en data-acquisitie bedrijven 2017-1 I Geo-Info 25 moet worden uitgebreid (Question Mark, Star), gecontinueerd en uitgenut als Cash Cow, verminderd of gestopt (Dog) [i], PMC's werken ook structurerend voor en vergemakkelijken de verkoop. Het geheel aan PMC's is als het ware wat het desbetreffende Geo-ICT bedrijf of data-acquisitie bedrijf in de etalage heeft liggen. Het is zaak om hiervoor zo uniek mogelijke PMC's te kiezen, hierover verderop in dit artikel meer, De PMC- en clusterbenadering heeft ook een groot nadeel: deze benadering kan verstar rend werken en kan innovatie in de weg staan. Het gevaar is namelijk levensgroot dat teveel aandacht uitgaat naar bestaande PMC's en te weinig of geen aandacht naar nieuwe, Het hogere management c.q. de directie moet actief op vernieuwing van de PMC's sturen. Marketing en sales Marketing Marketing omvat eigenlijk alles in onderlinge samenhang en afstemming waarmee een Geo-ICT of data-acquisitie product of dienst maximaal verkocht kan worden. Er wordt wel- eens gezegd dat de marketing de leer van de overvloed betreft en de economie de leer van de schaarste. Marketing omvat dus veel meer dan de spiegeltjes en kraaltjes bij beurzen waarmee marketing door technici weleens wordt geassocieerd. De invloed van marketing hoort al te beginnen bij de keuzes met betrekking tot ontwikkeling. Het is zaak met de hulp van de marketeers een zodanig product of een zodanige dienst te ontwikkelen dat deze zo gepositioneerd kan worden dat er zo min mogelijk concurrentie is. Dit wordt ook wel de blue ocean strategie genoemd [2]. De blue ocean wordt tegenover de red ocean gesteld. Bij de red ocean kleurt de oceaan rood omdat er teveel vissen zijn (teveel concurrentie) die elkaar afmaken. Een ander voordeel van het vroegtijdig contact tussen marketing en ont wikkeling is dat dit goed is voor het evenwicht tussen technology push (technologische ontwikkeling) en market pull (marketing op basis van behoeften uit de markt). Zowel de Geo-ICT als de data-acquisitie business wordt weliswaar gedreven door voortdurende tech nologische ontwikkelingen, maar er moet wel een (latente) behoefte uit de markt zijn! Zo uniek mogelijke positionering van het nieuwe product of de nieuwe dienst kan plaatsvinden met behulp van de vijf P's van de marketingmix (Product, Prijs, Plaats, Promotie en Personeel). Er is dus veel meer van belang dan alleen het product of de dienst zelf (wat technici nog wel eens willen denken!). Het is nu zaak om met een uitgekiende mix van de vijf P's een op het product of de dienst geopti maliseerde marketingstrategie te ontwikkelen. Een groot gevaar bedreigt de marketing, zowel bij Geo-ICT bedrijven als bij data-acquisitie bedrijven: als het eens wat minder gaat, wordt vaak aanzienlijk bezuinigd op marketing of worden de marketingactiviteiten zelfs helemaal stop gezet. Marketing wordt dan gezien als een kostenpost. Uit het voorgaande zal duidelijk zijn dat deze benadering kortzichtig en gevaarlijk voor de continuïteit van de onderneming is! Sales Zowel voor de Geo-ICT als voor de data-acqui sitie bedrijven ligt de sales in het verlengde van de marketing. Ook geldt voor beide typen bedrijven dat de PMC-benadering zowel voor de marketing als voor de sales cruciaal is. Maarvoor het overige is sales voor een Geo-ICT bedrijf of eenheid heel wat anders dan voor een data-acquisitie bedrijf of eenheid. Definan- ciële dynamiek verschilt namelijk sterk van elkaar. In essentie komt het verschil erop neer dat data-acquisitie bedrijven gericht zijn op de verkoop van aanwezige of op korte termijn verkrijgbare uren en Geo-ICT bedrijven op de verkoop van software. Bij Geo-ICT bedrijven verloopt de inkomstenstroom en de cash-flow veel grilliger. Er zijn inkomsten bij verkoop, ter wijl bij data-acquisitie bedrijven de inkomsten en de cash-flow vaak gelijk op lopen met de verkochte uren, meestal veel gelijkmatiger. De verkoop is, vanuit het Geo-ICT bedrijf gezien, haast onbeperkt. Immers, voor een extra verkoop van een licentie of een product hoeft, simpel gezegd, alleen maar een extra kopie te worden gemaakt (uiteraard zijn nog wel meer handelingen nodig). Vanuit de markt, en het te bereiken marktaandeel, zijn er

Geo-Info | 2017 | | pagina 27