Geo BOBG Samenwerking Grip op proces Live-gang Beheer Van '2 stappen vooruit, 3 stappen terug' .naar ..„1:1 2017-1 I Geo-Info 39 advertorial gtmftnK ALKMAAJ^. Figuur 2 - 'Belevings'graflek van de livegang. De groene lijn geeft de ideale situatie: elke BRAVO-levering is succesvol. De rode lijn geeft de daadwerkelijke situatie: in het begin veel fouten en dus veel en vaak opnieuw, maar door ervaring en verbetering wordt de ideale situatie steeds beter benaderd. maar geen inzicht had in de kwaliteit van de gebieden die er met de fusie zijn bij gekomen. Hierbij is geclassificeerd op een aantal criteria (mate van afwijking BGT-grens ten opzichte van de 2016 luchtfoto per objectgroep zoals wegen, water, etc.). Tevens is gekeken naar mutaties die EZ-AAN-percelen betref fen (deze markeringen kunnen dan aan EZ worden doorgege ven). Ook is een contrasignalering uitgevoerd: van alle signa leringen is bepaald of deze ook op de voorlaatste luchtfoto voorkwamen. In dat geval is sprake van achterstallig onder houd. Met deze signalering heeft de gemeente nu een zeer waardevol bestand in handen. Op basis van de classificatie kan nu bepaald worden welke (categorieën) mutaties met voorrang dienen te worden doorgevoerd en wat de ti'jdfase- ring is voor de behandeling van de minder urgente mutaties. Beheerfase Inmiddels is Alkmaar ook de BGT-beheerfase ingegaan. Een fase waar ook weer veel nieuw is en eerst ervaren moet wor den (dus ook hier doen we weer stappen vooruit en terug...). In de eerste plaats dienen 'known issues' uit de transitie te worden verwerkt en kunnen de in de afgelopen periode ach terstallige en reeds ingemeten mutaties worden verwerkt. Alkmaar heeft besloten dit laatste al vast te laten uitvoeren door GeoBORG, maar wil uiteindelijk als zelf metende ge meente ook zelf BGT-mutaties gaan doorvoeren. Gekozen is om voor het eigen beheer een pilot te starten met de Geo- BORG-software, waarmee ook automatisch berichtenverkeer met de LV mogelijk is. Naast het leren omgaan met alle tech nische aspecten ervaren we dat vooral ook het organisatori sche proces rond mutatieverwerking goed dient te worden ingericht. Dat betreft niet alleen het aspect van BGT-gericht inmeten en het doorvoeren van de eigen (gemeente Alkmaar) mutaties tegelijkertijd met de mutaties door GeoBORG, maar ook het omgaan met de mutaties van de buur-bronhouders en niet te vergeten het gehele communicatieproces daar om heen. Ook dit wordt dus duaal opgepakt. Wat vanuit de ge meente Alkmaar in de toekomst nog wel vaker zal voorkomen, omdat de gemeente niet de piekbelasti'ngen kan opvangen. Op de wensenlijst staat verder de koppeling met de BOR en BAG, en een stereokartering-stati'on. Genoeg werk dus en een mooie uitdaging voor de gemeente Alkmaar en GeoBORG om in nauwe samenwerking uiteindelijk een optimaal beheerpro- ces te realiseren. Ouke Weijer is senior medewerker GEO-Informatie bij de gemeente Alkmaar. Heddo Klandermans is projectleider/Senior Consultant bij GeoBORG.

Geo-Info | 2017 | | pagina 41