AVG, ojee, of valt het wel In de afgelopen twintig jaar is geo-informatie veranderd van een 'plekje in de Bosatlas' tot een culminatiepunt van data. Onder andere data die, zeker in onderling verband, in toenemende mate herleidbaar zijn tot een persoon. Anders gezegd: geo-informatie kan zo maar een persoonsgegeven zijn of worden. Daarmee is de adoptie, eind december 2015, van de Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG) - zeg maar 'de nieuwe Wet bescherming persoonsgegevens' - ook voor het geo-werkveld van groot belang. Geo-Info I 2017-1 4 Door Marc de Vries en Bastiaan van Loenen Wat houdt deze AVG in, wat verandert er en vooral ook wat betekent het voor de praktijk? Dat zijn de vragen die Bastiaan van Loenen en Marc de Vries (Geonovum) in dit artikel beantwoorden. Zij komen tot de slotsom dat het er zeker niet eenvoudiger op geworden is, maar dat de specifieke impact op het geo- werkveld beperkt zal zijn. Met dit artikel hopen zij bij te dragen aan een beter begrip van wat er komen gaat, al treedt deze pas op 25 mei 2018 in werking. Ze baseren zich daarbij op het voorwerk dat reeds gedaan werd door de Werkgroep 'Impact Assessment van de Alge mene Verordening Gegevensbescherming op het geo-werkveld' (waarvan zij deel uitmaak ten) die recent haar rapportage presenteerde [1]. Wat voor nieuws brengt de AVG? Bij de beschrijving daarvan hebben de auteurs uiteraard moeten kiezen, waarbij ze steeds de professional werkzaam in het geo-werkveld in gedachten hebben gehad. De contouren AVG Op 14 april 2016 is in Brussel de Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG) aangenomen. De regeling bouwt voort op het bestaande kader, maar introduceert ook een groot aantal nieuwe principes, begrip pen en verplichtingen. Dus er gaat zeker het een en ander veranderen. Daar komt nog bij dat het weliswaar om een Verordening gaat. Deze behoeft dus, anders dan een Europese Richtlijn, geen omzetting in Nederlandse wetgeving. Maar tegelijkertijd laat deze op een aantal gebieden, inclusief een paar die zeer relevant zijn voor het geo-werkveld, ruimte voor de nationale wetgever af te wijken of nader in te vullen. De toepasselijkheid van de AVG op gebruik van geo-informatie De eerste vraag is uiteraard of er bij geo- informatie überhaupt wel sprake is van een per soonsgegeven? Immers, als dit niet het geval is, dan is de AVG niet van toepassing en zal deze dus ook geen impact hebben op het geo- werkveld. Deze discussie is uiteraard niet nieuw, onder de werking van de huidige regelgeving (de Wet bescherming persoonsgegevens, Wbp) werd die ook al gevoerd. Daarbij staat wel vast - of we het nu leuk vinden of niet - dat geo-informatie in toenemende mate het oliemannetje is bij het koppelen van gegevens en koppeling leidt vaak weer tot gemakkelijkere identificatie van personen [2] [3]. De AVG verandert hier niet veel aan: de definitie van het begrip persoonsgegeven in de AVG lijkt erg op die van de Wbp. Het blijft een open definitie die naar de omstan digheden van het geval ingevuld moet worden. Wel introduceert de AVG een nieuw Geo-informatie: steeds vaker het oliemannetje bij identificatie.

Geo-Info | 2017 | | pagina 6