-informatie THEMA Met het mengpaneel stuurt de gemeente op de gewenste omgevingskwaliteit Met één klik op de kaart - of één tik op de tablet - zien wat mag en wat kan 2017-2 I Geo-Info 25 mengpaneel als ontwerpprincipe gehanteerd (zie figuur i). Zoals in de nota van toelichting van het voorgenomen Besluit kwaliteit leefomgeving is opgenomen visualiseert het mengpaneel de mogelijkheden die dit voorgenomen besluit de gemeente biedt om de lokale omgevingskwaliteit normatief vorm te geven. De schui^es van het mengpaneel vertalen zich in regels die in het omge vingsplan worden opgenomen. Gemeenten worden bij het maken van omgevingsplannen ondersteund door het project 'handvatten omgevingsplan' dat op dit moment door het interbestuurlijke programma Aan de slag met de Omgevingswet' wordt opgesteld. Dit pro ject levert voorbeeldregelingen (staalkaarten) voor het omgevingsplan. Gemeenten kunnen aan de hand hiervan voor verschillende gebiedstypologieën en de daarbij gewenste omgevingskwaliteit het mengpaneel voor het betreffende gebied instellen. Bestuursrechtelijke sturings mogelijkheden Er komen meer bestuursrechtelijke sturings mogelijkheden om de gewenste omgevings kwaliteit te bereiken. Gemeenten hebben daardoor minder aanleiding om hun toevlucht te zoeken tot actief grondbeleid. Met de stelselherziening worden bestaande wet telijke belemmeringen om ruimte in decen trale regelgeving te creëren weggenomen. Denkdaarbij aan onderwerpen als onderzoek- slasten, kostenverhaal en nadeelcompensatie. Bij onderzoekslasten wordt ingezet op faseren, hergebruik en versoberen. In de opzet van het omgevingsplan wordt onderscheid gemaakt tussen de of- en de hoe-vraag. Ofeen activiteit ergens mogelijk is, moet uit het omgevingsplan blijken. Ook moet duidelijk zijn binnen welke randvoorwaarden de activiteit moet worden verricht. De toets aan die rand voorwaarden (de hoe-vraag) hoeft niet al bij het vaststellen van het omgevingsplan aan de orde te komen, maar kan voorafgaand aan het verrichten van de activiteit worden gedaan. Ook voor het kostenverhaal wordt een andere regeling voorgesteld. Die regeling is zo vormgegeven dat niet pas ruimte in lokale regelgeving kan worden opgenomen nadat de taxateurs zijn langsgekomen. Ook nadeel compensatie wordt ingepast in het stelsel. Het huidige systeem van planschade leidt tot de onwenselijke situatie dat schade die niet wordt geleden wel wordt vergoed en schade die wel wordt geleden niet wordt vergoed. Dat systeem is bovendien voorzien van allerlei ficties die een rem zetten op globale regel geving. Vandaar dat ook dat systeem op de schop gaat. De inzet van de stelselherziening is om het omgevingsplan zoveel mogelijk aan te laten sluiten op de generieke bestuursrechtelijke mogelijkheden. Denk daarbij onder andere aan het werken met open normen, zodat de besluitvorming gefaseerd plaats kan vinden. Of denk aan het formuleren van over gangsrecht in het omgevingsplan. Er wordt afgestapt van het standaard in de ruimtelijke ordening toegepaste eerbiedigende over gangsrecht. Dit maakt het mogelijk om het in het milieudomein gehanteerde uitgangspunt van 'best beschikbare technieken' te continu eren. Daarbij kan een eigenaar gedwongen worden om binnen een bepaalde termijn maatregelen te treffen. Verder kunnen in het omgevingsplan vergunningplichten en meldingen worden geïntroduceerd. Hierdoor ontstaan er meer mogelijkheden om gebruiks ruimte te verdelen. Ook kan worden voorko men dat gebruiksruimte wel wordt geclaimd, maar niet wordt verzilverd. Al met al nemen de bestuursrechtelijke sturingsmogelijkheden voor het bereiken van de gewenste omgevingskwaliteit mijns inziens aanzienlijk toe. Dat daar behoefte aan is, blijkt ook al uit het feit dat gemeenten via de Crisis- en herstelwet in groten getale experimenteren met bestemmingsplannen met verbrede reik wijdte. Het mag duidelijk zijn dat goed inzicht in nog beschikbare gebruiksruimte essentieel is bij het toepassen van zo'n globaal en flexibel omgevingsplan. Zowel de gebruiker als de gemeente zelf willen dat inzicht hebben. Voor het antwoord op die vraag is een digitaal stelsel waarin geo-informatie wordt ontsloten essentieel. Digitaal Stelsel Omgevingswet Parallel aan het schrijven van de Omgevingswet en bijbehorende uitvoeringsregelgeving wordt een Digitaal Stelsel Omgevingswet (DSO) opgezet. Met het DSO wordt de Omgevings wet digitaal ondersteund. De doelstelling van het DSO is dat de gebruiker met één klik op de kaart weet welke regels er binnen een bepaald gebied van kracht zijn en daar ook gegevens over de fysieke omgevingskwaliteit kan raadplegen. Die doelstelling is ook opgenomen in het interbestuurlijke bestuursakkoord van i juli 2015. Het DSO heeft een juridische verankering in de Omgevingswet (art. 20.20 Ow).

Geo-Info | 2017 | | pagina 27