informatievoorziening THEMA Standaardisatie is hier het sleutelwoord 2017-2 I Geo-Info 47 Figuur 2 - Een duiker in de werkelijkheid (links) en een duiker gemodelleerd conform IMWa (rechts). bij het nemen van projectbesluiten en het onderhouden en borgen van het draagvlak bij alle stakeholders. Zolang het project geen tegenslagen kent en alles conform planning en budget verloopt, zullen deze risico's niet voor problemen zorgen. Op het moment dat er een kink in de kabel komt, is risicomanagement veel werk. Tijdig signaleren dat er een kink ontstaat en daar vervolgens proactief en adequaat op reageren is essentieel. De kern van de dagelijkse projectorganisatie bestaat, om deze risico's aan te kunnen, uit een zorgvuldig samengesteld en compact team dat in goed onderling vertrou wen samenwerkt. Een ideale uitgangssituatie die het optimisme over de slaagkans van het project sterk heeft bevorderd! Het project bleek taaier dan verwacht: er ontstonden meerdere issues. Alle issues waren in potentie in staat het project van de rails te laten lopen. Een issue dat herhaaldelijk als een boemerang terug kwam en dat een groot deel van de overlegtijd innam, was de mapping tussen twee modellen die ondanks onderlinge verbanden toch verschillend van abstractie zijn: IMWa en DAMO. Noodzaak van standaardisatie De hele keten van informatie-uitwisseling van een waterschap, via de CDL naar PDOK, INSPIRE of het DSO, is alleen mogelijk als er duidelijke afspraken gemaakt zijn over hoe gegevens aangeleverd moeten worden en wat er geleverd wordt. Standaardisatie is hier het sleutelwoord; standaardisatie maakt optelbaarheid van datasets van individuele waterschappen naar landsdekkende datasets mogelijk. Gestandaardiseerde gegevensuitwis seling maakt het voor computers makkelijker om informatie uit te wisselen en te verwerken. Het stelt echter eisen aan de gegevenshuis- houding en de bijhoudingsprocessen van de waterschappen: er moet immers conform de standaarden geleverd worden. In de waterschapswereld worden de standaar den IMWa (Informatiemodel Water) en DAMO veel gebruikt. IMWa beschrijft definities van objecten, zoals een duiker of een waterkering, en geeft ook de logische samenhang weer van de verschillende objecten (bijvoorbeeld: een duiker is van het type kunstwerk). Op basis van IMWa zijn uitwisselstandaarden gedefini eerd; deze definiëren in detail welke informatie uitgewisseld wordt tussen het waterschap en de CDL. DAMO is een standaard data model dat door een deel van de waterschappen gehanteerd wordt. DAMO bevat de beno digde informatie om de primaire bedrijfs processen van een waterschap te faciliteren. Op hoofdlijnen is afstemming gezocht tussen beide standaarden; het betreft voor een groot deel dezelfde informatie. Op detailniveau zijn er echter verschillen te vinden; zo is een verplicht in te vullen veld in IMWa niet per se aanwezig in DAMO. Het omzetten van de data uit DAMO naar de IMWa uitwisselstandaard bleek een van de grootste inhoudelijke uitdagingen van het project. Het issue is gemanaged door het vroegtijdig te signaleren en het ruime aandacht te geven in alle wekelijkse overleg gen. Een inhoudelijke expertgroep met de auteurs van de standaarden en leden van de projectgroep heeft snel en pragmatisch inhoudelijke besluiten over de mapping tus sen beide standaarden genomen. Het project werd hierdoor niet vertraagd en een ander bijkomend voordeel was dat beide standaar den in volgende versies nog beter op elkaar aansluiten. Lessons learned Uitdagingen rondom besluitvorming in complexe projectorganisaties en uitdagingen rondom het afstemmen van standaarden spelen in veel soortgelijke projecten. De les sons learned die verzameld zijn gedurende de realisatie van de CDL hebben we daarom hieronder uiteengezet: Richt een compact team in met daarin voldoende mandaat en kennis benodigd voor goede besluitvorming; zet op cruciale momenten alle inhoudelijk deskundigen bij elkaar aan tafel en zorg dat er spijkers met koppen worden geslagen; Zorg in het project voor vertrouwen en res pect tussen de verschillende stakeholders: dit is noodzakelijk om effectief te kunnen handelen; Het ontwikkelen van standaarden kost tijd, het daadwerkelijk operationaliseren van standaarden kost ook tijd; het in de keten beheren van standaarden is aardig complex;

Geo-Info | 2017 | | pagina 49