Catalogus Omgevingswet Omgevingswet Verbinden van wet- en regelgeving met informatieproducten en -diensten in de leefomgeving Met de Omgevingswet wil het kabinet het omgevingsrecht makkelijker maken: meer gebruiksgemak, snellere en betere besluitvorming en minder onderzoekslasten. Om deze doelen te kunnen realiseren, is een verbeterslag nodig in de digitale ondersteuning van de wet. Daarom is in 2015 gestart met het programma Digitaal Stelsel Omgevingswet (DSO). Eén van de deelprojecten binnen dat DSO is de catalogus Omgevingswet. De catalogus is bedoeld als een centrale ingang tot het stelsel, waarin wetgeving, begrippen, regels, informatiemodellen, datasets, producten en services met elkaar zijn verbonden (zijn gelinkt). De catalogus is dus een centrale plek waar de verschillende gebruikersgroepen van het stelsel kunnen zien waar het stelsel uit bestaat, wat begrippen betekenen en hoe de verschillende elementen van het stelsel aan elkaar zijn gerelateerd. We realiseren hiermee als het ware een 'doorverwijs machine'. Ook kunnen begrippen worden gerelateerd aan begrippen uit de catalogi voor basisregistraties zoals de BGT en de BAG. 18 Geo-Info I 2017-2 Door Peter Stolk en Arjen Santema Het DSO onderkent aan de 'voorkant' initia tiefnemers, belanghebbenden en bevoegd gezagen. Zij willen een activiteit ontplooien in de leefomgeving en hebben daarvoor een vergunning nodig, hebben daar mogelijke bezwaren tegen of moeten toestemming geven. Daarvoor komen gebruikerstoepassin gen die gebruikmaken van het stelsel. Aan de 'achterkant' sluit het stelsel aan op informatie in omgevingsdocumenten en in 'informa tiehuizen'. Omgevingsdocumenten hebben een ruimtelijk aspect. Informatiehuizen bevatten informatieproducten en -diensten van bronhouders. Voorbeelden zijn het Informatiehuis Ruimte, dat informatie uit oude bestemmingsplannen en nieuwe omgevings documenten transparant ter beschikking stelt, en het Informatiehuis Lucht, met rekenmo dellen over bijvoorbeeld stikstofuitstoot. De infrastructuur van het DSO zorgt ervoor dat de voor- en achterkant eenduidig met elkaar (proces)gegevens kunnen uitwisselen en delen. Het is een open stelsel dat mogelijk maakt dat initiatiefnemers, belanghebbenden en bevoegd gezagen dezelfde informatiepo sitie hebben. De catalogus is in dit stelsel de primaire informatiebron voor informatie over welke gegevens er in het DSO beschikbaar zijn en wat deze gegevens betekenen (seman tiek). Met die informatie kunnen gebruikers gegevens uit het stelsel eenvoudig inpassen in hun eigen werkprocessen. Wegwijzer De data die de catalogus ontsluit, worden ook wel 'metagegevens' genoemd: gegevens- over-gegevens. De semantiek en metadata vormen een onderliggend kennissysteem binnen het DSO. Dit werkt als een wegwijzer die vragen vanuit de voorkant verbindt met potentiële antwoorden in beschikbare informatie aan de achterkant. De catalogus verwijst uiteindelijk naar de gegevens zelf die terugkomen in andere voorzieningen van het digitaal stelsel. Overigens bevat de catalogus strikt genomen meer dan alleen metagege vens. Het bevat bijvoorbeeld ook beschrijvin gen over producten, diensten, beslisbomen en formulieren. De catalogus is dus een middel om inzicht en overzicht te bieden in het omvangrijke en complexe landschap van de Omgevingswet. De catalogus ondersteunt de volgende doelen: Samenhang en standaardisatie van begrip pen; het is belangrijk om te voorkomen dat onduidelijkheid bestaat hoe een begrip in (lokale) regelgeving zich verhoudt tot een begrip uit de wetgeving. Standaardisatie voorkomt dat onnodig nieuwe begrippen worden geïntroduceerd. Betere samenhang en voorkomen van onnodige begrippen draagt bij aan de begrijpelijkheid van de regelgeving. Regelgeving in samenhang kunnen bevra gen en ontsluiten; dit is cruciaal om invulling te kunnen geven aan de ultieme doelstelling om met één klik op de kaart alle relevante wet- en regelgeving te kunnen ontsluiten. De catalogus speelt hierbij een belangrijke rol, omdat regelgeving vooral met elkaar samenhangt door de verwijzingen tussen begrippen. Daarbij speelt versionering een belangrijke rol. Informatiebronnen verbinden met regels; dit is cruciaal zodat de informatie bruikbaar is voor het toepassen van regels en het oriënteren op deze regels. Hiermee wordt ondersteuning gegeven aan de doelstelling van de Omgevingswet dat bij een aanvraag alle relevante informatie wordt gebruikt die de overheid al ter beschikking heeft, zodat een aanvrager deze informatie niet meer zelf hoeft te zoeken en op te geven. Gelijke informatiepositie mogelijk maken tussen initiatiefnemers, belanghebbenden en bevoegd gezagen. Dit vereist dat het taalgebruik van initiatiefnemers, belangheb benden en bevoegd gezagen met elkaar verbonden wordt en verbonden wordt met de regelgeving en de informatie die beschikbaar is. Door werkzaamheden, onderwerpen en activiteiten als concepten vanuit de catalogus beschikbaar te stellen en deze te verbinden aan de regels en de beschikbare informatieproducten, ontstaat de basis om te komen tot één volledige en gelijke informatiepositie.

Geo-Info | 2017 | | pagina 20