Omgevingswet Informatiehuizen spelen een regievoerende rol Een kwaliteitsdashboard maakt gegevens kwaliteit inzichtelijk Kwaliteit organisatorisch en procesmatig borgen - Kwaliteitsverbetering is niet een éénmalige inspanning, maar een continu 50 Geo-Info I 2017-2 maken van de kwaliteit. Door het inzichtelijk maken van de kwaliteit kunnen afnemers beter beoordelen of informatie aansluit bij hun behoeften. Bronhouders kunnen de inzichten gebruiken voor het verbeteren van de gegevenskwaliteit. Visie De informatiehuizen geloven dat samen werking belangrijke meerwaarde creëert. Het maakt het mogelijk om het informatieaan- bod goed op elkaar af te stemmen, te zorgen voor uniforme communicatie en gegevens en voorzieningen met elkaar te delen. Om invul ling te kunnen geven aan hun rol als regisseur op het gebied van kwaliteit hebben de infor matiehuizen een visie en raamwerk opgesteld. Hiervoor is een werkgroep ingericht met kwartiermakers van verschillende informatie huizen. Kernelementen uit de visie zijn: Vertrouwen als basis voor kwaliteit in de keten - Er is een hele keten van partijen betrokken bij gegevenskwaliteit. De keten als geheel zal kwaliteit moeten borgen. Als hiervoor de basis vertrouwen is, dan laat het iedere partij haar eigen verantwoor delijkheid nemen en wordt overmatige bureaucreatie voorkomen. Denken vanuit gebruik - Kwaliteit is geen absoluut begrip, maar afhankelijk van wat een afnemer nodig heeft in zijn/haar context. Een te hoge kwaliteit kan net zo onwenselijk zijn als een te lage kwaliteit, omdat dat een inspanning vraagt die niet in verhouding staat tot wat nodig is voor het gebruik. Transparan tie naar alle doelgroepen - De Omgevingswet streeft naar een gelijkwaardige informatiepositie voor burgers, bedrijven en overheid. Hierdoor ontstaat inzicht in de gegevens die zijn gebruikt om tot een besluit te komen. Door inzicht te geven in de kwaliteit van gegevens kunnen afnemers inschatten of ze aansluiten bij hun gebruik. Bronhouders kunnen het gebruiken voor het verbeteren van kwaliteit. proces. Dat vraagt borging in organisatie en processen, in alle schakels in de keten. Het vraagt ook afspraken over taken en verantwoordelijkheden, zowel op bestuur lijk niveau als op operationeel niveau. Informatiemodel definieert essentie van gegevenskwaliteit - Informatiemodellen beschrijven de betekenis van gegevens en de relatie met andere gegevens. Ze beschrijven ook een belangrijk deel van de kwaliteitsregels door aan te geven aan welke gegevens moeten zijn gevuld, welke waarden ze kunnen aannemen en hoe ze aan elkaar kunnen zijn gerelateerd. Gegevenskwaliteit als onderdeel van metadata - Metadata is een beschrijving van gegevens. In deze metadata zou ook inzichtelijk moeten zijn welke kwaliteit seisen zijn gesteld aan de gegevens en in welke mate ook aan deze eisen wordt voldaan. Kwaliteitsdimensies en indicatoren Naast de visie hebben de informatiehuizen een raamwerk opgesteld van kwaliteitsdimen sies, indicatoren en meetfuncties. Hiermee kan kwaliteit vanuit verschillende perspectieven worden gemeten en inzichtelijk gemaakt. Figuur 2 - Visie op informatiehuizen. Bij het opstellen van het kwaliteitsraamwerk is gebruik gemaakt van beschikbare stan daarden, maar ook van de ruime ervaring van allerlei overheidsorganisaties met gegevenskwaliteit. Een voorbeeld hiervan is de landelijke voorziening Basisregistraties Adressen en Gebouwen (BAG) waarvoor een uitgebreid kwaliteitsproces is ingericht. In dit kwaliteitsproces ondersteunt een kernteam Maken afspraken in de keten Meten en verbeteren fririchten organisatie en proces Beschrijven gegevens Def Snieren kwaliteitseisen

Geo-Info | 2017 | | pagina 52