Omgevingswet Regionale verschillen in definities zijn begrijpelijk, maar niet werkbaar binnen de Omgevingswet Overlap van begrenzingen van verschillende organisaties komt voor 22 I Geo-Info I 2017-2 Sylvia Zondag was projectleider namens RWS-ZN. Zij is bereikbaar via sylvia.zondag@rws.nl. zijn sessies georganiseerd waarin veel ruimte was om de huidige werkwijze en criteria, met de achterliggende kennis en ervaring op basis waarvan die tot stand zijn gekomen, goed in beeld te brengen en te begrijpen. Daarna zijn de technisch inhoudelijke componenten in gemeenschappelijke sessies geïnventariseerd, besproken en onderling vergeleken. Hierbij waren ook juristen aanwe zig, die de technische criteria in de juridische context konden duiden. Het is in deze fase cruciaal geweest om het inzicht te creëren dat de grens van het beperkingengebied NIET de beheer- of onderhoudsgrens betreft, maar deze ook niet vervangt. Het betreft een nieuwe, juridische begrenzing die als zelfstan dige entiteit wordt bepaald en vastgelegd. In de praktijk kunnen deze twee begrenzingen samenlopen, maar ze zijn niet onderling uitwisselbaar. De beheergrens kan eenvoudig binnen RWS worden aangepast, maar als de grens van het beperkingengebied moet wor den gewijzigd, gaat daar een juridisch besluit aan vooraf. Een wereld van verschil. Van uitgangspunten naar kaart Bovenbeschreven reis heeft een klein half jaar geduurd en heeft geleid tot publicatie en formele vaststelling van de 'Handreiking landelijke uitgangspunten beperkingengebied Omgevingswet Rijkswaterstaat'. Echter, het werk is daarmee nog niet klaar. Want met gedefinieerde uitgangspunten en criteria is de begrenzing nog niet daadwerkelijk vastgelegd: er staat immers nog geen lijn op de kaart! Om dit laatste te realiseren moet een vertaal slag plaatsvinden van de uitgangspunten naar de digitale uitwerking ervan: de geografische begrenzing. Dit wordt thans in opdracht van RWS-CIV door een marktpartij uitgevoerd. Hier verschijnt een derde professionele wereld ten tonele: die van de geo-informatiespecia- listen. Vanuit RWS borgen en begeleiden zij vanuit hun expertise het gebruik van de juiste bronbestanden voor het digitaliseren van de lijn, begeleiden de uitvoering van het digitali seerwerk en zorgen ervoor dat de uiteindelijke begrenzing in de juiste systematiek van de informatievoorzieningsprocessen bij Rijkswa terstaat wordt opgenomen en beheerd. Grotere delen van de handreiking kunnen door middel van slimme algoritmes en digitaliseer- routines semi-geautomatiseerd op kaart wor den gezet. Daarnaast doen zich in de praktijk complexe situaties voor die niet met generieke uitgangspunten uit de handreiking eenduidig digitaal kunnen worden opgelost. Dat geldt bijvoorbeeld voor complexe combinaties van netwerken, of sterk samenlopende constructies in binnenstedelijk gebied. Voor die gevallen is specifieke kennis van de lokale situatie nodig om de begrenzing verantwoord te kunnen vaststellen. Deze situaties worden tijdens het digitaliseerproces afzonderlijk geregistreerd en afgehandeld in samenwerking met de experts. Waarbij de juridische context de technische discussies en details in balans houdt. Afstemming met omgeving De handreiking is primair gericht op het interne werkproces van Rijkswaterstaat. Binnen de Omgevingswet komen belangen van meerdere organisaties samen: andere overheidsorganisaties en andere netwerkbe heerders kennen ook beperkingengebieden. Het is evident dat er in de praktijk sprake kan zijn van (geografische) samenloop of overlap met andere begrenzingen die om afstemming tussen organisaties vragen. Vanzelfsprekend voorziet de handreiking niet in deze afstem ming. Maar voordat de definitieve grens wordt vastgesteld, vindt deze afstemming nog wel plaats. En dan is het zover: de initiële lijn staat op de kaart! De reis gaat door Dan lijkt de reis ten einde, maar dat is hij niet. Onze fysieke leefomgeving is dynamisch. Dagelijks worden nieuwbouwprojecten uitgevoerd, wegverleggingen of -verbre dingen gepland en bruggen vernieuwd. Vanzelfsprekend hebben veranderingen soms consequenties voor de ligging van het beperkingengebied. De handreiking biedt ook in veranderende situaties het inhoudelijk fundament voor de (nieuwe) begrenzing en is dus herbruikbaar en daarmee consistent. Waarbij men zich rekenschap moet geven van de juridische status van de begrenzing: er zijn besluiten met rechtsgevolgen aan gekoppeld. Daarmee zijn alleen periodieke aanpassingen mogelijk, na een juridisch besluit hiertoe. Naast het inhoudelijk-juridisch beheer van de begrenzing is ook het technisch beheer van het onderliggend digitaal bestand vanzelf sprekend van belang in de context van de Omgevingswet. Alsook de mogelijkheid van het zogenaamde 'tijdreizen': duidelijkheid over welke situatie op welk moment valide is (geweest). Vastlegging én bijhouding is van cruciaal belang, het samenkomen van drie werelden moet ook in het beheerproces blij vend worden geborgd. Waarmee de assetma- nagers, juristen en geo-informatiespecialisten niet eenmalig een reisgezelschap zijn geweest, maar ook in de toekomst met elkaar zullen blijven optrekken. Langs dezelfde lijn. Marktpartijen die RWS ondersteunen tijdens deze reis: Royal HaskoningDHV (handreiking), Kragten (digitaliseren) Bisnez (proceskeuzes bij digitaliseren). Ruben Busink was projectleider namens Royal HaskoningDHV en is senior consultant bij PBLQ. Hij is bereikbaar via ruben.busink@pblq.nl.

Geo-Info | 2017 | | pagina 24