Ruth de Smit-Bunkenburg (1924-2017) In Memoriam Ze staat nog onder haar eigen naam vermeld - Mej. R.P.C. Bunkenburg, Lutherse Burgwal 26, Den Haag - in de deelnemerslijst van de eerste Nederlandse kartografendag die op 25 januari 1958 werd gehouden in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam. Daarnaast de namen van haar man en schoonvader en van haar werkgever, Ing. G. Falk uit Hamburg, de oprichter van het roemruchte Falk Verlag (van de stadsplattegronden). Triangulatie? Tot 19 maart 2017: Het begin van Gin Geboren in Hamburg volgde ze daar een opleiding tot technisch tekenaar en na een baan bij een architectenbureau was Ruth in 1946 bij het Hamburgse Falk Verlag gaan werken. In het kader van de samenwerking met het Cartografisch Instituut Bootsma (CIB) uit Den Haag (een onder deel van Uitgeverij Mouton Co), kwamen ook Nederlandse kartografen over de vloer, waaronder Marinus de Smit. Toen de samenwerking van het Falk Verlag met het CIB geïntensifieerd werd, werd ze in 1956 bij het CIB in Den Haag gedetacheerd. Normaal gesproken groeien bergen, maar op dit moment is er een expeditie om te checken of er een berg aan het krimpen is. Het gaat nota bene om de Mount Everest, de hoogste berg ter wereld, die te vinden is in de Himalaya. India is de berg nu opnieuw aan het meten, meldt PTI. Nieuwe expeditie In april 2015 was er een aardbeving van 7,9 op de schaal van Richter in Nepal. Er werden 80 Daar leerde ze De Smit nader kennen. Ook na het huwelijk met Marinus in 1958 bleef ze als kartograaf werken bij Falkplan CIB, en ze was zeker even actief bij de jonge Kartografische Sectie van het KNAG betrokken als haar man, de langjarige secretaris van de Kartografische Sectie. Samen hadden ze een groot aandeel in de organisatie van het eerste -en tot nu toe enige- internationale kartografische congres van de Internationale Kartografische vereniging dat in Nederland werd gehouden (namelijk in 1967 in de RAI in Amsterdam). miljoen mensen getroffen door de aardbeving, het is de ergste aardbeving in 80 jaar. Maar nu lijkt het erop dat de beving niet alleen mensen treft: waarschijnlijk is een groot gebied in de Himalaya een meter korter geworden. Inclusief de Mount Everest. Op dit moment wordt de hoogte van de Mount Everest gehouden op 8848 meter. Dat werd 62jaar geleden vastgesteld door een bureau in India. De overheid van het land heeft nu een tweede expeditie gestuurd om te checken of dat nog steeds het geval is. Nog steeds de hoogste De meting wordt gedaan met een combinatie van GPS en triangulatie. Dat laatste houdt in dat er meerdere onderzoeksresultaten wor den samengevoegd. Het moet dan wel gaan om data. Het gaat een maand duren om te onderzoeken of de berg echt gekrompen is. Dan duurt het nog vijftien dagen tot de data gecombineerd zijn. Mocht de Mount Everest zijn gekrompen, dan is deze hoogstwaarschijnlijk alsnog de hoogste berg ter wereld. De op één na hoogste berg ter wereld is de K2, die reikt 8611 meter in de lucht. De berg ligt in de Karakoram op de Pakis- taans-Chinese grens. Metro Nieuws, januari 2017 Mede vanwege diens succesvolle financiële afwikkeling van het congres, wat in het Schok- kenkampfonds resulteerde, werd haar man tot erelid van de vereniging benoemd. Samen met haar man heeft ze de onder oudere kartografen nog bekende Doos van DeSmit samengesteld, officieel de Map Docu mentation of the Netherlands. Dieter Ludwig ontworp de lay-out. De doos werd uitgedeeld op het internationale ICA-congres. Met zo'n 75 opgeplakte kaartfragmenten gaf het de buitenlandse deelnemers een idee van de kwaliteit van de Nederlandse kartografie. Hoewel Ruth de laatste jaren niet meer mobiel was, bleef ze zeer geïnteresseerd in het wel en wee van de Nederlandse kartografen. Ze over leed op 27 januari 2017 in de leeftijd van 92 jaar. Ferjan Ormeling Gin is hot! Het is op dit moment de meest gedronken gedistilleerde drank in Nederland. Maar gin is meer dan dat. Het drinken ervan is bovenal een beleving! Gin is uitgegroeid van een traditioneel Engels product tot een wereld wijd geproduceerde drank. Maar waar komt gin vandaan? En wat is de relatie tussen gin en jene ver? De tijdelijke tentoonstelling 'Het Begin van Gin' geeft antwoord op deze en andere vragen. www.jenevermuseum.nl

Geo-Info | 2017 | | pagina 51