x \j I THEMA We bouwen dit huis niet voor vandaag maar voor de generatie gebruikers van over morgen - Erfg. 2017-2 I Geo-Info 55 fiuimte I o*™- iKt Ext Natul" VClUsMd Radem Water Afval LGR UR Cu». Ge)uid LucM 0oüw hrcjj V FIN Figuur4 - Twaalf provincies aansluiten op tien Informatiehuizen. eerste instantie geredeneerd moeten worden vanuit de gebruiker. Is het aanbod van INSPIRE passend bij zijn vraag? Zo nee, wat is er dan aan aanpassing nodig? Is dat mogelijk met een maatwerk extent aan een bestaande set, of is het beter om een aparte dataset in te richten? Eén van de belangrijkste bezwaren is dat het concept van informatiemodellen en thema's inhoudelijk niet aansluit op de vraag van gebruikers. Ook een specifiek antwoord op een specifieke vraag kan niet zomaar gegeven worden met een of meer gegevensdiensten. Vooral op vraagstukken waar meerdere thema's tegelijk spelen, is dit aan de orde: een relatief eenvoudige bouwvergunning raakt al aan meerdere thema's. Kortom: zeker vanuit de gebruiker bezien, is het nodig dat we niet alleen volstaan met het presenteren van data en informatie, maar dat we vooral leren om als overheid antwoord te geven op de vraag. Dan heb je pas de publieke dienstverlening op het niveau waarop dat van de overheid tegenwoordig verwacht mag worden. infrastructuur van de provincies zal daar op aangepast moeten worden, omdat deze nu vooral gericht is op vaste gegevensstandaarden en beheersbaarheid. Onderzocht wordt dan ook of de ETL-tooling vervangen kan worden door een meer flexibele component. de exploitatie daar ook in gecertificeerd, zodat er sprake is van een goed ingevulde 'zorg plicht' in het kader van de kwaliteitsborging. Daarbij gaat het juist niet om star vasthouden aan procedures, maar het bieden van rand voorwaarden waarin de Informatiehuizen hun aanbod gecontroleerd kunnen laten meebe wegen met de vraagontwikkeling. Er wordt Agile, dus stapsgewijs, ontwikkeld via ontwikkelplateaus. Wat je hebt gebouwd, zal je moeten onderhouden en beheren. Kwaliteit in de exploitatie vraagt dan ook zorgvuldig heid in het afmaken van de ontwikkeling, ook als een Agile-ontwikkelmethodiek wordt gehanteerd. Nietalleen een werkend product opleveren, maar ook de technische documen tatie en handleidingen horen bij de opleve ring: zodat bij calamiteiten en vernieuwing de exploitatie geborgd blijft. Informatievoorziening is een domein dat nog volop in ontwikkeling is. We weten nu nog niet precies wat onze gebruikers - de toekomstige ondernemers, burgers, en ambtenaren- nodig hebben om hun werk eenvoudiger, beter, sneller en effectiever te kunnen doen. De generatie die nu opgroeit met de digitale wereld in de hand en overal wifi, heeft heel andere verwachtingen van dan wij ons nu al voor kunnen stellen. Wie had tien jaar geleden gedacht aan inspecties met drones? Virtual reality was toch iets voor gamers? Maarwat overeind zal blijven is dat te allen tijde de 'inhoud', de gegevens op basis waarvan informatieproducten worden samen gesteld, van goede kwaliteit is. En daar kunnen de informatiehuizen een prima bijdrage aan leveren. Referentie [1] Oud-Hollandse uitdrukking. Je stond aan de lat wanneer je een stoomlocomotief bediende, je was dan verantwoordelijk voor het regelen van de snelheid. Provincies als bronhouders De ervaringen die de provincies hebben opgedaan bij de INSPIRE-implementatie zijn vanuit bronhouderperspectief waardevol. Provincies zijn bronhouder voor veel informatie; er moet straks door twaalf provincies aan een stuk of tien Informatiehuizen 'geleverd' worden. Liefst geharmoniseerd en gestandaardiseerd. Daarbij komt een gezamenlijke data-infrastruc tuur goed van pas. Er moet nog wel wat aan gebeuren. De Agile-ontwikkelmethode vraagt ook snelle 'levercapaciteit' aan de kant van de bronhouders. De huidige technische INSPIRE- Kwaliteit: Informatiehuizen duurzaam in de exploitatie Het succes van duurzame informatievoor ziening die ook echt beschikbaar, bruikbaar en bestendig blijft is afhankelijk van de mate waarin het beheer daarvan zorgvuldig, effi ciënt en effectief wordt uitgevoerd. Er zijn een aantal best practises zoals ITIL, ASL en BiSL die een solide basis voor beheerprocessen kun nen vormen. Idealiter is een Informatiehuis in Carla Nikkels is vanuit de Provincie Gelderland gedetacheerd bij het interprovinciale programma implementatie Omgevingswet als kwartiermaker voor de Informatiehuizen Natuur en Externe Veiligheid. Ze heeft hiervoor onder meer gewerkt bij BIJ12 als programma manager GIS (SDI) en bij Geonovum als projectlei der INSPIRE-implemen tatie. Ze is bereikbaar via c. nikkels@gelderland. nl.

Geo-Info | 2017 | | pagina 57