Achter de schermen bij VPRO-pr We haalden alles uit de kast om het Nederland van vroeger tot leven te laten komen De afgelopen acht weken was het iedere donderdagavond dan zover. Op het puntje van de bank, televisie aan, klaar om me te laten meeslepen in een reis door het Nederland van toen en nu. Net als één miljoen mensen in Nederland genoot ik van deze 'visuele reis door de tijd', vormgegeven met fototransities, helikopterbeelden, droneshots, persoonlijke verhalen en data- animaties. Voor mijn vriendin fungeerde ik iedere aflevering als tweede scherm. Na bijna een jaar betrokken te zijn geweest bij de voorbereiding van dit programma als datajournalist kon ik het niet laten om iedere animatie van het nodige commentaar te voorzien. Hoewel we het af en toe echt niet meer zagen zitten, was het terugkijkend een fantastische periode. Graag neem ik jullie mee in mijn ervaringen achter de schermen van Onzichtbaar Nederland. 28 Geo-Info I 2017-1 Door Tim Tensen De redactie bestond uit de hoofdredacteur, twee redacteuren, producer, datajournalist Frédérik Ruys en stagiair data Bob Veldkamp. Een data-borrel in Utrecht, waar ik Frédérik sprak, zorgde ervoor dat ik het team vanaf februari mocht komen versterken. Eerder hadden wij, ik als stagiair, de data-animaties verzorgd voor de voorganger van deze serie: Nederland van Boven. Daarnaast was voor deze serie het animatie bureau 422S uit Bristol weer betrokken om de animaties daadwerkelijk te produceren. De ambitie was ditmaal torenhoog: vijf a zes animaties per aflevering (in tegenstelling tot de twee per aflevering voor Nederland van Boven). Om het Nederland van vroeger tot leven te laten komen, moest alles uit de kast gehaald worden. Frédérik had al een heel schema gemaakt van alle animaties die we wilden maken. Uiteenlopend van XXL tot S, van zeer gedetailleerde yD-visualisaties op object- en straatniveau, via 'traditionele' data-animaties zoals we die gewend waren naar fototransities en parallax foto-effecten. Vanuit onze ervaring met data-animatie, maar ditmaal vermenig vuldigd met vijftig, namen we ons voor om maar niet meteen in de stress te schieten maar gewoon ergens te beginnen. Stuwen en bunkers De redactie had een mooi verhaal naar boven gehaald over houten huizen in de omgeving van Utrecht. Leuk, dacht ik, maar waarom is dit interessant? Het bleek dat deze huizen van hout moesten zijn om snel afgebroken te kun nen worden ten tijde van oorlog. Zij stonden namelijk binnen een kleine cirkel rondom een van de vele forten die onderdeel waren van de Hollandse Waterlinie. Ik ging aan de slag: het verzamelen van GIS-bestanden van deze ringen om de forten zoals die destijds in de Kringenwet waren ingetekend op oude kaar ten, puntlocaties van de forten zelf en grens- polygonen van de inundatiegebieden van alle waterlinies die we in Nederland hebben gekend. Ik ontdekte de IJssellinie, pas vanaf de jaren negentig in onbruik geraakt, aangelegd om ons te beschermen tegen de Russen uit het oosten. Het was een megalomaan project, inclusief geheime stuwen en bunkers, en in al die jaren nooit gebruikt. Een prachtig verhaal. Ik zette mijn data-bril op en begon alle panden te selecteren die bij een aanval onder water zouden komen te staan, bestudeerde oude Russische militaire kaarten en vergeleek deze met kaarten van onze Topografische Figuur 2 - Bounding boxes van de kaartbladen. Figuur3 - gD-model (door

Geo-Info | 2017 | | pagina 30