Open is gratis; ja toch, niet dan? Cartodag 2017 In Nederland is de beschikking over gratis, vrij downloadbare geodata vanzelfsprekend aan het worden. Loopje toch nog tegen een betaalmuur of een gesloten dataset aan, dan is dat meer uitzondering dan regel. Dat er gretig gebruik wordt gemaakt van open data, blijkt onder andere uit de download-statistieken van PDOK. Dit moet haast wel van invloed zijn op de kaartproductie in ons land. 2017-1 I Geo-Info tekenaars in de praktijk in de Verenigde Staten met andere instrumenten werkten dan hun collega's in Europa, zorgt deze verzameling afbeeldingen toch ook hier voor een gevoel van nostalgie. Het zijn over het algemeen geen controversiële kaarten, er ontbreekt bijvoorbeeld grootschalig kaartmateriaal over militaire acties. Er zitten veel economische kaarten tussen, om de staatslie den een idee te geven van het potentieel van bepaalde gebieden en, met hetzelfde doel, ook kaarten van de bevolkingsdichtheid. Daarnaast wordt de grootste groep van thematische kaarten gevormd door kaarten van de etnische samenstelling van de bevolking van de Kauk- asus, Slovenië en Centraal-Azië. Maar veel van dit materiaal zouden we ook in schoolatlassen kunnen aantreffen; de Bosatlas heeft bijvoorbeeld ook kaarten van de etnische samenstelling van de bevolking in Bosnië, de Kaukasus of Centraal-Azië. Dat geeft al aan dat we deze kaarten niet als echt geheim kaartmateriaal kunnen betitelen. Ook kartografisch gezien zijn de kaarten traditi oneel, de 3D-kaarten van Afghanistan misschien uitgezonderd. Maar het is een aardige collectie die toch ook voor de wereldgeschiedenis van de laatste 75 jaar een goede begeleiding vormt. Ferjan Ormeling Entree met Marcel Wolters, Cartodag 2016. Tot ethische keuzes verleid door Arnold Bregt, Cartodag 2016. Op de Cartodag 2017 staat de invloed van open geodata op de kaartproductie centraal. Wie zijn er met deze open data aan de slag? Is er een explosieve toename te bespeuren van kaarten in de media of valt dat juist tegen? Hoe ga je het beste om met de diverse dataformaten? Wat valt er te zeggen over de kwaliteit van de gegevens en last but not least: welke invloed heeft dit alles op de workflow? Aan de hand van wat theorie, maar vooral door aansprekende praktijkvoorbeelden laten wij ons licht schijnen op de stand van zaken anno 2017 De Cartodag 2017 vindt plaats op 15 maart in het recent geopende Timmerhuis in het centrum van Rotterdam. We zijn daar te gast bij de gemeente Rotterdam, die deze prachtige locatie beschikbaar Tjeerd Tichelaar is op 'Bosatlas-wijze' de Map- Challenge aangegaan, Cartodag 2016. heeft gesteld. In de zaal is plaats voor maximaal 90 deelnemers, dus wacht niet te lang met aanmelden! De toegangsprijs is e 40 p.p. en de eerste twintig studenten die zich aanmelden betalen slechts e 15 p.p. Meer informatie en aanmelden op www.cartodag.nl. Heb je zelf een nieuwe werkwijze bedacht, een bijzondere ervaring met open geodata of heb je er een kaart meegemaakt? We horen graag jouw verhaal! Er is gelegenheid voor het geven van een presentatie, workshop of zeepkist-presentatie. Sprekers kunnen zich aanmelden op cartodag.nl of per mail: cartodag@gmail.com. Auteur: Winifred Broeder. Foto's: Marga te Woerd.

Geo-Info | 2017 | | pagina 45