Belgium and the Netherlands Swap Land, and Remain Friends 7^ OPEN kaart Onder deze titel publiceerde de New York Times op 28 november 2016 een artikel over de grenswijziging in de Maas die op die dag door beide landen werd ondertekend. Bij dit artikel een kaartje dat de situatie voor de Amerikaanse lezer inzichtelijk maakt. Benieuwd naar de weergave in de Nederlandse en Belgische media ontdekten wij dat die Amerikanen best genuanceerd verslag kunnen doen over een buitenlandse kwestie. r\\ J oost-maahland f rf" Kaart NOS. 36 Geo-Info I 2017-1 Jan-Willem van Aalst (imergis.nl en opentopo.nl): Hoe rijk de kartografische traditie van zowel Nederland als België ook mag zijn, vergele ken met de toelichtende kaart van de New York Times is de rest toch weinig meer dan prutswerk. Zo heeft de kartograaf van de NYT (die, laten we eerlijk zijn, de enige is die echt neutraal naar het bericht kijkt), ingezien dat deze grenswijziging vraagt om een kwartslag kanteling van het kaartbeeld: onze monitoren zijn tenslotte ook breedbeeld. Hoezo noord altijd boven? Naast een keurig gedimde lucht foto, die voor de nieuwsgierigen die dat willen BELGIUM Hiwif LANAYE PïMdv'llt tl'Eijsdtfl EÜ5CEN RedegotifitEd Pre&er.I fierder t»f(lrjr Presqu'ile de L'IW NETHERLANDS Maas Rivor Norm 3.000 Feel BELGIUM DJmJcii Kaart New York Times. vele details toont, dacht de kartograaf ook aan standaard elementen zoals een heldere aandui ding van de typen grenslijnen, een noordpijl, een schaalbalk, én een indexkaartje met zowel Nederland als België! Daar kan een mens nog 'ns wat van leren. Een parel van een kaartje bij een parel van een grenswijziging. Laten we de vele gekke gemeentegrenzen die we nog hebben (denk aan Ommen/Hellendoorn/ Twenterand en Vlissingen/Borsele) ook zo gaan oplossen (Baarle-Hertog zal niet haalbaar zijn). Dat maakt niet alleen het leven van kartografen een stuk prettiger, maar ook van vele ruimtelijke planvormers en bestuurders. Marijn Bosma (BosmaGrakek.nl): Het gaat hier om de uitruil van drie schierei- landjes die lange tijd aan de overkant van de Maas lagen. Strikt genomen waren het geen 'enclaves', maar in de praktijk waren deze rafel randen lastig bereikbaar vanuit hun respec tieve moederlanden. De nieuwe landsgrens is nu opnieuw vastgelegd op de middenlijn van de huidige Maas. Is dat een wijs besluit? Het lijkt mij dat deze grens houdbaar is tot het moment dat de Maas de ruimte krijgt om haar grillige loop te hernemen. De tussenstand-van-dit-moment is op ver schillende manieren gevisualiseerd. Het kaartje van de New York Times biedt meer details én meer overzicht dan de kaartjes in de Neder landse en Vlaamse media. Eigenlijk snapte ik het VRT-kaartje pas nadat ik het kaartje van de New York Times had gelezen... RTLZ en NOS noemen op hun kaartjes slechts twee van de drie schiereilanden. Op het NOS- kaartje is wel een leuk kaasvlaggetje geplant op de nieuwe landaanwinst! Maar waarom dan niet ook een Belgisch vlaggetje op het 'verloren land' zoals in het VRT kaartje? RTLZ noemt in haar tekst dat het noordelijkste schiereilandje vijftien voetbalvelden groot is. Het zou extra informatief zijn als ze op het

Geo-Info | 2017 | | pagina 38