Omgevingswet THEMA Gebruik maakt DSO vanzelf een sterk merk 175 jaar TU Delft 8 I Geo-Info I 2017-2 kelijk voor de eindgebruiker, zowel wet- en regelgeving als gegevens over de fysieke leefomgeving. Daarin gaan de informatiehuizen voorzien. Voor de verschillende thema's (geluid, lucht, natuur etc.) zullen de huizen de informa tiestroom gaan organiseren. Van data bij de bron tot 'opgewerkte' informatieproducten (zie kader). Dan kunnen ook de baten pas echt wor den geoogst. Dan is er informatie beschikbaar waarover consensus in termen van kwaliteit bestaat, dan kunnen de onderzoekslasten naar beneden, omdat de benodigde informatie er al is. En data gekoppeld aan een norm (bijvoor- beeld geluidsemissies en geluidnormen) is informatie die voor de gebruiker zinvol is; hij weet dan of zijn activiteit wel of niet kan. In 2024 zijn er ook faciliteiten voor overheden om digitaal te kunnen samenwerken, waardoor processen sneller en beter worden. De burger of het bedrijf merken dat er één overheid lijkt te zijn. "We moeten eerst de basis op orde brengen, de structuur en de eerste vereiste gegevens. Daarna moet het DSO zich gaan bewijzen. Maar doordat het gebruikt gaat worden, wordt het vanzelf een sterk merk." En wat de betekenis van het DSO is voor het geo- werkveld? Pieter: "Het mooie van het DSO is dat de geo component centraal staat in het ordenen van de informatie. De ingang voor de eindge bruikers is steeds activiteit en locatie. Ookin de informatieproducten staat geo centraal. Binnen het DSO ontstaan zo allerlei uitdagingen en kansen die gerelateerd zijn aan het slim verwerken en bevragen van gegevens met een geo-component. Dat geldt voor de toepassingen die overheden zullen gebruiken om omgevings documenten op te stellen en te wijzigen maar ook voor toepassingen die gebruik maken van de open koppelvlakken die het DSO biedt." Ziehier ook een uitdaging voor het geo-werkveld: herken de kansen en verzilver deze. Meer lezen over... Omgevingswet: aandeslagmetdeomgevingswet.nl/omgevingswet/ omgevingswet/uitgangspunten-doel/ DSO: aandeslagmetdeomgevingswet.nl/digitaal-stelsel/ Klantreizen: aandeslagmetdeomgevingswet.nl/actueel/actueel/ nieuwsberichten/nieuwsberichten-20i6/klantreis-staat/ Visie DSO: www.omgevingswetportaal.nl/documenten/rappor- ten/20i6/i2/i6/visie-dso Standaarden omgevingsdocumenten: www.geonovum.nl/onder- werpen/omgevingswet/nieuws/terugkoppeling-consultatie- voor-standaard-voor-omgevingsdocumenten Referenties [i] Visie Digitaal Stelsel Omgevingswet 2024, versie 1.0, 10 november 2016 ÊSytske Post ma is eigenaar van Nieuwdenkers BV en redacteur Geo-lnfo. Sytske is bereikbaar via s.postrna@nieuwdenkers.ni. In 2017 bestaat de TU Delft 175 jaar. "Om dat te vieren zetten we Delft 175 dagen lang in het teken van Technology for Life", aldus de orga nisatie. Tot en met 6 juli zijn er op en rond de campus allerlei activiteiten voor en door studenten, medewerkers, alumni, bedrijven en Delftenaren. Zie 175.tudelft.nl. Sinds 1 februari en tot 30 april 2017 is in de Treasury (centrale hal) een tentoonstelling te zien over de Koninklijke Akademie (1842 - 1864). De vitrines zijn ingericht met materiaal uit het Trésor en objecten uit de erfgoedcollectie. Centraal binnen deze tentoonstelling staan de studenten uit die tijd. Naast onderwijsmateri aal en inschrijfboeken zijn er instrumenten te zien waarmee de studenten indertijd gewerkt kunnen hebben; zoals een theodoliet, een waterpasinstrument en een planimeter. Ook instrumentjes naar het ontwerp van profes sor Lipkens (1782-1847), uitvinder en de eerste directeur van de TU Delft, zijn tentoongesteld. De tentoonstelling is opgezet door het Erf goedteam van de TU Delft Library. De vereniging Histechnica zal aan de TUD een lustrumboek (ca 250 p.) aanbieden met ook véél geodesie. Sylvia Nijhuis en Joop Gravesteijn 175 jaar TUD: vitrines en kijkers, waarmee de TUD nu 'achterwaarts insnijdt' Lipkens-vitrine met zijn 'Equerre a miroirs...' met gebruiksaanwijzingen van W.F. Brui- (foto Sander van Dam). nier, landmeter van het Kadaster te Alkmaar, Alkmaar 1862 (foto Sander van Dam).

Geo-Info | 2017 | | pagina 10