Omgevingswet: gemeentel als fundament Omgevingswet Kadastrale gren zen zijn indicatief, in bestemmingsplannen krijgen ze juridische betekenis Het organiseren van de informatiehuishouding in het kader van de Omgevingswet vormt voor veel bestuursorganen en dus ook voor gemeenten een aanzienlijke uitdaging. De Omgevingswet bundelt de wetgeving en de regels voor ruimte, wonen, infrastructuur, milieu, natuur en water. Daarmee vormt de wet de basis voor het integraal beheer van en voor de ontwikkelingen in de fysieke leefomgeving. Om dit te bewerkstelligen worden diverse gegevens uit uiteenlopende bronnen van verschillende overheden ontsloten en geïntegreerd. Uitgangspunt is een gelijkwaardige informatiepositie voor alle betrokkenen. Kunnen gemeenten al die gegevens wel verzamelen en omvormen tot bruikbare informatie? Hebben zij daartoe al stappen gezet? Hoe pakt men het project aan en wie heeft de regie? In deze bijdrage laten we zien hoe gemeentelijke organisaties de uitdaging aangaan. Verbrede reikwijdte 34 Geo-Info I 2017-2 Door Ben Roetgerink Gestimuleerd door het 'Experimenteerspoor Omgevingswet' van het Ministerie van I&M vindt in Deventer een pilot plaats onder de noemer 'Beter benutten basisregistraties'. Daarin wordt onderzocht welke informa tie uit de basisregistraties noodzakelijk is voor het bestemmingsplan met verbrede reikwijdte. In het plan van aanpak zijn drie scenario's beschreven, van minimale tot maximale integratie van basisinformatie met procesinformatie. De voordelen die hiermee samenhangen zijn legio: gegevensuitwisseling in de keten wordt gemakkelijker, mutaties in basisgegevens kunnen doorwerken in beper kingen, alle regels rondom één object worden direct zichtbaar, procesgegevens worden veel gemakkelijker inzichtelijk enzovoorts. Dat juist Deventer enthousiast meedoet, is volgens projectleider Gijs Schulkes geen toeval. "Tussen 2009 en 2014 hebben de vakgroepen Juridische planologie en Geo-informatie al nauw samengewerkt bij het actualiseren en digitalise ren van bestemmingsplannen. Hetobjectgericht denken is bij de planologen volop ontwikkeld en andersom kennen we bij geo-informatie ook de behoeften van onze collega-juristen. De wissel werking wordt nog versterkt doordat Deventer met bijna 100.000 inwoners de ontwikkelingen zelf oppakt en relatief weinig uitbesteedt. Zo houd je de kennis in huis." Deventer heeft al haar huidige bestemmings contouren gerelateerd aan de kadastrale kaart. Deze kaart is topologisch wel correct, maar de Het bestemmingsplan met verbrede R reikwijdte is de voorloper van het omgevingsplan. In dit type plan kun nen meer regels worden gesteld dan in een regulier plan, bijvoorbeeld op het gebied van gezondheidsbescher ming, duurzaamheidsregels en lokale verorderingen als de APV of de bouw verordening. Het plan zou alle regels op het gebied van de fysieke leefomgeving kunnen bevatten. geometrische nauwkeurigheid wordt soms in twijfel getrokken. Als de BGT deel gaat uitmaken van het bestemmingsplan verbrede reikwijdte, dan heeft dat wellicht juridische consequenties en leidt dit tot vragen of twijfel bij gebruikers over de juistheid van de gegevens. Pandcontou- ren in de BAG verschillen soms van die in de BGT door een verschil in definitie (denk bijvoorbeeld aan overbouw) of actualiteit. De Omgevingswet maakt de gemeente Deventer weer bewust van de noodzaak om basisinformatie binnen de organisatie beter te integreren en te benut ten. Een maximale integratie van basis- en procesinformatie maakt het mogelijk dat de gebruiker direct een beeld krijgt van de bouw mogelijkheden rond zijn pand. Veel informatie komt uit de gemeente zelf, maar soms is ook externe informatie nodig. Vrijwaringszone-Dijk, hoogspanningscontouren of gasleidingen zijn voorbeelden van beperkingen die van invloed zijn op ruimtelijke ontwikkelingen. Schulkes noemt onder andere de waterschappen, provin cies en nutsbedrijven, waar tot op heden ad-hoc informatie werd opgevraagd ten behoeve van het opstellen van een ruimtelijk instrument, zoals een bestemmingsplan of structuurvisie. In het bestemmingsplan verbrede reikwijdte

Geo-Info | 2017 | | pagina 36