Emografie ru O CD U) CD OO CD CD Column 2017-1 I Geo-Info Het schemert. De wind begint zachtjes te waaien en streelt je wangen. Ondanks dit ogenschijnlijk teder en bemoe digend gebaar ben je toch wat op je hoede. Je had immers allang op plaats van bestemming moeten zijn. Met de kaart in je handen kijk je naarstig om je heen. Waar is toch die Tempel van Zelfinzicht waarna je rechtsaf moet slaan bij de Rots van Zelfstandigheid en dan rechtdoor richting je eindbestem ming: de Woestijn van Zingeving? Je loopt door terwijl de duisternis toch echt begint in te vallen. En blijkt de plattegrond in je handen niet écht helemaal te kloppen. Waar heb je deze kaart eigenlijk gekocht? Even feedback geven aan de kartograaf, want dit is echt heel onhandig. Dan maar op gevoel je weg proberen te vinden. En dan... BAM!...met je snufferd in het Moeras van Kortdurende Misère..Je trekt jezelf er snel uit (natuurlijk, anders heet het geen Moeras van Kortdurende Misère). Na even rondkijken zie je lichtgevende paddenstoeltjes langs het pad. Daarop staat: 'Toren van Tevre denheid - nog maar acht bochten!'. Dat klinkt als een prettige bestemming en je besluit de lichtgevende paddenstoelen te volgen. Kort daarna klop je aan bij de Toren en als de deur opengaat, word je verwelkomd door de gloed van een open haardvuur, gezellige geroezemoes en een geurende maaltijd. Met een glimlach stap je over de drempel. Verfrissend, dit soort beschrijvingen van non-geografische plekken. Dit type plattegronden en kaarten, zijn visualisaties van zaken die we niet rechtstreeks met onze ogen kunnen waarnemen. We zijn er vaak wel geweest en we kunnen de tekenen dat we er zijn geweest ook wel verwoorden, maar de plek zelf omschrijven, dat is lastig. Ten minste, ik neem aan dat we allemaal wel een keer in de Toren van Tevredenheid zijn geweest, zonder dat we het als object kunnen omschrijven. Een dergelijke plek is ook de Romantische Liefde, en dan bedoel ik de huidige romantische liefde. Ik bedoel de liefde die je bloed laat borrelen van opgetogenheid en je huid laat schitteren van plezier. Dit type romantische liefde in de kern is ongrijpbaar en daarom een uitdaging om te visualiseren in een kaart. Hoewel...rond 1645 heeft Madeleine de Scudéry een poging gedaan om haar land van de liefde vast te leggen in Carte du pays de Tendre. De kaart bestaat voornamelijk uit wateren en steden. De reis begint bij de stad Nieuwe Vriend schap. Dan zijn er twee routes: één naar de stad van Erkenning en de ander naar de stad van Waardering. De routes bestaan uit verschillende rustpunten bijvoorbeeld de dorpen Respect, Groot Hart en Goedaardigheid. Een foute keuze is naar het zuiden richting de Rotsen van Hoogmoed. Ruim honderd jaar later heeft Johann Gottlob Imma- nuel Breitkopf het iets groter aangepakt door Das Reich der Liebe (1777) uit te brengen. Niet één enkel land komt aan bod, nee, het Rijk beslaat maar liefst zeven landen. Te beginnen met het Land van de Jeugd, waar men onder andere het Kusveldje, de Bron van Plezier en het Kasteel van de Waarschuwing vindt. Men reist onverbiddelijk door en kan terechtkomen in het Land van Rust, het Land van Treurende Liefde, het Land van Lust, het Land van Geluk kige Liefde, Vrijgezellen Land of het Land van Obsessies. In het Rijk zijn meren, bergkammen, rivieren, moerassen, woestijnen en steden aanwezig met duidelijke bena mingen. Het is een uitgebreide en gedetailleerde kaart. En bijna objectief zou ik zeggen. Maar goed, Johann was geïnteresseerd in wiskunde, dus heel verbazingwekkend is dat dan ook niet. Een minder objectief beeld schetst de kaart Open Country of a Woman's Heart (tussen 1833-1842) uit de Ver enigde Staten door D.W. Kellogg. Poeh, dat is niet niks, hoor. Het grootste deel van het vrouwenhart bestaat uit Egoïsme, Liefde voor Bewondering, Liefde voor Etaleren en Liefde voor Jurken. Daarnaast blijken ook de grootste wateren 'Sea of Wealth' en 'Lake of Self concern' te zijn. Enwe weten allemaal, zonder water geen leven, dus dit geeft niet het meest positieve beeld van een vrouw. Gelukkig biedt de regio van Sentiment nog enig soelaas. Helaas wordt deze aan alle kanten omringt door een rede lijke afschrikwekkende bergrug die niet héél makkelijke te passeren lijkt. Tja..doorzettingsvermogen en briljante navigatie waren onontbeerlijke kwaliteiten voor een man om de uiteindelijke City of Love te mogen betreden. Hoe zou een liefdeskaart anno 2017 er uitzien? Misschien is een Emotional Positioning System handig om Liefde in kaart te brengen. Geen angst om te verdwalen en met één druk op de knop nieuwe gebieden vastleggen. Of zou er toch wat schoonheid verloren gaan van de ontdekkingstocht in de Liefde? Zouden we werkelijk beter af zijn zonder het land van Liefdesverdriet? Of is het net als backpacken in de verre stre ken? Sommige ervaringen zijn schokkend, pijnlijk of gewoon moeilijk, (hoewel Facebook hier niks over rept). Misschien zorgen die ervaringen juist voor meer waardering voor andere delen en routes van de Liefde. Wat zou u doen: ronddolen of de kortst mogelijke route kiezen? Tsoefiet van Beuningen Assistent-onderzoeker bij Laboratory of Geo-information Science and Remote Sensing van Wageningen University and Research tsoebet@gmail.com

Geo-Info | 2017 | | pagina 43