Omgevingswet zet water Omgevingswet Van 'nee tenzij' naar 'ja, mits' vraagt een andere houding en denkwijze Waterschappen zijn bereid om kopwerk te doen Betrokken partijen zijn volop bezig met de voorbereiding op de komende Omgevingswet, zo ook de waterschappen. Ieder kiest daarvoor de route die het best past bij de eigen organisatie. Sommige waterschappen trekken daarin gezamenlijk op en anderen werken meer zelfstandig aan de voorbereiding. De Omgevingswet -en bijbehorende digitalisering- brengt voor menig waterschap een grote opgave met zich mee. Waar lopen deze organisaties tegenaan en hoe gaan zij om met de komende veranderingen? Enkele waterschappen delen hier hun ervaringen in de voorbereiding op de Omgevingswet. 42 Geo-Info I 2017-2 Door Bertjan Kaan Advies: fiets achter de kop in het peieton! (Illustratie Wouter Kaan). Overkoepelend wordt er ook veel werk verzet waarin de meeste waterschappen participeren in overlegorganen (bestuurslagen rondom visie en beleid) of in werkgroepen (het verder uitwer ken van beleid en visie en deze vertalen naar praktische oplossingen). Zo kent elk waterschap een eigen projectleider die verantwoordelijk is voor de implementatie van de Omgevingswet. Zij komen maandelijks bijeen onder het voorzit terschap van Eugène Meuleman, lid van de programmaraad van Aan de Slag met de Omge vingswet namens de Unie van Waterschappen. Een belangrijk onderdeel van het overleg is uitvoering geven aan de ambitieuze digitalise ringsdoelstelling van de nieuwe wet. Voor menig waterschap een bijzonder grote uitdaging: 1. voldoen aan de vormvereisten van de generieke digitale infrastructuur (GDI), 2. ontwikkelen/aanpassen van de eigen pro grammatuur om tot de gewenste gegevens uitwisseling middels een centrale distributie laag (CDL) te komen met het DSO en 3. het op orde brengen van de eigen data met betrekking tot de leefomgeving conform de kwaliteitsvereisten beschikbaar, bestendig en bruikbaar. ICT-feestje? Omdat alle samenwerkende partijen straks hun gegevens centraal beschikbaar moeten stellen, zou de inrichting ten behoeve van de Omge vingswet als een puur technische aangelegen heid kunnen worden gezien. Maar dat is niet de werkelijkheid. Gegevens worden immers gecre- eerd, gebruikt en verwerkt bij uitvoering van aller lei bedrijfsprocessen. Daarbij worden ook externe gegevens (basis- en referentiegegevens) gebruikt en ben je steeds vaker onderdeel van een veel groter proces (ketenproces). Hoe meer er met elkaar wordt samengewerkt, des te belangrijker is het dat de samenwerkende partijen elkaar begrij pen. Het voorkomen van dubbelwerk of interpre tatieverschillen is daarbij erg belangrijk. Dit kun je bereiken door onderling duidelijke afspraken te maken over de manier waarop gegevens met

Geo-Info | 2017 | | pagina 44