Vanuit de vraag bekeken: welke bij een omgevingsvergunning Omgevingswet Iedereen die ooit een huis heeft laten bouwen, weet dat er heel veel informatie nodig is voordat je een vergunning kunt aanvragen. Op allerlei plaatsen is informatie vindbaar maar welke informatie is precies bruikbaar? En is deze informatie ook bruikbaar voor de gemeente als je je omgevingsvergunning indient? De Omgevingswet beoogt de informatievoorziening voor iedereen gelijk (dat wil zeggen identiek en terstond) toegankelijk te maken. Hiervoor worden er zogenaamde 'informatiehuizen' voorzien die voor hun domein de informatie ontsluiten naar de diverse gebruikers. De gemeente Emmen en het Kadaster, in de rol van kwartiermaker Informatiehuis Bouw, startten een gezamenlijke verkenning. 56 Geo-Info I 2017-2 Door Esther van Kooten Niekerk vergunningvrij Definitieve vergunning aanvraag Voor de verkenning was de gelijke informatiepo sitie van de initiatiefnemer en het beoordelende bevoegd gezag het uitgangspunt, aangevuld met de wens om vanuit de praktijk te kijken naar de digi- taliseringsopgave van de Omgevingswet. Daarom is op basis van recente omgevingsvergunningen, die zijn aangevraagd bij de gemeente Emmen, gekeken welke informatie nodig is om een besluit te kunnen nemen over het verlenen van de vergunning. Om een goed beeld te krijgen van de praktijk zijn er drie omgevingsvergunningen bekeken. Uiteenlopend van een 'lichte' aanvraag tot een 'complexe' aan vraag. Per vergunningsaanvraag verschilt namelijk de informatiebehoefte. Hoe 'complexer' de aanvraag hoe gedetailleerder de informatiebehoefte. De initiatiefnemer in relatie tot bevoegd gezag Eerst werd een informatiebehoefte-scan uitge voerd, waarbij werd gekeken naar de behoefte van zowel de initiatiefnemer als het bevoegd gezag in verschillende fasen van het traject om te komen tot een vergunning. Uit de informatiebehoefte-scan bleek dat er momenteel veel informatieverlies optreedt omtrent informatie over bouwwerken, het hergebruik van de informatie lastig is en er vanuit zowel de overheid als de sector wordt gevraagd om samenhang en regievoering. Het Informatiehuis Bouw vertaalt deze wensen naar een dossier dat gericht is op de totale levenscyclus van bouw werken. Tijdens de gehele levenscyclus van bouwwerken is het van belang om continu inzicht te hebben en controle uit te kunnen voeren op bouwwerken. Hierdoor kun je tijdig sturen op benodigd onder houd van het bouwwerk of vroegtijdig onveilige situaties detecteren. Hierbij is het noodzakelijk dat er naast zicht op de vergunde situatie ook meer informatie beschikbaar komt over de gerealiseerde situatie van een bouwwerk. Dit geldt voor zowel functionele als technische eigenschappen van het bouwwerk als in relatie tot de omgeving. Bij het uit voeren van toetsen is er de opkomende behoefte om op uniforme wijze te toetsen, zo mogelijk digitaal, in hoeverre het bouwwerk voldoet aan geldende wet- en regelgeving. Hoe eerder en beter een initiatiefnemer weet of zijn ontwerp gebouwd mag en kan worden, hoe beter hij de dienstverle ning van de overheid waardeert. Verbeeldingskracht van geo-informatie De inzet is daarom om informatie zo vroeg mogelijk beschikbaar te maken zodat initiatiefnemer en bevoegd gezag optimaal kunnen sturen aan de

Geo-Info | 2017 | | pagina 58