2017-1 I Geo-Info 47 2. vervang vlak (face) door punt (node) representatie (indien alle buur-verbindings- wegen inmiddels lijn/edge zijn); of 3. stel verwerking object uit door deze (kunstmatig) belangrijker te maken (om zo later nogmaals aan de beurt te komen). Het geselecteerde vlakobject is een verbin dingsweg. 1. samenvoegen met directe buur-verbin- dingsweg (indien bestaand); of 2. bereken hartlijn en vervang vlak (face) door lijn (edge) representatie voor dit wegdeel. Het geselecteerde vlakobject is een waterdeel. 1. samenvoegen met directe buur-water- deel (indien bestaand); of 2. bereken hartlijn en vervang vlak (face) door lijn (edge) representatie voor dit waterdeel. Het geselecteerde vlakobject is een ander type object. 1. voeg samen met een direct buur ook van ander type, niet zijnde weg of water (indien dergelijke buur aanwezig); of 2: bereken hartlijn en vervang vlak (face) door lijn (edge) representatie voor dit object. Door toepassen van dit algoritme gebeurt er grofweg het volgende met de wegdelen gedurende het generalisatieproces van groot ste naar kleinste schaal: in eerste instantie worden aangrenzende wegvlakken samenge voegd, daarna worden de hartlijnen berekend (van vlak naar lijn) en ten slotte verdwijnen de (lijn) wegdelen impliciet, door de samenvoe ging van het minst belangrijke vlak met ander vlak (beide van type niet-weg). Bij deze laatste operatie wordt overigens eerst gekeken naar directe buurvlakken waar geen lijn (edge) tus sen zit, die een wegdeel voorstelt. Indien deze lijnen allen wegdelen voorstellen, dan wordt een keuze gemaakt om het minst belangrijke lijn-wegdeel te verwijderen (en zo buurvlak ken samen te voegen). Bij het bepalen van de belangrijkheid van een lijn-wegdeel, wordt gekeken naar zowel de lokale configuratie Figuur 5 - Resultaat generalisatie (op zelfde schaal getoond): het visuele resultaat na toepassing van kartografische styling van de vlak- en lijnobjecten ('DCM', links) en de onderliggende tGAP structuur ('DLM', rechts met in rood lijn-wegdelen extra benadrukt). Bovenste kaartfragment is de input, die naar onder toe steeds verder wordt gegeneraliseerd. (verbindingen, connectiviteit) als naar de lengte van dit wegdeel [7]. Resultaten De met kennis van het wegennetwerk verrijkte tGAP structuur en het bijbehorende algoritme zijn getest met een aantal verschillende type topografische data sets (TopioNL), voor zowel stedelijke als landelijke gebieden. Figuur 5 toont de generalisatie van landelijk gebied met daarbij de inhoud van de onderliggende tGAP structuur als de daarvan afgeleide car tografische weergave op een viertal niveaus. Merk op dat hoewel in het midden-schaal gebied er veel wegen zijn die deels door vlak ken en deels door lijnen worden gerepresen- 1 (a) (b) (c) (d) Figuur 6 - Generalisatie van een rotonde.

Geo-Info | 2017 | | pagina 49