Omgevingswet: Magda? O ru 'cu CU CU "O "O THEMA Column -i—1 2017-2 I Geo-Info Ik zou best een 'rare boeken'-winkeltje in mijn voorkamer willen beginnen. Daar lijkt het nu toch al op. En dan wil ik ook mijn zelfgeteelde pastinaken gaan verkopen, en af en toe een appeltaart. Het lijkt me ook leuk om mijn tuinhuisje te verbouwen tot pottenbakkersatelier en daar workshops te gaan geven. Maar is dat toegestaan? En wat moet ik doen om het voor elkaar te krijgen? Om het in de woorden van het Kadaster te zeggen: Magda? In de simpelste zin van het woord zou de nieuwe Omge vingswet in 2020 zo ver moeten zijn dat we zo'n 'Magda?'-vraag met enkele drukken op de knop kunnen beantwoorden. Sterker nog, we verwachten dat de burger zelf het antwoord op de vraag kan vinden. En dat het antwoord zo eenduidig is, dat de aanvrager weet welke stappen hij moet zetten om het mogelijk te maken, of meteen weet dat het op de gekozen locatie onbegonnen werk is. Omdat het niet past. Om dit mogelijk te maken, wordt een groot aantal wet ten, regels en algemene maatregelen bij elkaar gepakt in een heel nieuw stelsel. Daarnaast moet de informatievoorziening rond de Omgevingswet helemaal van de grond af worden opgebouwd, en wel op zo'n manier dat de samenhang tussen alle regels helemaal helder is en er een systeem ontstaat waarbij alle informatie in logische samenhang doorzoekbaar is en eenduidige antwoorden oplevert. En daarbij zijn er dan ook nog een heel aantal vrijheden voor invulling, want decentralisatie is het devies. robotisering van de arbeid, de informatierevolutie, de leeg loop van de agrarische sector, de complete omvorming van alles wat met verkeer en vervoer te maken heeft, de energie transitie. Het probleem met ergens middenin zitten, is dat het overzicht beperkt is en dat je vaak achteraf pas goed kunt zien wat er anders had gemoeten. De aangeharkte perkjes uit het vorige millennium zullen in de komende vijftig jaar compleet op de schop gaan; met of zonder de Omgevingswet. De uitdaging voor de geo-community is om de oren en ogen open te houden en steeds na te blijven denken over uitvoerbaarheid en samenhang. Want zonder 'geo lego-grondplaat' is het lastig informatiehuizen bouwen en pas als de informatie gaat stromen wordt de wet een succes. Ik ga geen 'rare boeken'-winkeltje beginnen, maar ik gun alle mensen met goede plannen een helder antwoord. "Ja, mits!" Dat de Omgevingswet maar mag bijdragen aan waar hij voor bedoeld is: een toekomstbestendig, klimaatneutraal Nederland waar we de kost kunnen verdienen en waar veel valt te genieten van de leefomgeving. Heidi van der Vloet Coördinator geo-informatie Gemeente Eindhoven h.vd.vloet@eindhoven.nl Ik hoef hier niet uit te leggen dat ruimtelijke informatie en de beschikbaarheid daarvan onontbeerlijk is voor het Digitaal Stelsel Omgevingswet. De vragen worden gesteld in de vorm 'magda hier?' en daarbij is constant informatie nodig over 'wasda daar?. De omgeving is ruimtelijk en onze ruimtelijke informatie is de lego-grondplaat voor het stelsel. We staan voor een uitdaging. We hebben de afgelopen zeventig jaar Nederland keurig in perkjes verdeeld, de perkjes aangeharkt, er hekjes omheen gezet en het tot één van de meest geordende landen ter wereld van gemaakt. Dit heeft prima gewerkt: de bevolking is enorm gegroeid en toch is Nederland leefbaar gebleven, juist door al die keurige perkjes en dat fantastische regelapparaat. Inmiddels leven we in de eenentwintigste eeuw. Wezit- ten middenin een aantal grote revoluties: de verregaande

Geo-Info | 2017 | | pagina 25