Water uit de kraan ru CD CD CD "O CD CD Column THEMA De Omgevingswet vraagt overheden om steeds meer als 'één overheid' te gaan werken. Dat is ontzettend belangrijk. Want mensen in het land verwachten dit van de overheid. Met elkaar omgevingsvisies maken omdat gemeenten, provincie, waterschap en Rijk de Veluwe graag mooi houden. Of een omgevingsplan in een Randstedelijke gemeente dat aansluit op de provinciale regels en de plannen van de buurgemeenten. Ook omgevingsvergunningen afgeven via het Omgevingsloket online vraagt intensieve samenwerking - om op tijd een afgestemde vergunning te kunnen verlenen. Vernieuwing in dienstverlening vergt veel inspanning van overheden. Maar burgers zien verbeterde dienstverlening al snel als 'water uit de kraan. Waarbij het water vanzelfsprekend is en ook maar één minuut afsluiten van water tot onvrede kan leiden. 2017-2 I Geo-Info 13 Dit betekent wat voor de digitalisering van de Omge- vingswet. Met elkaar werken wij niet alleen aan een ver nieuwd Omgevingsloket online. Wij werken aan een gelijke informatiepositie van overheid, burgers, bedrijfsleven en maatschappelijk middenveld. Aan digitalisering van dienstver lening binnen bijvoorbeeld gemeentelijke of provinciale orga nisaties (zaakgericht werken!). Steeds meer informatie over de fysieke leefomgeving komt online beschikbaar voor iedereen. Elk stapje dat wij de komende jaren zetten, gaat veel vergen. En met elke stap vooruit mogen wij tevreden zijn. Zoiets zie je ook bij de Belastingdienst die in het fiscale domein al tiental len jaren bezig is met digitaliseren. Ook bij 'ons' gaat dit langere tijd duren - wij zetten een brede beweging in waarvan het einde nog lang niet in zicht is. Maar u herkent het misschien zelf ook wel; wat Booking.com of Bol.com realiseren, is voor ons klanten al binnen enkele weken een nieuw 'minimum' waaraan iedereen moet voldoen. Als de 'embedded' Google-map in een website niet snel genoeg laadt met de data die je zoekt, slaat ongeduld toe. Als er ook maar even geen water uit de kraan komt, speelt onvrede je parten - en terecht! Die uitdaging speelt voor ons allen die zo hard werken aan digitalisering van dienstverlening rondom de Omgevingswet. Als burgers straks steeds meer informatie ter beschikking hebben, zal dit niet leiden tot een tevreden 'achterover zakken' op de bank. Dan begint het pas en zullen nieuwe vragen op ons af komen. Waarom niet in 3D, waarom niet realtime online op locatie met de vergunningsverlener in gesprek om direct een vergunning te krijgen? Waarom niet in de gemeenteraad op een kaart in virtual reality met elkaar door een gebied lopen en regels aanpassen? Dat wij het digitaal stelsel Omgevingswet in kleine stapjes zullen gaan maken en opleveren is voor mij een feit. En het zijn stappen de goede richting op: meer als één overheid gaan werken, een gelijke informatiepositie creëren, constant vernieuwen. Dat tegelijkertijd digitale dienstverlening al snel water uit de kraan is, is eigenlijk vanzelfsprekend. Want dit water is zo hard nodig om op veel plekken initiatieven te laten groeien! drs. Ineke van der Hee MBA programmadirecteur Implementatie Omgevingswet ineke.vander.hee@rws.nl

Geo-Info | 2017 | | pagina 15