6 I De grotere en scherpere tanden van de AP zullen bijdragen aan betere navolging Geo-Info I 2017-1 Rechtsbescherming burgers Daarnaast versterkt de AVG de rechtspositie van de burger wiens persoonsgegevens verwerkt worden. Naast het bestaande recht op inzage en een kopie van zijn persoons gegevens, introduceert de AVG het recht om te worden vergeten (recht op gegevenswis- sing/vergetelheid): persoonsgegevens die onder andere niet langer nodig zijn voor de doeleinden waarvoor zij zijn verzameld of die onrechtmatig zijn verwerkt, moeten verwijderd worden. Verder beschermt de AVG ook tegen 'profiling': het nemen van volledig geautomatiseerde besluiten over personen op basis van de algemene eigenschappen (bij voorbeeld het zijn van een inwoner van een bepaald postcodegebied) is verboden. Verder kunnen burgers ook, met de AVG in de hand, overdraagbaarheid van gegevens afdwingen: een persoon heeft recht op een digitale kopie (machineleesbaar en gestructureerd) van door hemzelf verstrekte persoonsgegevens (bijvoorbeeld aan een zorgverzekeraar) en hij mag deze kopie ook weer aan een andere verwerkingsverantwoordelijke overdragen (bij voorbeeld andere zorgverzekeraar). Dit recht geldt overigens niet tegenover de overheid. Toezicht, controle en sancties Het veel strengere toezicht- en controleregime moet bijdragen aan de naleving van al deze verplichtingen. Voor overheden betekent dit onder meer de verplichting tot het instellen van een functionaris voor gegevensbescher ming (FG). Deze FG moet de betreffende overheid informeren en adviseren over de AVG en toezien op naleving van de AVG. Verder zijn de tanden van de Autoriteit Persoonsgege vens (AP, voorheen het College Bescherming Persoonsgegevens) aangescherpt. Deze krijgt veel meer bevoegdheden en kan significant hogere boetes opleggen oplopend tot e 10 of e 20 miljoen of 2-4% van de wereldwijde omzet van een organisatie. Dit zal tegenover overheidsorganisaties niet zo snel gebeuren, maar toch goed om te weten... Wat betekent de AVG concreet en specifiek voor het geo-werkveld? De balans opmakend zien we voor het geo-werkveld geen fundamentele materiële veranderingen in de AVG ten opzichte van de Wbp. De grootste veranderingen lijken zich te beperken tot een aanscherping of nadere invulling van de bestaande regels. Praktisch betekent dit vanaf medio 2018 dat werkproces sen 'accountable' moeten worden ingericht volgens de principes van privacy by design en default: er moet heel duidelijk worden aange geven waarom bepaalde gegevens voor welke periode worden verwerkt (voor welk doel), wie er van deze gegevens gebruik maken, en welke rechten betrokkenen hebben indien ze bijvoor beeld bezwaar tegen de verwerking hebben. Optimistisch gesteld kunnen we zeggen dat de toepassing van het uitgangspunt privacy by design verder bijdraagt aan een goed georgani seerde en weldoordachte geo-informatievoor- ziening. Immers, op dit moment weten we vaak niet precies voor welke doelen we de geo-infor- matie nodig hebben en door wie ze gebruikt gaat worden. Negatief gesteld geeft de AVG de nodige extra bureaucratie rond het gebruik van gegevens die veelal niet direct tot een persoon zijn te herleiden (denk aan het vermelden van de rechten van betrokkenen, het bijhouden van een register van verwerkingsactiviteiten). Dit kan ook leiden tot onderbenutting van de gegevens doordat naleving van de AVG tot nieuwe gebruiksvoorwaarden kan leiden om het 'misbruik' te beperken. Ook zien we nog steeds een grote opgave in de vertaling van de regels naar de complexe praktijk. De bepaling of er sprake is van een persoonsgegeven - en daarmee de toepas selijkheid van de AVG - blijft contextueel bepaald en de opname van de term 'loca tiegegeven' brengt hierin geen verandering in vergelijking tot de situatie onder de Wbp. Dat is uiteraard een gemiste kans. Dat neemt niet weg dat de ruimte die de AVG laat aan nationale wetgevers om een aantal zaken zelf aanvullend en/of afwijkend te regelen wel eens een goede kans zou vormen voor het goed (her)gebruik van de grote geo-basisregistraties. Gecombineerd met het principe van risk based approach schept de AVG ons inziens de mogelijkheid om versterkt in te zetten op het door bronhouders breed en ruimhartig delen van deze gegevens, ook al bestaat het risico dat verderop in het datage- bruik een andere partij iets doet wat niet mag. Het uitsluiten van aansprakelijkheid hiervoor in de relevante sectorale wetten - bijvoorbeeld bij de reguliere evaluaties - zou in de rede liggen en zou deze bronhouders wat rustiger laten slapen. Kortom, als we de balans opmaken, zien we een gemengd beeld. Op een hoog abstractieniveau is er een hoge mate van continuïteit tussen de Wbp en de AVG, inclusief de niet beantwoorde vraag of geo-informatie een persoonsgegeven is: dat blijft contextueel bepaald. Als de AVG wel van toepassing is op het gebruik van de geo-informatie dan geldt een aantal nieuwe princi pes (privacy by default and privacy by design), nieuwe rechten (recht om vergeten te worden) en nieuwe verplichtingen (accountabi lity). De grotere en scherpere tanden van de AP zullen bijdragen aan betere navolging. Zoals zo vaak zit the proof of the pudding in the eating en dat duurt nog even, maar het geo-werkveld doet er intussen wel goed aan dit dossier op de voet te volgen en waar mogelijk - bijvoorbeeld bij het aanpassen van sectorale wetten - te beïnvloeden. Referenties [1] Deze Werkgroep werd in het voorjaar van 2016 ingesteld door het GI-Beraad en bestond uit vertegenwoordigers van het Kadaster, Dataland, het ministerie van BZK, het CBS, het ministe rie van lenM, het ministerie van EZ, de VNG, Rijkswaterstaat, en Geonovum (secretariaat). Haar rapportage is hier beschikbaar. [2] Zie Jong J. de, 2001, Privacybescherming in de geo-informa- tiesector, Geodesia, Jaargang: 43, 1, p. 12-1; Zie ook vanLoenen, B., Kulk, S. Ploeger, H. (2016). www.sciencedirect.com/science/ article/pii/S0740624Xi6300326 In: Government Information Quarterly: an international journal of information technology management, policies, and practices. 33, p. 338-345. [3] Uitgebreid over de relatie tussen geo-informatie en privacy: 'Privacy op zijn plaats, tussen willen, weten en wetten', [4] Richtlijn 2002/58/EC geamendeerd door Richtlijn 2006/24/ EC en Richtlijn 2009/136/EC. Marc de Vries is adviseur van Geonovum en partner in The Green Land en houdt zich in die tBasfiaan van Loenen is adviseur van Geonovum en universitair hoofddocent aan open data. Hij is te bereiken via hoedanigheid bezig met onder werpen op het grensvlak van geo-informatie en recht en eco nomie. Hij was secretaris van de werkgroep 'Impact Assessment van de AVG op het geo-werkveld'. Marc is te bereiken via m.devries@geonovum.nl.

Geo-Info | 2017 | | pagina 8