THEMA De Vergunningchecker en Vergunningen manager groeien mee met de ontwikkeling van het DSO 2017-2 I Geo-Info 33 Figuur3 - Waardevolle oevers (paars). het besluit over de bebouwde kom. Het water schap kan dit vermijden door te verwijzen naar de (begrenzing van de) bebouwde kom zoals deze geldt op het moment van inwerkingtreding van de algemene regels van het waterschap. Daarmee wordt het toepassingsbereik van de vrijstelling als het ware vastgepind. Dynamische data Een andere consequentie van samenhangende -maar onafhankelijk van elkaar bewegende- regelgeving en geografische data speelt in de gemeente Haarlem. Op 11 juni 2015 stelt de gemeenteraad de Huisvestingsverordening Zuid-Kennemerland/iJmond: Haarlem 2015 vast. Daarin stelt artikel 15 lid 1: "Gebouwen bevattende woonruimte mogen niet zonder vergunning als bedoeld in artikel 22 van de wet gesplitst worden in appartementsrechten als een of meer appartementsrechten de bevoegdheid omvatten tot het gebruik van een of meer gedeelten van het gebouw als woonruimte en die gelegen zijn in de in bijlage 1 aangegeven delen van de gemeente Bijlage 1 bij de Huisvestingsverordening bevat een opsomming van buurten waar de vergunningplicht geldt. Bijvoorbeeld in de Leidsevaartbuurt. Kort daarvóór -op 14 april 2015- heeft het Haar lemse college een nieuwe statistische wijk- en buurtindeling vastgesteld. De naamgeving van wijken en buurten in deze nieuwe inde ling -die op 1 januari 2016 van kracht wordt- wijkt af van de naamgeving die in de huisves tingsverordening wordt gehanteerd. Dus wie vandaag de dag op het open data portaal van de gemeente (opendata.haarlem.nl/) of bij PDOK (CBS wijk- en buurtindeling 2016) zoekt naar de Leidsevaartbuurt komt bedrogen uit. Of juist niet, want een mogelijk gevolg van deze discrepantie is dat een pandjesbaas in de Zonnebloemstraat zijn gebouw vergunnings- vrij mag splitsen in appartementsrechten. Onduidelijke data Overheden plaatsen wel vaker geo-informatie op de eigen website. Die informatie lijkt betrouwbaar; want ogenschijnlijk afkomstig van de bevoegde overheid. Maar soms kan aan die betrouwbaarheid worden getwijfeld. Neem bijvoorbeeld de informatie over het kappen van bomen in de gemeente Apel doorn. Op de website van de gemeente wordt verwezen naar de ArcGis-kaart, met daarop belangrijke boomstructuren en bijzondere bomen' (zie afbeelding 2). Volgens de website is een vergunning vereist voor het kappen van bijzondere bomen en bomen in een belangrijke boomstructuur. De Algemene plaatselijke verordening (APV) hanteert echter een andere systematiek. Volgens artikel 4:11 lid 1 APV is het verboden zonder vergunning van het bevoegde gezag een houtopstand te vellen of te doen vellen anders dan bij wijze van dunning. Op grond van art. 4:11 lid 3 APV kan het college van burgemeester en wethouders echter bepaalde gebieden aanwijzen, waar dat verbod niet geldt. Betoogd kan worden dat B&W kennelijk gebieden die géén belangrijke boomstructuur hebben, impliciet hebben aangewezen als gebieden waar het verbod niet geldt. Maar om zeker te zijn van de waarde van de geo-informatie op de website, moet deze vergeleken worden met het formele besluit van B&W tot aanwijzing van de vergunningvrije gebieden op grond van de APV. Dat besluit is echter niet vindbaar op overheid.nl. Onbruikbare data Het komt regelmatig voor dat met punten en lijnen gebieden worden aangeduid. Zoals bij een waterschap dat regels stelt over het handelen in of boven een waardevolle oever die is weergeven op kaart 1 van de uitvoeringsregels Wie in de geo-viewer op de website van dat waterschap zoekt naar deze waardevolle oevers ziet ze in paars weergegeven (zie figuur 3). Met de juiste ondergrond is visueel nog wel vast te stellen waar die waardevolle oevers zich bevinden, maar hoe brééd ze zijn -en dus: wat het (geografische) toepassingsbereik is van de regel- is in de viewer niet vast te stellen. Laat staan dat de achterliggende services op basis van een locatie geautomatiseerd bevraagd kunnen worden om vast te stellen of de regel van toepassing is. Conclusie Recht en geo-informatica zijn twee werelden. Wanneer het nieuwe stelsel van het omgevings- recht in werking treedt, zullen deze twee werelden intensief moeten samenwerken. Met de Vergun ningchecker zijn de eerste waardevolle ervaringen opgedaan over het bijeenbrengen van juridische en geografische data. De voordelen zijn duide lijk: regels worden inzichtelijker en makkelijker toepasbaar. Maar er zijn ook wat uitdagingen te slechten. Geodata zijn niet altijd toepasbaar voor het juridische doel of ontbreken zelfs. En aan de regelgevende kant moet meer aandacht worden geschonken aan het correct en eenduidig verwij zen naar geografische locaties. De standaarden voor omgevingsdocumenten, die het Rijk op dit moment ontwikkelt, zullen daarin een wezenlijke rol vervullen. Als het lukt om de standaarden, de regelgeving en de geodata allemaal op niveau te krijgen, zal het omgevingsrecht werkelijk Eenvou dig Beter worden. Simon Handgraaf is jurist Omgevingsrecht bij Puntinfo. Hij is te bereiken via simon@puntinfo.nl. Bart Huijbers is consultant bij Geodan. Hij is te bereiken via bart.huijbers@geodan.nl. Victor van Katwijk is business development manager bij Geodan. Hij is te bereiken via victor.van.katwijk@geodan.nl.

Geo-Info | 2017 | | pagina 35