26 I Geo-Info I 2017-1 D&rkerjng natuurlijk wel beperkingen. Over het verschil in financiële dynamiek tussen Geo-ICT en data-acquisitie bedrijven moeten nog een paar opmerkingen worden gemaakt. Eerst het data-acquisitie bedrijf. Stel, de kosten van een volledig vrijgestelde medewerker voor de sales bij een data-acquisitie bedrijf bedragen e iook/jaar (salaris, werkgeverslasten, auto, onkostenvergoeding enzovoorts) en er wordt io procent rendement op de omzet voor een project begroot (dat is al veel). Dan moet deze medewerker e i miljoen/jaar aan projecten acquireren, die dan ook nog allemaal volgens budget, zonder ongelukken onderweg, moeten worden uitgevoerd, wil de sales-medewerker zijn of haar kosten terug verdienen. En dan hebben we nog geen enkele winst gemaakt! Dit maakt, dat sales bij data-acquisitie bedrij ven vaak gecombineerd wordt met andere (overhead-) functies, zoals algemeen directeur, afdelingshoofd, clustermanager of projectma nager, met alle gevaren van dien die er zijn bij een combinatie van verschillende taken. Voor Geo-ICT bedrijven is de som totaal anders, ook nog eens per Geo-ICT bedrijf sterk verschillend (afhankelijk van percentage eigen producten ten opzichte van in- en wederver koop, aantal te verkopen licenties en producten enzovoorts). Daarom kan een eenvoudige som als voor de data-acquisitie bedrijven niet worden gemaakt. Wel is het goed hier te bena drukken dat, zeker bij de Geo-ICT bedrijven met grotere omzet in specifieke producten en licenties, er vaak meerdere mensen enkel en alleen met sales bezig zijn. Omdat de hoeveel heid verkochte licenties en producten vrijwel alleen wordt gelimiteerd door de markt en het te bereiken marktaandeel, zal het aantal salesmedewerkers ook hierdoor worden bepaald. Het aantal sales-medewerkers zal bij Geo-ICT bedrijven meestal fors groter zijn dan bij data acquisitiebedrijven. Het onderhoud van de software wordt meestal geheel bekostigd uit de onderhoudscontracten. Het is uiteraard van groot belang dat de sales zo efficiënt mogelijk en dus zo kosten efficiënt mogelijk gebeurt. Voor de data acquisitie bedrijven is dit in ieder geval een must. Voor de Geo-ICT bedrijven is de dynamiek welis waar anders, maar zal men altijd efficiënter moeten werken dan de concurrentie Zowel een data-acquisitie bedrijf als een Geo- ICT bedrijf verkoopt vertrouwen en dat wordt belichaamd door de mensen die er werken. Goede geo-informatie is vaak in stresssituaties cruciaal. Hierbij zijn zowel indruk als reputatie en vakkennis van belang. Daarom is een actueel en uitgebreid LinkedIn-profiel van de sleutelfiguren nodig, maar dit is niet genoeg! Persoonlijk contact is nodig. Dit staat los van de integriteitsgedachte. Elke relatie moet af en toe worden bezocht. Een offertefase kan uiter aard beperkingen voor het contact oproepen. Vakkennis is belangrijk bij de sales. De relatie krijgt pas vertrouwen als de leverancier vak kennis uitstraalt, omdat immers gesproken wordt met een specialistische leverancier. Het is belangrijk dat een vertegenwoordiger van de leverancier met een vertegenwoordiger van de relatie spreekt, die over uitgebreide vakkennis beschikt, maar verder zoveel moge lijk het spiegelbeeld is van de relatie (leeftijd, manier van leven enzovoorts). Het is belangrijk dat het Geo-ICT bedrijf of het data-acquisitie bedrijf (de leverancier) de juiste hoeveelheid aandacht aan de relatie geeft, maar toch opvalt. Hier is sprake van een wankel even wicht. Wanneer de leverancier te weinig aandacht geeft, dan weet de relatie op het beslismoment niet wie de leverancier is en wat deze kan. Wan neer de leverancier echter te veel aandacht geeft, dan komt deze opdringerig over en roept hij irritatie op. Het is dus zaak om de juiste balans te vinden en daarvoor helpt het volgende. klant zijn, zeker wanneer meer sprake is van een dienst (die door leverancier en klant geza menlijk tot stand wordt gebracht) dan van een product (geleverd door de leverancier). Het is zowel voor de klant als de leverancier goed om dit contractueel vast te leggen. Eerder is al bepleit om het hele Geo-ICT bedrijf of data-acquisitie bedrijf te structureren op basis van (clusters van) PMC's. Dit heeft diverse voordelen, ook voor de sales. Er kan gericht sales worden verricht voor die PMC's die relevant zijn voor de desbetreffende relatie op het desbetreffende moment. Het is goed om voor de relaties te denken in concentrische cirkels (relaties) rondom een kern (het bedrijf). Hoe zwakker de relatie is, des te verder verwijderd is de desbetreffende concentrische cirkel van de kern. Het verst verwijderd van de kern is de con centrische cirkel met de vertegenwoordigers van die diensten of bedrijven, waarmee geen of slechts een zeer zwakke relatie bestaat. Hiernaar moeten toegesneden nieuwsbrieven (verzameling blogs en ander nieuws), weblogs, fotoblogs, vlogs, podcasts en/of e-mails met nieuws over de relevante PMC's worden ver stuurd. Er wordt één keer per jaar een bezoek aan de relatie afgelegd. Hoe hechter de relatie is, des te frequenter moet het contact zijn. Tijdens een gemeenschappelijk project moet er veelvuldig contact tussen leverancier en Beurzen zijn duur en meestal niet doelgericht. Uit het budget voor beurzen kunnen vaak heel wat specifieke, op de behoefte van de desbetreffende relatie toegesneden, voor lichtingsbijeenkomsten over PMC's worden georganiseerd. Het is daarom aan te raden om het accent te verleggen van beurzen naar specifieke voorlichtingsbijeenkomsten. Dit artikel heeft duidelijk gemaakt dat de structurering rondom zo uniek mogelijke PMC's cruciaal is, zowel voor Geo-ICT bedrijven als voor data acquisitie bedrijven. Dit geldt zowel voor de marketing als voor de sales. Benadrukt wordt dat marketing al in de ontwikkelingsfase moet worden betrokken. Het is belangrijk dat de sales zo toegesneden en efficiënt mogelijk gebeurt en dat de mogelijkheden van Internet optimaal worden benut. Referenties [1] Zie Boston Consulting Group Matrix, BCG-matrix, Wikipe- dia nl.wikipedia.org/wiki/BCG-matrix [2] Blue Ocean Strategy, W. Chan Kim, Renee Mauborgne, Harvard Business School, Boston, Massachusetts, USA. mr.ir. Jos C. Anneveld is associate bij AeroVision BV. Hij heeft in zijn verschillende functies altijd veel aandacht gegeven aan mar keting en sales en adviseert hier graag over. Hij is te bereiken via jos.anneveld@aerovision.nl.

Geo-Info | 2017 | | pagina 28