schappen in beweging THEMA Fiets achter de kop in het peloton! Business heeft nog onvoldoende inzicht in hetgeen gaat komen 2017-2 I Geo-Info 43 elkaar worden gedeeld en van elkaar te weten wie waarvoor verantwoordelijk is. Om dit met elkaar te bereiken moet ook intern duidelijkheid bestaan over wie welke taken uitvoert en waar gegevens vandaan komen of worden opgeslagen en bewaard. Anders gezegd: organisaties dienen hun processen en de daarbij behorende data in kaart te hebben en in te staan voor de kwaliteit ervan. Informatiehuizen gaan hierbij waarschijnlijk een belangrijke rol spelen om zoveel mogelijk de informatie op voorhand al voor de initiatiefnemer, degene die iets wil in de fysieke leefomgeving, beschikbaar te hebben. Eind dit jaar wordt een 'go' of 'no go' verwacht op bestuurlijk niveau voor de komst van deze informatiehuizen voor de Omgevingswet. Waterschappen komen dan in de rol van bronhouder om tot kwalitatief hoogwaardige informatie te komen, voor een ieder toegankelijk. Dit alles betekent dat in de eigen organisatie ook de nodige veranderingen plaats dienen te vinden. Ook de besluitvorming zal veranderen van 'nee, tenzij' naar een 'ja, mits' Dit vraagt een andere houding en denkwijze van beoordelaars en beslissers. De praktijk Al deze veranderingen hebben effect op de orga nisatie. Bij Waterschap Vallei en Veluwe (WV&V) zet men daarom naast de technisch inhoudelijke ont wikkelingen ook sterk in op leren en ontwikkelen. Arno Schaake, teamleider Informatieontwikkeling, licht toe hoe men daar omgaat met de Omge vingswet: "WV&V ziet dat door de komst van de Omgevingswet ook een cultuuromslag noodza kelijk is. De Omgevingswet vraagt om een andere manier van werken, een andere manier van orga niseren en andere regelgeving. Voor medewerkers betekent dit een enorme verandering. Je kunt niet meer zeggen: 'dat plan of bepaal ik alleen' Nee, er wordt co-creatie verwacht. Anderen, zelfs buiten de eigen organisatie zijn afhankelijk van jouw advies en input. Samenwerken in een keten is een feit. Met alle consequenties van dien. Deze kant van de Omgevingswet mag echt nog meer worden belicht." Technische én menselijke kant Binnen WV&V zijn vier aandachtsgebieden benoemd in het kader van het implementeren van de Omgevingswet: Planvorming, VT&H, Regel geving en Informatiemanagement. Als spiesen lopen twee lijnen dwars door deze gebieden heen: de 'harde' (meer technische) kant met het DSO en de 'zachte' (mensgerichte) kant met HRM, leveren een belangrijke bijdrage aan de vier aandachtsgebieden. "Dit betekent dat we naast de aansluiting op het DSO ook actief aandacht besteden aan de medewerker door middel van een leertraject. Om dit goed te kunnen faciliteren is bewustwording van de impact binnen het management en het bestuur van groot belang. Wij zijn heel blij dat juist vanuit het bestuur deze ontwikkeling als erg belangrijk wordt gezien. De ambitie is er om tijdens de implementatie al te werken in de geest van de Omgevingswet." Intern de aanhaking zoeken tussen de business en de ICT blijkt voor sommige organisaties best lastig. "Het besef van de impact van de veranderingen op de organisatie is er nog niet. Met het aanpas sen van enkele werkprocessen denkt men dat de aansluiting op de DSO geregeld moet zijn. Het komt wel goed. Het is tenslotte nog geen 2019." Dat is de ervaring van Gerrie Cramer, adviseur informatiebeleid bij Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier. "Uit deze houding blijkt dat de business nog onvoldoende inzicht heeft in hetgeen gaat komen. Ook wordt de Omgevingswet niet als complex ervaren. De Keur moet Waterverordening worden, maar dat is geen probleem." De afdeling Informatisering en Automatisering (I&A) is zich veel meer bewust van de komende veranderingen. Daarbij kan het DSO niet los gezien worden van ontwikkelingen als GDI en Digikompas. Bij I&A worden de nodige acties ondernomen zoals: aansluiten op de berichtenboxen (zowel voor particulieren als voor bedrijven); aansluiten op de basisregistraties; aansluiting vinden bij de ontwikkelingen van portalen zoals GVOP en CVDR (later samengevoegd tot DROP); doorontwikkeling van de Digitale Balie impactanalyse zaakgericht werken. Goed koppelen is nog een vraag Veranderingen brengen ook vragen met zich mee. Gegevens en documenten worden via de portalen ontsloten. Maar straks dienen documen ten in verschillende vormen te bestaan: in PDF- vorm en als XML-bestand (geo-georiënteerd). "Maar hoe ga je deze informatie archiveren? Ga je beide vormen bewaren of niet? Binnen het VIVO- WS zijn documentvereisten opgesteld. Maar een Informatiemodel Omgevingsdocument is er nog niet. Daarbij maakt men zich zorgen over linkjes (documentverwijzingen). Hoe ga je hiermee om? Dit stelt eisen aan gebruik van het netwerk en brengt beveiligingsvraagstukken met zich mee. Of dien je straks sets van documenten aan te leveren? Hoe ga je DSO aan de eigen organisatie knopen? Hoe gaat het knooppunt eruitzien

Geo-Info | 2017 | | pagina 45