informatie heb je nodig voor bouwen? THEMA Eindelijk komt er een echt rechte weg 2017-2 I Geo-Info 57 voorkant van het traject en er geen kostbare tijd verloren gaat. Naast het beschikbaar maken van de informatie die hoort bij de levenscyclus van bouwwerken, bleek uit de verkenning dat de ver beeldingskracht van geo-informatie als winstpunt wordt gezien door initiatiefnemers. Door meer informatie vroegtijdig te verbeelden door gebruik te maken van geo-informatie is in één oogopslag duidelijk wat de consequenties zijn van een ruimtelijke ingreep. Ontwikkelen van prototypes Op basis van de inzichten die zijn opgedaan in de verkenning met de gemeente Emmen ontwikkelt het Informatiehuis Bouw prototypes van informatieproducten. Deze prototypes worden aan de verschillende gebruikers, zoals ini tiatiefnemers en bevoegd gezagen, voorgelegd om te kijken in hoeverre deze aansluiten bij hun behoefte. Op deze manier ontwikkelt Informatie huis Bouw informatieproducten die zowel door de wetgever als bevoegd gezag en initiatiefne mer van meerwaarde zijn om de ruimte die de Omgevingswet biedt, optimaal te benutten. Esther van Kooten Niekerk is Key Accountmanager bij het Informatiehuis Bouw. Ze is bereikbaar via esther.koo tenniekerk@kadaster. nl. In het AD van 23 januari jongstleden stond een artikel over een nieuw te bouwen kunstwerk, bedacht door de Eindhovense kunstenaar John Körmeling. Het betreft "...een echt rechte weg.." "...om je te verwonderen over zoiets als de kromming van de aarde." Journalist Rob Schoonen schreef hierover dat "Het kunstwerk bestaat uit een stuk weg van 6 kilometer lang en 120 centimeter breed. Gemaakt van kleischelp. De weg komt te liggen op een dijk, even ten noorden van het dorpje Hornhuizen, in Groningen" Bijgaande afbeelding komt van de website van het AD en toont het kunstwerk als 9 kilometer lang, maar in de krant is deze uit eindelijk dan toch teruggebracht naar 6 kilometer. De opstapjes aan beide uiteinden zijn door de aardkromming circa 0.7 meter (of 1.6 meter in geval van de 9 kilometer-versie). Maar wat is recht? Het artikel geeft hier geen verdere uitleg over, behalve dan dat "...een land meter van het bedrijf Geomaat de dijk [heeft] opgemeten. Met behulp van een satelliet, want dat is het meest nauwkeurig. Om de 50 meter werd een punt vastgesteld en zo kan de weg uiterst precies worden uitgevoerd." Velen van ons zullen zich hierover verwonderen. De optimisten zullen het een grappig initiatief vinden, maar de pessimisten (of realisten) onder ons zullen aanvoeren dat we met "een satelliet" niet veel kunnen uitvoeren en dat het zeker niet de meest nauwkeurige methode is. En nogmaals: wat is recht? Is recht als we uitgaan van de geoïde, of als we uitgaan van de ellipsoïde (en welke dan)? Of is recht als we het licht volgen terwijl we er langs kijken en welke refractie houden we dan aan? En tot op welk niveau moet de weg recht zijn? Zelfs als de GPS-ontvanger de orthometrische hoogte geeft, dan nog is dat slechts een bena dering (model) van de werkelijkheid, en met een punt elke 50 meter en een verticale nauwkeurig heid van circa 3-5 centimeter wordt het al snel een hobbelige lijn. Niettemin is Körmelings idee een alleraardigste poging om de kromming van de aarde in beeld te brengen, 'Gewoon, omdat het kan...' en daar zullen we het glas op heffen, of het nu half vol is of half leeg... Nicolas de Hilster in De Hollandse Cirkel, nummer 1,2017. Aan de dijk zijn inmiddels al landmetingen gedaan door het bedrijf Geomaat - "de naam alleen al" - om te controleren of er inderdaad een recht pad op is te maken. "De mensen van dat bedrijf vonden het een prachtige klus, dat hadden ze nog nooit eerder aan de hand gehad." Körmeling wil beginnen met een proef op een klein stukje om te zien hoe de schel pen zich houden. "Dat gaat dit jaar wel lukken." Hijhoopt voor de financiering op onder meer het Waddenfonds, dat kunstzinnige projecten rond het Werelderfgoed ondersteunt. Tekst en foto: De Ingenieur, 27 januari 2017. S -fïï'itf

Geo-Info | 2017 | | pagina 59