Omgevingswet 'Geen bijbehorend bouwwerk, maar een schuurtje' 12 Geo-Info I 2017-2 we aan de volgende periode. Wat wij nog van plan zijn? Op dit moment ontwikkelen we de software zo dat de viewer slechts die infor matie toont waar een gebruiker naar op zoek is. Als een inwoner van Utrecht een schuurtje wil bouwen in zijn achtertuin, wil hij alleen de regels zien die voor hem van belang zijn." Rick Bleeker, businessvertegenwoordiger bij Rijkswaterstaat Voormalig juridisch adviseur regelbeheer Rick Bleeker is net als zijn DSO-collega Minco Zijlstra product owner. Bleeker gaat over de 'gebruikerstoepassingen' van het DSO. Deze toepassingen moeten ervoor zorgen dat Rick Bleeker het digitaal stelsel voor iedereen die het nodig heeft op een makkelijke en overzichtelijke manier te gebruiken is. Oriënteren en inzien, het checken van vergunning- en meldplichten, het nalopen van voorschriften en maatregelen en het indienen van een aanvraag, zijn onder delen waar hij dagelijks mee aan de slag is. Hij houdt zich vooral bezig met de 'voorkant': de schermen die de gebruiker straks ziet. Een klein stuk gaat over de 'achterkant', namelijk het afleveren van een vergunningaanvraag of -melding bij het bevoegde gezag. Iedereen moet goed overweg kunnen met het DSO, dat is het devies van Bleeker: "Als je een schuurtje wilt bouwen in je achtertuin moet je daar soms een vergunning voor aanvragen. In zo'n geval ga je nu nog naar het Omgevingsloket. Je moet dan maar Rick Bleeker net weten dat bij het Omgevingsloket een schuurtje thuishoort in de categorie 'bijbehorend bouwwerk'. Als je een burger bent die zich niet dagelijks met vergun ningen bezighoudt, is het maar de vraag of je eruit komt. Dat maakt het proces onnodig vervelend. Dit kan anders, denken wij. Met het DSO willen we zoveel mogelijk aansluiten op de werkelijkheid. Als je direct kunt kiezen voor 'schuur' of 'schutting', maakt dat het veel makkelijker. Denk maar aan de manier waarop je schoe nen of een jurk opzoekt in een webshop. Zo makkelijk willen we een vergunningaan vraag ook maken." Incidentele of professionele gebruiker Een inwoner vraagt niet elke dag een vergunning aan. Evenals de bakker op de hoek of de bouwmarkt net buiten het dorp. Maar er zijn ook professionele gebruikers. Grote organisaties die veel bouwen bijvoor beeld. Daarzitten mensen met veel kennis van vergunningaanvragen, ze doen dat dagelijks. Beide groepen moeten het DSO met tevredenheid kunnen gebruiken. "Bij het bouwen van de software voor de vergun- ningcheck gaan we uit van de incidentele gebruiker. Een professionele aanvrager heeft zo'n check meestal niet nodig. Maar bij het opstellen van een aanvraag richten we ons op beide groepen. Dat houdt in dat we twee paden door het systeem maken, een voor de incidentele en een voor de professionele gebruiker." Elke twee weken organiseert Bleeker een demosessie. "Heel belangrijk zijn de do's en don'ts die de gebruikers aan ons meegeven. Zij gaan straks dagelijks aan de slag met het DSO. We hebben nu één sessie achter de rug. Die ging over de component 'indienen'. Op welke manier leveren we straks een ver gunningaanvraag af bij het bevoegde gezag? Ongeacht hoe je een aanvraag indient, moet die informatie goed en altijd op dezelfde manier worden afgeleverd." "Uit die eerste demosessie kwam interes sante informatie. Zo vroeg een deelnemer van een gemeente naar de inhoud van het bericht dat wij naar een aanvrager verstu ren. Wij moeten dit bericht altijd versturen. Zo weet een gebruiker dat zijn aanvraag door ons is afgeleverd bij het bevoegd gezag. Wettelijk gezien is ook het bevoegd gezag verplicht om een bevestiging te sturen. Het moet voor de gebruiker dus heel duidelijk zijn welke rechten hij kan ontlenen aan de verschillende berichten. Dat zijn nuttige opmerkingen, waardoor wij op tijd kunnen nadenken over de juiste oplossing. Het is een uitdaging. We willen het zo gebruiksvriendelijk mogelijk maken voor de aanvrager en aan de andere kant zoveel mogelijk gestructureerde informatie verzamelen voor de overheid." Dit artikel is een bijdrage van het Programma Aan de Slag met de Omgevingswet, pro gramma DSO.

Geo-Info | 2017 | | pagina 14