.fQ Vertalen van de data naar een visualisatie-vorm die het verhaal op een begrijpelijke wijze vertelt IN_F00D_04_D_CropS 2017-1 I Geo-Info 31 Figuur 6 - Visualisatie van gasvelden en boorgaten. Een andere prachtige historische dataset die werd gebruikt is de CLIWOC (Climatological database for the world's oceans). Het is won derlijk om te bedenken dat we nu in staat zijn om de routes van zeevaarders uit de gouden eeuw op het scherm te toveren aan de hand van gedigitaliseerde logboekgegevens over windrichting en snelheid uit die tijd. Naast data van universiteiten, de RCE (Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed), het Kadaster en de ministeries, waren wij in deze serie ook aangewe zen op mensen die vanuit hun passie de locaties van bijvoorbeeld verdwenen kanalen, luchtwacht- torens, windmolens of 3D-reconstructies van middeleeuwse kastelen hebben gedigitaliseerd. Ook hebben wij zelf de nodige kaarten ge- georefereerd (herinrichtingsplannen, turfplassen en molens die Leeghwater had bedacht om de Haarlemmermeer leeg te pompen). In tegenstel ling tot Nederland van Boven is nu slechts éénmaal gebruikgemaakt van GPS-loggers om zelf routes op te nemen. Ditmaal fietste onze stagiair Bob mee met de postbodes in de achterhoek, bij elke brievenbus een waypoint makend. Met de ontwik keling van nieuwe technologieën in gedachten op het gebied van het digitaliseren van analoge kaarten, logboeken, foto's of maquettes kunnen we de komende jaren nog veel moois verwachten. De juiste vorm Het hebben van data is één ding. Bij het voorbereiden van een animatie draait het ver volgens om het vertalen van de data naar een visualisatievorm die het verhaal op een begrij pelijke wijze vertelt. Het was een uitdaging om de juiste vorm te vinden voor de animatie die het verhaal van afnemende reistijd per spoor en over de weg vertelt. Eén manier om dit te laten zien, is door middel van anamorfose: een verkorting van de reistijd tussen twee plaatsen wordt vertaald naar een verkorte afstand op de kaart. Hoewel hier prachtige voorbeelden van zijn, vonden wij dat de vertekening van de vorm van Nederland die hierbij ontstaat voor de kijker moeilijk te begrijpen zou zijn. Wij heb ben ervoor gekozen om de reistijd te visuali seren door middel van hoogte. Hoe verder de reistijd daalde, hoe verder Nederland inzakte, gezien vanuit een beginlocatie. Gebruik van hoogte als visualisatiemiddel is ook gebruikt in de animatie die de werking van pompen na een flinke regenbui (KNMI-data) laat zien. Voordat een animatie door bureau 422S kon worden geproduceerd moest de timing en cameravoering van begin tot eind doorgedacht zijn en moest de data kloppen. Dit deden wij aan de hand van storyboards. In het maakproces was het continu een wis selwerking tussen redactie, regie, de zoge noemde 'data-boys' en de editors. Het was bij deze serie van cruciaal belang om steeds ft 10 Unions ft6 cauliflower ftl Warehouses #9 Strawlserries #11 Unions #12 Potatoes ff 7 Apples ff 8 Aspanus Figuur7 - Cameravoering in storyboard.

Geo-Info | 2017 | | pagina 33