Geo-geregeld Omgevingswet 'Alle relevante, beschikbare informatie over van toepassing zijnde wet- en regelgeving ter plaatse beschikbaar met één klik op de kaart.' Dat is de belofte van het Digitale Stelsel Omgevingswet. Juristen van Puntinfo en geo ICT-ers van Geodan geven nu al invulling aan die belofte met de Vergunningchecker. Zij lopen daarbij tegen een aantal knelpunten aan in zowel de regelgeving als in de beschikbaarheid en bruikbaarheid van geo-informatie. 30 Geo-Info I 2017-2 Door Bart Huijbers, Simon Handgraaf en Victor van Katwijk In 2007 constateren medewerkers van de gemeente Amsterdam en Waternet dat bij de uitvoering van ruimtelijke projecten soms vergunningen of andere juridische verplichtingen worden 'vergeten'. Om dit te ondervangen wordt de Vergunningen Informatie Applicatie Amsterdam (VIAA) ontwikkeld. Hiermee wordt aan de hand van een vraag-antwoord spel een beslisboom doorlopen, die resulteert in een overzicht van benodigde vergunningen bij (bouw-)projecten in de regio Amsterdam. In 2011 wordt VIAA door de startup Puntinfo op de markt gebracht onder de naam Vergunningen. info. Een team van juristen en ICT-ers verfijnt daarin de vertaling van complexe, juridische regelgeving in beslisbomen die met vragen in 'gewone mensentaal' worden doorlopen. Ver- gunningen.info bestrijkt het gehele Nederlandse spectrum van wet- en regelgeving over (bouw) projecten van het Rijk, de provincies, gemeenten en waterschappen. Dat resulteert in een database met ruim 20.000 criteria voor 4.500 mogelijke vergunningen en andere verplichtingen. Omdat veel wet- en regelgeving is toegespitst op een specifieke locatie, begint Puntinfo in 2015 met het integreren van geo-informatie in de beslisbomen. In diezelfde periode maakt Geodan kennis met de toepasbaarheid van geo-informatie in het juri dische werkveld. Het bedrijf is nauw betrokken bij de implementatie van de applicatie Saw@ voor Vergunning, Toezichten Handhaving bij Rijks waterstaat en enkele waterschappen. En voor de provincie Overijssel ontwikkelt het bedrijf met RHDHV een quickscan voor vergunningen. Leidend daarbij is de overtuiging dat intelligent gebruik van geo-informatie leidt tot eenvoudige, betere en efficiëntere processen. Efficiency door geo-informatie Wie een weiland wil draineren op een watergang krijgt al gauw te maken met de keur en algemene regels van het waterschap. Bijvoorbeeld met Afdeling IV, artikel 1 lid 3 van de algemene regels van Waterschap Rijn en IJssel: Degene die op grond van het eerste lid is vrijgesteld van vergunningplicht is voor deze werken ook vrijgesteld voor wat betreft de kern- en beschermingszone van watergangen, indien: a. de onderhoudsstrook wordt gekruist middels een ondergrondse pijp met een gronddekking van minimaal 0,2 meter zodat deze vrij blijft van obstakels". Wanneer boeren, burgers of buitenlui de weg naar deze algemene regels al weten te vinden, dan volgt een zoektocht door regels, langs kern en beschermingszones en naar onderhoudsstro- ken. Een beslisboom ondersteunt die zoektocht, maar dan nog zal het voor menigeen lastig zijn om te bepalen of de beoogde pijp een onder houdsstrook doorkruist. Terwijl het waterschap op basis van de locatie het antwoord daarop al weet. Het antwoord ligt namelijk besloten in de geo-informatie van datzelfde waterschap. Door de geo-informatie van overheden te koppelen aan de regels van diezelfde overheden, kan een beslisboom eenvoudiger en efficiënter worden doorlopen. En vraagt de overheid niet naar de bekende weg. Vergunningchecker Vergunningenmanager In 2016 komen de juridisch georiënteerde wereld van Puntinfo en de geo-wereld van Geodan samen in de gezamenlijke BV Geodan Vergun- ningeninfo. De database met regelgeving op het gebied van bouwen, kappen, lozen, graven en slopen wordt verder verrijkt met open geodata. Zodoende is een kennisbank gecreëerd die met een klik op de kaart toegang geeft tot de verplichtingen op die locatie. Die kennisbank vormt de basis voor twee producten, de Vergun ningchecker en de Vergunningenmanager. Met de Vergunningchecker geven decentrale overheden burgers en bedrijven inzicht in de ter plekke geldende juridische verplichtingen. Totdie overheden behoren gemeenten (Amsterdam, Haarlem), provincies (Overijssel) en waterschap pen (Rijnland, Stichtse Rijnlanden, Fryslan, Vallei en Veluwe). Bouwbedrijven maken gebruik van de Vergunningchecker Pro. Die geeft hen overal toegang tot actuele landsdekkende verplichtin gen, zodat het risico op een vergeten vergunning of melding flink teruggebracht kan worden. De Vergunningenmanager biedt aanvullende functionaliteit om voor meerdere activiteiten inzicht te krijgen in de verplichtingen. Daarnaast geeft deze het zicht op de termijnen die gelden voor de aanvraag, de bezwaartermijn en eventuele zelf toe te voegen planningstermijnen (zie figuur 1). De Vergunningchecker en Vergunningen manager groeien mee met de ontwikkeling van het Digitaal Stelsel Omgevingswet (DSO). De Vergunningchecker en -manager zijn bouwstenen in een genetwerkte infrastruc tuur waarin overheden en marktpartijen geza-

Geo-Info | 2017 | | pagina 32