuigen met behulp van GPS is daarbij essentieel. De nauwkeurigheid hoeft niet heel hoog te zijn, maar de betrouwbaarheid wel. Bij uitval van GPS zouden de experimenten niet lukken. Autonoom en coöperatief rijden Tenslotte gaf prof. dr. Henk Nijmeijer, Hoogleraar Dynamics and Control aan deTU Eindhoven, een voordracht over de verschillen tussen autonoom en coöperatief rijden. Cruciaal is dat autonoom uitgaat van actie-reactie, terwijl een coöperatief Henk Nijmijer gaf een voordracht over de verschil len tussen autonoom en coöperatief rijden. voertuig juist pro-actief, anticiperend, handelt. Het STW i-CAVE programma (integrated Coope rative Automated Vehicles), medio 2016 formeel gestart, zal via verschillende werkpakketten hierop ingaan. Zeer belangrijk is hierbij het 'Living Lab', het uittesten in de praktijk. Prof. Nijmeijer zet zich ook in om de 'Grand Driving Challenges' vaker te herhalen en zo de kennis levend te houden. Informatief netwerkevent Moderator Bram Hendrix, Manager Smart Mobility bij AutomotiveNL, zorgde ervoor dat deze middag in goede banen werd geleid. "Het was een zeer informatieve middag, gericht op een specifiek thema binnen de ontwikkeling van de zelfrijdende auto, namelijk de plaatsbepaling. Dit zonder hierbij het overzicht te verliezen. AutomotiveNL wil juist op dit soort specifieke onderwerpen aandacht leggen, omdat men in de wereldwijde ontwikkelingen moet blijven kijken hoe er vanuit de Nederlandse industrie geacteerd kan worden. Waar kunnen we vanuit onze eigen kracht, zoals karteren, semiconductors en onderzoek, het verschil maken? Daarnaast was het natuurlijk een mooi netwerkevent voor onze gasten." Jean-Paul Henry Bram Hendrix zorgde dat deze middag in goede banen werd geleid.

Geo-Info | 2017 | | pagina 25