Samen bouwen aan een Omgevingswet 'Dit is de volgende grote stap in digitali sering van wetgeving' Tegelijkertijd met de Omgevingswet gaat het Digitaal Stelsel Omgevingswet (DSO) de lucht in. Het DSO is de digitale ondersteuner van de wet, die naar verwachting medio 2019 in werking treedt. Gedreven professionals van verschillende komaf werken samen aan dit nieuwe stelsel. 10 Geo-Info I 2017-2 En wat wij daarin kunnen verbeteren. Zij door lopen het proces van droom tot beschikking. Dit noemen we de klantreis." Volgende stap in digitalisering Medio 2019, als de Omgevingswet naar alle waarschijnlijkheid in werking treedt, hoopt Claij met het DSO minimaal op hetzelfde dienstverleningsniveau te zitten als de huidige drie systemen die er nu zijn voor een vergunningaanvraag: Ruimtelijkeplannen.nl, Omgevingsloket.nl en Activiteitenbesluit Inter- netmodule (AIM). "Dat is een flinke uitdaging, want deze systemen werken op zichzelf prima. Nico Claij. Nico Claij, businessvertegenwoordiger bij Rijkswaterstaat Een van de DSO-onderdelen waar Nico Claij zich als projectleider mee bezighoudt, is de zogenoemde klantreis of customer journey. "De Omgevingswet stelt de gebruiker van het DSO centraal. Een gebruiker kan een initiatief nemer zijn die een vergunning moet aan vragen. Maar ook een belanghebbende die wil reageren op iets wat gebeurt of gepland wordt in zijn of haar omgeving. Het is belang rijk dat we een duidelijk beeld hebben van de verschillende soorten gebruikers. Alleen op die manier kunnen we het stelsel zo vormgeven dat iedereen ermee uit de voeten kan." Om een duidelijk beeld te krijgen van het brede palet aan gebruikers, bracht het Amster damse Buro Koos in opdracht van Claij tien klantpersona's in kaart. Dit zijn omschrijvingen van fictieve burgers, vertegenwoordigers van bedrijven en belanghebbenden. Variërend van persona Lidewij die het aanvragen van een vergunning nu maar ingewikkeld vindt, tot Hendrik die wil weten welke plannen invloed hebben op de natuur in zijn achtertuin. Claij: "Om tot die tien persona's te komen, inter viewden we honderd belanghebbenden. Daarbij zochten we naar extremen. De per sona's illustreren daardoor duidelijk hoe gebruikers met verschillende motieven het aanvraagproces op dit moment ervaren. Nico Claij Het is de kunst om alle data uit die afzonder lijke deelprogramma's en informatiehuizen op een overzichtelijke manier samen te voegen in het DSO. Ondersteund door gebruiks vriendelijke software. Dat doen we in stapjes. We testen steeds opnieuw hoe gebruikers de software ervaren en passen het vervolgens aan waar nodig. Die aanpassingen noemen we innovaties. De innovaties leiden op hun beurt tot nieuwe functionele eisen." Wat vindt Claij ervan om zich dagelijks bezig te houden met de ontwikkeling het DSO? "Heel gaaf!", is zijn eerste, enthousiaste reactie. "Dit is de volgende grote stap in hoe we omgaan met de digitalisering van wetgeving. Eerder transformeerde het van papier naar digitaal en nu bieden we het digitaal steeds slimmer aan.

Geo-Info | 2017 | | pagina 12