Omgevingswet Niet bang zijn leergeld te betalen 'NAP tijdelijk niet toegankelijk' 44 Geo-Info I 2017-2 (stelselknooppunt)? Het is immers niet makkelijk van binnen naar buiten koppelingen te leggen." Een belangrijk aandachtspunt is hoe geo-refe- renties aan omgevingsdocumenten gekop peld moeten worden. Hierover is nog weinig bekend. Het gaat immers over zowel vorm als inhoud. "Voor omgevingsdocumenten geldt de drie-eenheid: werkingsgebied, regelgevend en normen en waarden. Maar waar komen deze normen en waarden vandaan? Is dat een landelijk register? Wordt dit een generieke toepassing? Dit is nu allemaal nog erg onduidelijk. Om een voorbeeld te geven: een verordening geldt voor een gebied. Moet je dan een polygoon opgeven? En moet je dan voor een vergunning een punt opgeven? Moet je dit zelf doen of komt daar binnen de DSO een generieke tool voor? Dat zou vanuit de standaardisatiegedachte het mooist zijn. Ookintern moet je nadenken waar je geo-referenties gaat opslaan. Decentraal bij de verschillende informatieobjecten of centraal." Naast al deze veranderingen bestaat er ook onduidelijkheid over wie wat doet en ontwikkelt in het grote bos dat de Omgevingswet lijkt te zijn. "Er lopen vele initiatieven en projecten en de structuur wordt als complex ervaren. Daarbij lijkt men het risico van dingen dubbel doen niet uit te kunnen sluiten. Daarover maken we ons zorgen." Tijdig meedoen loont Dat elk waterschap anders omgaat met de komende verandering, blijkt uit de ervaring van Toin Pijnenburg, Procescoach Informatiema nagement bij Hoogheemraadschap de Stichtse Rijnlanden. Evenals Roland Willemse, Projectleider DSO (ook voor Waterschap Vallei en Veluwe), is Pijnenburg zeer tevreden over de betrokkenheid van de business. De urgentie wordt gezien. Pijnen burg heeft op het gemeentelijke vlak veel ervaring opgedaan in het sociaal domein. "De Omgevings wet is ook complex, organisatorisch vergelijkbaar en het gaat gewoon door. Beweeg als organisatie mee. Als je dat niet doet, wordt later meedoen zeer moeilijk." Pijnenburg gebruikt hierbij de metafoor van de wielersport. "Fiets achter de kop in het peloton! Als je achteraan fietst, kost dat veel ener gie. Je moet soms sterk remmen en dan weer snel optrekken. Achteraan krijg je geen boodschappen meer door ('paaltje!'). Je voelt ook de druk van de bezemwagen steeds meer komen. Zo ook bij de implementatie van de Omgevingswet. Wij zijn bereid kopwerk te doen zonder de ambitie te hebben koploper te zijn. Daardoor zijn we wel op tijd en goed voorbereid. Ook heb je invloed op beslissingen .een rotonde links pakken)." Hij vervolgt: "Het is essentieel dat je denkt vanuit de klant. Niet vanuit de eigen bedrijfsprocessen maar vanuit de klant. De klant wil immers een melding volledig afhandelen via de webshop. Kiezen, klikken, klaar! Maar dat stelt eisen aan onze regels. Hoe publiceer je de regels zonder dat de klant hulp van derden nodig heeft? Dat is hoe wij nu voorsorteren. Wij hebben ervaring met het afhandelen van digitale klantvragen. We hebben het Digikompas ook langsgelopen. E-herkenning sluiten we aan op de berichtenbox. Daar hebben we inmiddels ervaring mee. Wij volgen het I-platform bij de ontwikkeling van een zaaktype- catalogus voor de waterschappen." [streamer] De klant wil kiezen, klikken, klaar! "Intern loopt er een programma Beheerregister Op Orde. Het is een kwaliteitsverbeteringspro gramma. We willen bijvoorbeeld waterstaatswer ken ('kunstwerken' in vakjargon) strak op orde hebben. Daarvoor zetten we een 3D-modu- leertool in: Tygron Engine. Hierbij maken we tevens gebruik van OpenData in combinatie met 3D-modellen. Zo hebben we ook het veenwei- degebied bij Kockengen middels serious gaming op basis van allerlei rekenmodellen inzichtelijk gemaakt. Daarbij kunnen we nu laten zien wat het effect is van drainage en de invloed van een stortbui. Door de Tygron Engine aan te sluiten op onze eigen data in combinatie met OpenDatasets krijgen we veel meer inzicht in de fysieke leefom geving en kunnen we meedenken met de klant. Zo kunnen we bijvoorbeeld gemakkelijker aange ven dat iemand voor de aanleg van een steiger op een locatie een vergunning nodig heeft, maar het twee meter verderop met een melding kan afdoen. Door zo met onze gegevens om te gaan, geven we ook een belangrijk impuls af voor ons eigen Open Data-beleid. Leer en zie wat met data mogelijk is door middel van visualisatie van de leefomgeving! Daarom is het zo belangrijk in de voorbereiding op de Omgevingswet ervaring op te doen en niet bang te zijn leergeld te betalen. Dat verdien je straks meer dan het dubbele terug." Begrippenlijst DSO: Digitaal Stelsel Omgevingswet HRM: HumanResourceManagement GVOP: Gemeenschappelijke Voorziening Officiële Publicaties CVDR: Centrale Voorziening Decentrale Regelgeving DROP: Decentrale Regelgeving en Officiële Publicaties VIVO-WS: Verkenning Informatie Voorziening Omgevings- wet voor de Waterschappen Digikompas: Visiedocument op digitaliseringsontwikkeling voor de waterschappen I-platform: Primaire adviesorgaan van de Opdrachtgevers tafel van Het Waterschapshuis bestaande uit alle I&A-mana- gers van de waterschappen. Bertjan Kaan werkt voor de helft van zijn tijd bij Stichting Waternet als Architect/Adviseur ECM en voor de andere helft - sinds februari- bij het infor matiehuis Water als Business Analist voor de Omgevingswet. Hij is bereikbaar via bertjan. kaan@waternet.nl en b.kaan@ihw.nl. ...is een beeldschermtekst die al even open baar is (www.normaalamsterdamspeil.nl). Het 25-jarig bestaan van het NAP-monu ment in de Stopera in 2013 was de laatste publi catie erover in dit blad. Over heropening zal sneller worden gepubliceerd! Redactie Geo-info

Geo-Info | 2017 | | pagina 46