RWS-handreiking uitgangs beperkingengebied Omge Omgevingswet Het verhaal achter een lijn Met de komst van de Omgevings wet bereiden veel organisaties zich voor op de invoering ervan. Eén van de opgaven in 2016 voor Rijkswaterstaat (RWS) betrof het vaststellen van de uitgangspunten voor de begrenzingen van het beperkingengebied rond rijksinfrastructuur. Drie werelden vinden elkaar: juristen, assetmanagers en geo-informatiespecialisten. Een boeiende reis, bestemming bereikt? Geo-Info I 2017-2 Beperkingengebieden zijn bij of krachtens de wet aangewezen geografisch begrensde zones, waarbinnen vanwege de aanwezigheid van een werk of object regels gelden over activiteiten die gevolgen hebben of kunnen hebben voor dat werk of object. Dat klinkt juridisch, en dat is het ook. Maar de geo-component is onmis kenbaar: er is een ruimtelijk begrensd gebied waarbinnen activiteiten vergunningplichtig kunnen zijn. De ligging en begrenzing van beperkingengebieden worden in een bij de Omgevingswet horende Ministeriële Regeling opgenomen en uiteindelijk ook in het Digitaal Stelsel Omgevingswet (DSO), waarmee digitale publicatie en raadpleging wordt voorzien. De essentie van de opdracht aan Rijkswater staat, is daarmee simpel: zet een robuuste grens op de kaart! De werkelijkheid bleek complexer. Het verhaal achter een lijn. De uitgangssituatie Rijkswaterstaat beheert de weg- en vaarwegin frastructuur in Nederland. Sinds jaar en dag worden hiertoe gebieden met publiekrechtelijke beperkingen ingesteld en aangewezen. Onder houd en beheer van de assets wordt gepland en uitgevoerd binnen zeven regio's, waar uitgebreide specifieke en noodzakelijke kennis aanwezig is over de assets en omgevingscondi ties. Vanuit die lokale kennis en beheerorgani- Door Ruben Busink en Sylvia Zondag Figuur 1 - Kruisende weg- en vaarweginfrastructuur, om deze in stand te houden wijst RWS gebieden aan waar

Geo-Info | 2017 | | pagina 22