mee? Vertaling van de regels naar de complexe praktijk is een grote opgave 2017-1 I Geo-Info Geo-data zijn in toenemende mate herieidbaar tot persoonsgegevens. element: 'locatiegegeven', nader omschreven als een mogelijke 'identificator' waarmee een persoon zou kunnen worden geïdentificeerd. In dat geval moeten de regels van de AVG gevolgd worden. Kijkend naar de zogenaamde 'overwegingen' bij de AVG, dan lijkt het erop dat met dit begrip gedoeld wordt op de locatie van een persoon of randapparatuur (zoals bedoeld in de e-privacy Richtlijn) [4] en niet op locatiegegevens in brede zin zoals topografische informatie, gebouwgegevens, en geologische gegevens. Algemene beginselen Ook waar het de algemene beginselen aangaat, is er een hoge mate van continuïteit tussen de Wbp en de AVG. Net als in de Wbp mogen onder de AVG persoonsgegevens slechts wor den verzameld voor welbepaalde, uitdrukkelijk omschreven en gerechtvaardigde doeleinden en mogen deze vervolgens niet verder op een met die doeleinden onverenigbare wijze worden verwerkt. De eisen die aan die verdere verwerking worden gesteld, zijn in de AVG wel wat verder uitgewerkt dan in de Wbp. De 'accountability' is een van de belangrijkste nieuwe aspecten van de AVG. Veel meer dan onder de Wbp thans het geval is, moet de verantwoordelijke steeds kunnen aanto nen - dus vooral ook aan de voorkant van verwerkingsprocessen - dat de verwerking van persoonsgegevens in overeenstemming is met de regels uit de AVG. Er moeten passende organisatorische en technische maatregelen zijn getroffen, verwerking moet plaatsvin den voor vooraf welbepaalde doelen en de gegevens mogen niet langer bewaard worden dan strikt noodzakelijk is. En de verantwoorde lijke moet vervolgens ook achteraf te kunnen aantonen dat dit werkelijk gedaan is. Daarmee verwant zijn de principes van gegevensbescherming 'by design' en 'by default' die de AVG introduceert. Dit verplicht de verantwoordelijke voor iedere nieuwe verwer king de bescherming van persoonsgegevens vanaf het begin in het ontwerpproces mee te nemen. Het principe van by default betekent bijvoorbeeld dat de persoonsgegevens niet toegankelijk mogen zijn voor een ongedefi nieerd aantal individuen. De standaard wordt dus: niet ongebreideld delen van persoonsge gevens, tenzij. Ook de 'risk based approach' past hierin: hierbij ligt de nadruk op enerzijds de eigen verantwoordelijkheid van de verwerker en anderzijds de verplichting tot het vooraf inregelen van de juiste randvoorwaarden, gestoeld op genoemde risico-inschatting. Ook stelt de AVG strengere eisen aan de verwerking voor persoonsgegevens 'voor de publieke taak'. Indien namelijk de verwerking noodzakelijk is om te voldoen aan een wet telijke verplichting of noodzakelijk is voor de vervulling van een taak van algemeen belang dan moet het doel van de verwerking van de persoonsgegevens bij wet worden vastgesteld. Verder moet de verantwoordelijke een register bijhouden van de verwerkingsactiviteiten die onder zijn verantwoordelijkheid plaatsvinden. Deze verplichting vervangt de meldplicht die onder de Wbp gold. Tenslotte introduceert de AVG de verplichte voorafgaande 'Persoonsge gevensbescherming Impact Assessment' (ook wel PIA's genoemd) voor verwerkingen met een hoog risicogehalte.

Geo-Info | 2017 | | pagina 7