Informatiehuizen gaan informatie over de leefomgeving stap voor stap verbeteren THEMA Als informatie een voudig beschikbaar is, vermindert dit de kosten van onderzoek Met de komst van de Omgevingswet begint bestuurlijk Nederland een continu verbeterproces van de gegevens over de leefomgeving. In die context staan informatiehuizen gepositioneerd om regie te voeren over deze kwaliteitsverbetering. Zo leggen zij de gegevensbasis onder de toekomstige samenwerking tussen overheden, initiatiefnemers en andere belanghebbenden bij het inrichten van de leefomgeving. De informatiehuizen hanteren daarbij een aantal belangrijke basisprincipes. Zo gaan zij uit van vertrouwen in de keten, staat de gebruiker centraal en staat transparantie hoog in het vaandel. 2017-2 I Geo-Info 49 bron houder; Door Danny Greefhorst Er is een grote diversiteit aan informatie nodig om planvormers, initiatiefnemers, bevoegd gezagen en belanghebbenden een goed beeld te geven van de leefomgeving. Het gaat om informatie over lucht, water, geluid, natuur, externe veiligheid, ruimte, bouw, cultureel erf goed, bodem en afval. Bij het inrichten van de informatiehuizen werkt het RIVM nauw samen met Kadaster, Rijkswaterstaat, Rijksdienst Cultureel Erfgoed, Interprovinciaal Overleg en Unie van Waterschappen. Zij worden straks 'huismeester' en zijn nu 'kwartiermaker' van één of meerdere informatiehuizen. Beschikbaar, bruikbaar, bestendig Met het nieuwe stelsel verbetert de beschik baarheid, bruikbaarheid en bestendigheid van de gegevens voor ruimtelijke planvorming en vergunningsverlening. Als informatie eenvou dig beschikbaar is, vermindert dit de kosten van onderzoek. Als informatie bruikbaar is, scheelt dat in de noodzaak tot aanvullend onderzoek, dus ook in kosten en tijd. Als infor matie bestendig is voor de rechter, worden er minder bezwaar- en beroepsprocedures ingediend. Dat verkort de proceduretijd. Dit alles vraagt specifieke aandacht voor gegevenskwaliteit, waarbij informatiehuizen een regievoerende rol spelen. Zij zullen samen met bronhouders en afnemers tot reële kwaliteitseisen komen, die passen bij de wet- en regelgeving van de Omgevings- wet. Zij zullen ook afspraken maken met bronhouders over het borgen en inzichtelijk KWiltflO? Informatie ftrfrfsStoi: Figuur 1 - Hoe werkt een informatiehuis?

Geo-Info | 2017 | | pagina 51