Kustzones Noord-Holland f c- Nkaart HE Op naar het bruisend strandt Natuurbeheerders hebben een plan gemaakt voor de opdeling van de Noord-Hollandse kuststrook tussen Paal 1 (Den Helder) en Paal 72 (Zandvoort) in zones. De kaart geeft aan waar op het strand welke activiteiten worden toegestaan. Evenement? Alleen op het strand van Zandvoort. 2017-2 I Geo-Info 37 hi i trhMmWTtK Winifred Broeder (Landkaartje.nl,winifredbroeder@gmail.com) De grote kaart met duingebied, woonplaatsen en strandpalen over twee pagina's geeft heel duidelijk de opdeling van de kust, zoals voorgesteld in het Kustpact van 21 februari, weer in vijf kleuren. De kleurkeuze is niet verkeerd, alhoewel het geel van 'Familiestrand met zomerpaviljoen' wat wegvalt ten opzichte van de andere kleuren. Echter de weergave van een kwalitatief verschijnsel in verschillende kleuren is prima. Daarnaast zijn de kleuren logisch gekozen: groen voor ontspanning en rood voor bruisend. En een stuk feller dan de kleuren voor de topografie waardoor ze er goed uitspringen. Wat de begrenzingen extra duidelijk maakt is, is de haakse afbuiging van de lijnen aan het begin en einde van elke zone. De topografie lijkt mij afkomstig van Topionl. Dat kan ik jammer genoeg niet in de bronvermelding terugvinden. Daar staat alleen Trouw als maker genoemd, en Landschap Noord-Holland, Natuurmonumenten en PWN als bronnen. Jan-Willem van Aalst (Imergis.nl en Opentopo.nl,info@imergis.nl) Nu we met de komst van de Omgevingswet nog beter naar de indeling van het terrein kijken, is het niet zo gek om ook ons onvolprezen strand aan de rand van Nederland onder de loep te nemen. Eigenlijk dacht ik altijd dat strand gewoon strand was, maar deze kaart trakteert ons op maar liefst vijf verschillende typen strand, althans vijf verschil lende gebruikstypen. De kleurkeuze zorgt ervoor dat de vijf typen goed te onderscheiden zijn. Wel jammer dat ook groen en rood zijn gekozen, dat associëren velen toch al snel met goed en fout. Vereist een 'bruisend strand' (rood) speciale aandacht dan? Ook de kleurenblinden zullen niet blij zijn met de kleurkeuze. Beter was wellicht een blauwtint en roze-neontint geweest. En hoe duidelijk de kaart verder ook mag zijn, als burger zou ik nog steeds niet goed weten of ik nou met m'n gezin naar een bruisend strand of familie- strand zou moeten gaan. En als iedereen voor de rust een ontspanningsstrand opzoekt, wordt dat vanzelf een bruisend strand. Marijn Bosma (BosmaGrahek.nl,info@bosmagrahek.nl) Dit krantenartikel gaat over de zonering voor bouwplannen en drukte zoals die door de provincie in samenwerking met natuurorganisaties en terreinbeheerders is vastgesteld in het Kustpact. De tekst wordt fraai geflankeerd door twee gedeelten van een kaart. De legenda ziet er op het eerste gezicht logisch uit. Met een oplopende reeks van geel tot en met paars voor drukke gezelligheid, plus een donkergroene legenda-eenheid voor 'ontspan ning'. Maar onbedoeld krijg je nu de indruk dat die groene legenda-eenheid een hoge waarde van een geheel afwijkend verschijnsel afbeeldt. Toch is 'ontspanning' (rust en leegte) ook gewoon onderdeel van de reeks strandzones. Strandzones Strandhuisjes hele jaar, ook met festivals O alleen 's zomers O geen Paviljoens hele jaar alleen 's zomers geen Activiteiten Evenementenstrand O Bruisend strand O r Familiestrand L met jaarrondpaviljoen O Familiestrand met zomerpaviljoen O f Ontspanningsstrand Alternatieve legenda. In feite staan er twee onderwerpen in deze kaart; enerzijds wel of geen strandhuisjes en anderzijds wel of geen paviljoens. Je zou die met twee soorten symbolen moeten afbeelden. Bijvoorbeeld zoals ik ze hier heb getekend in mijn alternatieve legenda. Met deze symbolen kunnen de benamingen zoals 'Ontspanningsstrand' en 'Bruisend strand' in de legenda worden verklaard. Nu kan je goed zien dat de wervende benaming 'Evenementenstrand' ook toestemming omvat voor permanente strandhuisjes. Bron Het artikel 'Op naar het bruisend strand!' door Joop Bouma stond op 1 maart 2017 in Trouw, de Verdieping p.12 en 13. www.trouw.nl/groen/het-strand-opgedeeld-feesten- in-zandvoort-met-de-familie-naar-bakkum~a4a8c5if/

Geo-Info | 2017 | | pagina 39