Voor 'Bruggen bouwen' is echt een f -m- Omgevingswet r^fL k| Met de Omgevingswet neemt het belang van goede geo-informatie enorm toe Op het moment dat ik dit schrijf, is het verkiezingstijd. Op het moment dat u dit leest, is het kabinet Rutte 2 demissionair en staat Rutte 3 mogelijk in de steigers. In de nadagen van Rutte 2 wil ik nog even herinneren aan het regeerakkoord 'Bruggen bouwen' uit 2012. Dat had onder andere als boodschap: het kabinet kiest bij de ruimtelijke inrichting voor economische groei, die geen afbreuk doet aan ecologie en omgevingskwaliteit. Er stonden een viertal kernpunten in: internationaal concurrerend, versnelling en vereenvoudiging van wetgeving, een (landelijke) ruimtelijke databank en het voortouw bij de gemeenten. Ofwel: de Omgevingswet, een stevige en uitdagende doelstelling! JB r 40 I Geo-Info I 2017-2 Door Wim van Pijkeren Dit levert een van de grootste wetgevingsope raties van de laatste decennia op, waarvoor de realisatie van de in het regeerakkoord genoemde 'ruimtelijke databank' een keiharde randvoor waarde is. Een ruimtelijke databank waarin de omgevingsvisies, programma's, plannen, regels en vergunningen vanuit alle bevoegde gezagen en ondersteunende diensten bijeen worden gebracht, en als open data beschikbaar zijn voor eenieder. Dat maakt dit doel uit het regeerak koord al een stuk concreter, maar bepaald niet minder ambitieus en uitdagend. Inmiddels zijn we een volle regeerperiode verder en we hebben met de verkiezingen het kabinet mogen beoordelen op de behaalde resultaten. Maar in de landelijke pers en de verkiezings debatten is de Omgevingswet zelden of nooit genoemd. Terwijl het toch een grootse en ingrijpende operatie is. Wellicht omdat er nog geen effecten zichtbaar zijn. De Omgevingswet is in ieder geval door het parlement, zowel door de Tweede als de Eerste Kamer. De hoge ambitie voor de ruimtelijke databank is enigszins getemperd en gefaseerd, en voorzien van een iets realistischer naamgeving; Digitaal Stelsel Omgevingswet (DSO) in plaats van Laan van de Leefomgeving. In de afgelopen jaren zijn de contouren geschetst en de taken en rollen grotendeels verdeeld en de afspraken tussen de koepels van gemeen ten, waterschappen, provincies en rijkspartijen vastgelegd in het Bestuursakkoord Implementatie Omgevingswet. Momenteel wordt door een lWI Hl Presentatie van het regeerakkoord van het kabinet Rutte 2 in 2012: 'Bruggen bouwen'. groot aantal partijen keihard aan een groot aantal projecten gewerkt om realisatie en implementa tie, ook van de ruimtelijke databank DSO, voor de geplande invoeringsdatum (begin 2019) op het afgesproken en gewenste niveau te hebben. De VIVO's: Verkenningen Informatie Voorziening Omgevingswet In het afgelopen jaar zijn in een viertal Verken ningen Informatievoorziening Omgevingswet - VIVO's in de volksmond - de consequenties voor gemeenten, waterschappen, provincies en Rijkspartijen in beeld gebracht. Tijdens deze VIVO's is wel duidelijk geworden hoe ingrijpend de veranderopgave in de informatievoorziening voor de verschillende overheden is, met als kernbegrippen: integraal, digitaal, geogerefereerd, gestandaardiseerd en uitwisselbaar. Ik heb aan verschillende VIVO's mogen meewer ken en ben me gaan realiseren hoe cruciaal de De invoering van het DSO zal gefaseerd plaatsvinden, met één digitaal loket in 2019 en stapsgewijze uitbouw tot 2024.

Geo-Info | 2017 | | pagina 42