THEMA TT 2017-2 I Geo-Info 27 Rekenregels Aan vraag/ Melding Omgevingsdocuriient Omgevl ngsdocument Omgevl ngsdocu mrnl Omgevl ngsdocu men! Output: Is er gebruiksruimte? Figuur 4 - Zien wat kan en mag. Stelselherziening biedt kans voor harmonisatie De stelselherziening biedt de kans om de input, het model met reken- en meetvoor- schriften en de output voor de verschillende aspecten van de fysieke leefomgeving te harmoniseren. Dit kan nader worden toege licht aan de hand van figuur 4. Via de blauwe vakjes/lijnen wordt het initiatief voorbereid. Stel een initiatiefnemer wil vijf woningen bou wen. Hij kijkt dan eerst in het omgevingsplan of daar ruimte voor is. Stel dat het omgevings plan de activiteit wonen mogelijk maakt, mits de geluidbelasting op de gevel bij realisatie van die woningen niet meer bedraagt dan 55 dB(A). De initiatiefnemer zal dan inzicht willen hebben in de huidige geluidbelasting. Dat is in de figuur aangeduid met 'gegevensverzame ling'. Ook wil de initiatiefnemer aan de hand van rekenmodellen en rekenregels zien wat de gevolgen zijn van het initiatief op de geluidbe lasting (gevolg van de verkeersaantrekkende werking van het initiatief zelf). Als output krijgt de initiatiefnemer antwoord op de vraag of er nog gebruiksruimte beschikbaar is. Als dat - zo nodig na aanpassen van het initiatief - het geval is, kan een omgevingsvergunning wor den aangevraagd. Dan wordt 'de groene route doorlopen'. De initiatiefnemer krijgt toestem ming voor het initiatief en de gegevensverza meling wordt bijgewerkt. Voor een goede werking van dit systeem is nodig dat wordt gewerkt met een centraal model waarin gevolgen voor de fysieke leefomgeving inzichtelijk zijn. De BGT die de komende periode wordt doorontwikkeld tot 3D BGT lijkt daarvoor een kansrijke kandidaat. Die 3D BGT moet daarvoor dan verder worden verrijkt met de voor onderzoeken relevante basisgegevens. Zo'n aanpak kan het uitgangs punt vormen bij het schrijven van de reken- en meetvoorschriften als onderdeel van de ministeriële regelingen onder de Omgevings- wet. Zo ontstaat optimale synergie tussen omgevingsrecht en geo-informatie. De ideale omstandigheden voor deze eeneiige tweeling om volwassen te worden. Synergie tussen omgevingsrecht en geo-informatie Zoals bovenstaand beschreven kan de informatie uit het DSO voor diverse functies worden ingezet. Denkbaar is dat door markt partijen software wordt ontwikkeld waarbij een initiatiefnemer in een realistisch 3D-model van de werkelijkheid kan zien wat het effect is van een initiatief op de fysieke leefomgeving. De initiatiefnemer ziet ook het omgevingsplan en krijgt te zien of zijn/haar initiatief past in het omgevingsplan, of daarvoor een vergunning nodig is en/of een melding moet worden gedaan en of er nog gebruiksruimte is. Derge lijke tools kunnen ook goed worden gebruikt bij het voorbereiden van een omgevings plan. Denk daarbij aan participatietrajecten, het proces van rekenen en tekenen en het verminderen van onderzoekslasten. Ook het monitoren van milieugevolgen kan goed in zo'n omgeving plaatsvinden. En het goede nieuws is: je hoeft niet af te wachten tot dat eindbeeld is gerealiseerd. Je kunt er nu al op die manier mee aan de slag. Mr. drs. Maarten Engelberts is senior beleidsmedewerker bij de programmadirectie Eenvou dig Beter van het Ministerie van Infrastructuur en Milieu. Hij is bereikbaar via maarten.engelberts@ienm.nl. c

Geo-Info | 2017 | | pagina 29