ogramma Onzichtbaar Nederland om het verleden voelbaar te maken in het landschap dat we nu kennen 2017-1 Geo-Info 29 Zesduizend plattegronden Het in beeld brengen van sporen uit het verleden vraagt om historische datasets. Om de onder grondse gangenstelsels van de mijnen in Limburg tot leven te wekken, hadden wij de beschikking over ruim zesduizend plattegronden. Het bij elkaar brengen van deze kaarten, weliswaar compleet maar van zeer uiteenlopende kwaliteit, heeft heel wat hoofdbrekens gekost. Het zien van de ligging van de kaarten door het tonen van de bounding boxes van alle plattegronden (met hulp van Webmapper) was erg nuttig. Frederik Frédérik Ruys) om de ligging van schachten en lagen zichtbaar te maken. Figuur 4 - Beeld van de uiteindelijke animatie. Figuur 1 - Pointcloud van een maquette van Maastricht. Steeds was de uitdaging Dienst uit diezelfde periode. Daarnaast verdiepte ik me in de werking van afzinkbare caissons: aan de hand van technische tekenin gen begon ik de constructie van stalen liggers en staalplaat in 3D te modelleren. Historisch Maastricht als puntenwolk Steeds was de uitdaging om het verleden voelbaar te maken in het landschap dat we nu kennen. Een smeulende kolenberg pal achter huizen in Limburg. Een bizar idee dat we ons nu niet meer kunnen voorstellen, evenals een snelweg dwars door het oude centrum van Utrecht, notabene dwars tussen de Domtoren en het oude schip door. Om te laten zien hoe dit zou zijn geweest, hebben we beelden van anno nu gecombineerd met een gemodel leerde wereld van de jaren zestig. Hiervoor hebben we gebruikgemaakt van 3D-modellen van de Domtoren (gemaakt door 3D archeo loog Daan Claessen) en de puntenwolk-data (pointcloud) van het AHN. Om het Maastricht van 1750 te beleven hebben we zelf een pointcloud gemaakt door een maquette van verschillende kanten te fotograferen met speci ale camera's. Voor de fotogrammetrie hebben we een gewone fotocamera gebruikt: het computerprogramma maakte de berekening. De nauwkeurigheid hiervan was verbluf fend. In tegenstelling tot het AHN bevatte de pointcloud van Maastricht ook informatie over de zijkanten van gebouwen evenals kleurinfor- matie. Met een speciaal ontwikkeld programma waarin het aantal punten strategisch kon worden uitgedund, was bureau 422S in staat dit model live op het scherm te kunnen bewegen. heeft vervolgens hele infographics getekend en 3D-modellen gemaakt om alleen al inzichtelijk te krijgen hoe de verschillende lagen en schachten ten opzichte van elkaar gepositioneerd waren. Dit was allemaal nodig om uiteindelijk het story- board voor de animatie te kunnen schrijven.

Geo-Info | 2017 | | pagina 31