De Omgevingswet: een uitdagi Omgevingswet 'Een meer faciliterende rol voor geo is nodig in gemeentelijke bedrijfs processen 'De Omgevingswet biedt een gouden kans om te laten zien wat nu al met 3D kan' De voorbereidingen op de invoering van de Omgevingswet komen dit jaar in een stroom versnelling. De wet beoogd een samenhangende benadering van de fysieke leefomgeving in beleid, besluitvorming en regelgeving. Hierbij is meer inzicht, gebruiksgemak en voorspelbaarheid van het omgevingsrecht. Nadat er vorig jaar nog veel papier is geproduceerd in de vorm van visiedocumenten, definitiestudies en het programmaplan 'Aan de slag met de Omgevingswet, wordt er nu ook aan concrete en bruikbare producten gewerkt. In korte stappen geven rijk, VNG, IPO en UvW samen vorm aan stukjes Digitaal Stelsel Omgevingswet (DSO) en aan hun eigen informatievoorziening. Deze aanpak moet leiden tot een succesvolle inwerkingtreding van de Omgevingswet in 2019. In dit artikel gaan we in op de rol die de gemeentelijke geo-informatie experts in kunnen nemen en hoe zij bijdragen aan de implementatie van de Omgevingswet. 38 Geo-Info I 2017-2 Door Erik Dolle en Ernst Koperdraat De belangrijkste uitgangspunten voor de informa tievoorziening zijn in 2016 vastgelegd in de Visie voor het Digitaal Stelsel Omgevingswet [1]. Simpel gesteld komt het erop neer dat het mogelijk moet worden om met één klik op de kaart te weten wat mag en wat kan op een locatie. De visie gaat hierbij uit van een gelijke informatiepositie voor initiatiefnemers, belanghebbenden en overheden. Dit stelt hoge eisen aan de informatie, die moet voldoen aan de zogenaamde 3B eisen: Beschik baar, Bruikbaar en Bestendig. Alle informatie over de leefomgeving moet eenvoudig, via het Marcel Rietdijk, KING DSO beschikbaar komen, het moet bruikbaar en begrijpelijk zijn en de kwaliteit in termen van (onder andere) actualiteit, nauwkeurigheid en volledigheid moet hoog zijn. En, deze data moet ook nog geogerefereerd zijn. Hoogwaardige gegevens Hoogwaardige gegevens zijn essentieel om de ambities van de Omgevingswet te verwe zenlijken. Een initiatiefnemer kan alleen via de 'snelserviceformule' binnen 24 uur een eenvou dige omgevingsvergunning krijgen als de data betrouwbaar is. Voor het indienen van zienswij zen is het van belang dat de indiener compleet inzicht heeft in het plan en de achterliggende gegevens. De gemeenteraad wordt nog afhanke lijker van de juiste geo-informatie als zij besluiten neemt. En toezicht en handhaving zal steeds vaker informatiegestuurd plaatsvinden. Het is één van de grote uitdagingen van de Omge- vingswet om regels, meet- en rekenvoorschriften en andere informatie zoals omgevingswaarden, (publiekrechtelijke) beperkingen en adminis tratieve gegevens aan objecten en locaties te verbinden en deze vanuit één integraal beeld te presenteren. Daarmee wordt het mogelijk om f f vanuit een verschillende invalshoeken eenzelfde beeld te krijgen van de bestaande en de toekom stige situatie. De afdeling Geo-informatie [2] is bij uitstek geschikt om de uitdaging op het gebied van informatie het hoofd te bieden. De ervaring die Geo-informatie de afgelopen jaren heeft opgedaan met IMRO, BGT, BAG en de introductie van GIS in de gemeente, is van grote waarde bij de invoering van de Omgevingswet. De uitdaging voor de afdeling is wel: het verbinden van de andere afdelingen met geo. Wees niet te bescheiden, omdat: 1. De afdeling Geo-informatie de expertise heeft die nodig is voor de Omgevingswet. 2. Geo-informatie een verbindende factor is: alles heeft een locatie of gaat over een locatie. 3. Veel innovaties al vanuit de geo-informatie- voorziening komen. In het vervolg van dit artikel werken we dit verder uit en doen we enkele aanbevelingen voor de eerste vervolgstappen, waarmee nu al begonnen kan worden. Expertise Binnen de afdeling Geo-informatie wordt informatie met een locatiegebonden component verzameld, geregistreerd, op een kaart gezet en Louis Smit, gemeente Rotterdam

Geo-Info | 2017 | | pagina 40