ng en een kans voor geo THEMA 'De Omgevingswet is een enorme aanjager voor het geo- bewustzijn' 'De uitdaging is nu om de taal van de Omgevingswet te leren en te begrijpen' 2017-2 I Geo-Info 39 beschikbaar gesteld voor gebruikers. Geo-infor- maten zijn bekend met afbakeningsvraagstukken, het gebruik van standaarden, de introductie van nieuwe technologie en het valideren en borgen van gegevenskwaliteit. En niet te vergeten met de basisregistraties. Deze expertise is voor de Omgevingswet bruikbaar als het gaat om: het opmaken van Omgevingsvisies - en plannen, aanleveren van gegevens aan het Register Omgevingsdocumenten en de Informatiehuizen en het tonen van de gegevens die straks als open data beschikbaar komt in gemeentelijke GIS- viewers en op internet. Vaak is geo-informatie nu al de spin in het (geo-)web, wij verwachten dat deze positie in de toekomst wordt versterkt. Aanbevelingen Het is nodig om de geo-basis op orde te hebben. Dat betekent dat niet alleen de kwaliteit van de afzonderlijke geo-basisregistraties goed moet zijn, maar ook de onderlinge samenhang. bepaalde aspecten al is. Het is voor de Omge vingswet noodzakelijk dat de samenwerking planvormers, vergunningverleners, toezicht houders en andere beleidsafdelingen (denk aan gezondheid) wordt verstevigd. Dat geldt ook voor de samenwerking met de RUD en de veilig heidsregio. Juist het verbindend vermogen van geo-informatie kan goed worden benut; lokaal en regionaal. Nu bij gemeenten steeds meer wordt ingezet op een cultuur van samenwerking en de verkokering wordt losgelaten, kan de Omgevingswet hier de vruchten van plukken. Aanbevelingen Zorg dat de geo-afdeling meedoet in het gemeentelijk projectteam 'Invoering Omgevings wet', zodat niet alleen de geo-aspecten goed worden meegenomen bij de implementatie binnen de gemeente, maar ook bijgedragen wordt aan de ontwikkeling van informatieketens met partijen buiten de gemeente. Margot Quist, gemeente Gouda gemeenten voeren hiermee al pilots uit en de ervaringen daaruit zijn goed bruikbaar. Of start een eigen pilot in het kader van de Omgevings wet en meldt deze aan bij de Pilotstarter van VNG/KING (www.pilotstarter.nl). Loes Duiker, gemeente Bodegraven-Reeuwijk Dat vraagt een goede afstemming van BAG-, BGT- en WOZ-processen. Een volgende stap is om te gaan experimenteren met het afbakenen en georefereren van bestaande regelgeving, zoals de APV. Deze zal straks voor een belangrijk deel in het omgevingsplan worden opgenomen. Zijn de geo-basisregistraties, IMGEO en BOR hiervoor vol doende? Of is er behoefte aan andere objecten? Verbindend vermogen Door de ondersteunende rol van de afdeling Geo-informatie en de brede toepassing van geo- informatie in de gemeentelijke organisatie, heeft de geo-medewerker vaak al een goed overzicht van wat er binnen de gemeente gebeurt. Hij kan een goede sparringpartner zijn voor IT en busi ness, juist omdat die samenwerking er vaak op Innovatiekracht 'De klik op de kaart', het gebruik van 3D-infor- matie, realtime doorrekening van effecten van initiatieven en virtual reality voor participatie, allemaal toepassingen om de gebruikers van de Omgevingswet inzicht te geven in de leefom geving. Voor sommige vaak grote gemeenten is het gebruik van nieuwe technologie misschien al dichtbij, terwijl dit voor andere gemeenten nog niet actueel is. Vanuit de geo-informatie die de gemeente nu voorhanden heeft, is het voor elke geo-specialist mogelijk om met gebruikmaking van open data en -tools een 3D-model te maken en daarmee te experimenteren met het daaraan koppelen van een of meerdere omgevings thema's. De gemeente Rotterdam doet dat nu met bouwhoogte, bouwvolume, bezonning en geluid. Het is lastig om de randvoorwaarden en regels van deze thema's te vertalen naar ruimtelijke componenten. Daarbij is de ervaring en kennis van de business onontbeerlijk en is het delen van lessen uit pilots waarin oplossingen zijn uitgeprobeerd uiterst noodzakelijk. Aanbevelingen De geo-experts kunnen deze ontwikkelingen goed aanjagen, waarbij zij een bijdrage leveren aan de introductie van de meest geschikte technologie en het beschikbaar maken van de gegevens. Een goede eerste stap kan zijn om de ontwikkelingen rondom 3D-informatie, Bouw werk Informatie Modellen (BIM), plantopografie en omgevingsplannen goed te gaan volgen. Veel Tot slot De Omgevingswet biedt een uitgelezen kans het gebruik van geo-informatie te vergroten. We realiseren ons dat veel nog niet duidelijk is: de ministeriele regelingen zijn nog in de maak en het Digitaal Stelsel Omgevingswet gaat binnen kort de eerste (tussen)resultaten tonen. Toch hoef je niet af te wachten en kan geo laten zien dat het de kennis, het verbindend vermogen en de kracht heeft om te innoveren. Geo-informatie is een kritische succesfactor voor de invoering van de Omgevingswet. Pak die kans! Referenties [1] www.omgevingswetportaal.nl/documenten/rapporten/ 2016/12/16/visie-dso [2] Soms een zelfstandige afdeling, of onderdeel van een andere afdeling of organisatieonderdeel Ernst Koperdraat is vanuit Innogration Management Con sultants projectleider Informa tievoorziening Omgevingswet bij KING. Hij is bereikbaar via koperdraat@innogration.nl. Erik Dolle is vanuit PBLQ beleidsadviseur Informatie beleid Omgevingswet bij de VNG. Hij is bereikbaar via e.dolle@pblq.nl.

Geo-Info | 2017 | | pagina 41