Recordaantal nieuwe woningen onder NAP 2017-1 I Geo-Info 35 traceren, en op die manier ook vastgesteld tot welke gedrukte bronnen de Noord-Hollandse kartografen toegang moeten hebben gehad moesten - hoe dat materiaal echter in Edam en Enkhuizen terecht kwam is nog niet duidelijk. Geleidelijk aan gaat de kaartproductie van Edam en Enkhuizen over naar Amsterdam - eerst werkt men voor Amsterdamse uitge vers, later verhuist men ook daarheen - de voordelen van schaal, contact met andere kartografen en direct toegang tot bronnen werden blijkbaar steeds belangrijker. Na afloop van de lezing bood Schilder het eerste exemplaar van zijn boek aan aan Prof. Schilder (rechts) overhandigt het eerste exemplaar van zijn nieuwe boek aan kapitein ter zee Van der Donck. kapitein ter zee M.C.J. van der Donck, chef der Hydrografie van de Nederlandse Zeestrijd krachten. In zijn dankwoord verwees Van der Donck naar het feit dat de mensen van zijn dienst (opgericht in i860 in Batavia) de rol van de Noord-Hollandse kartografen nu hebben overgenomen. De lezing werd gehouden in de Doopsgezinde Singelkerk, waar meer dan 200 belangstellenden bij eenkwamen. Na afloop werden ze met een drankje ontvangen aan de OudeTurfmarkt, bij de Afdeling Bijzondere Collecties van de UvA, waar de Explokart onderzoekgroep onderdak heeft gekregen. Ferjan Ormeling In de laatste tien jaar is er een recordaantal woningen onder NAP gebouwd, terwijl de zeespiegel blijft stijgen. Dat komt vooral door een tekort aan woningen en bouw grond boven NAP. Het Planbureau voor de Leefomgeving wil daarom meer bewustzijn creëren over de risico's van bouwen onder NAP. Volgens het bureau gaan economi sche belangen vaak boven de gevolgen van overstromingsrisico's. Meer dan 25 procent van alle woonhuizen in Nederland komt bij overstroming onder water te staan. Ook grote delen van Friesland en Gronin gen liggen onder NAP. Toch zijn er zowel in de Randstad als in het noorden genoeg plekken waar je naartoe kunt vluchten als het je echt te nat onder de voe ten wordt, zegt Esri-directeur Ed van Ingen. Zijn bedrijf maakte een digitale kaart waarop iedereen kan zien of zijn eigen woning boven of onder zeeniveau ligt. Van Ingen wijst erop dat liefst een derde van alle woningen die tussen 2000 en 2010 zijn gebouwd onder NAP ligt. Van de woningen uit de periode na i960 is dat maar 25 procent. "Dat heeft ermee te maken dat veel Vinex-wijken en nieuwbouw- locaties eigenlijk oude polders zijn en onder NAP liggen." Of het een verstandige zet is om steeds meer onder NAP te bouwen is nog maar de vraag, zegt Joost Knoop, senior wetenschappelijk onderzoeker bij het Plan Bureau voor de Leef- omgeving. "Als het mis gaat, gaat het heel erg mis en dan is dit soort gebouwen als eerste aan de beurt om onder te lopen. Maar we bouwen er ook niet voor niets; we verdienen heel veel geld in het gedeelte van Nederland dat echt kan overstromenIn het zogenaamde overstro- mingsgevoelige gebied wordt 70 procent van het BNP verdiend" Thijs Baas in Esri GIS nieuwsbrief, december 2016. Leeuwarder DriMeld» HWIittOWUrti Höém Puiffltfeftd Latitats Arïem Alm eft Hardafbefg V. H *1 «r som Amersfoort Apeldoorn Tlnc Hifgue f7-*- ordredït VHn Büdiülr Boricn I ü'.r- 1:

Geo-Info | 2017 | | pagina 37