Mag het en kan het? Omgevingswet THEMA Een put slaan voor warmte- koude opslag (WKO), het aanleggen van een ondergrondse parkeergarage of het realiseren van een gebouw of woonwijk zijn allemaal ingrepen waarbij veel komt kijken. Niet alleen is er een omgevingsvergunning voor nodig (mag het?), maar vaak is het ook de vraag of de ingreep op die plek logisch of haalbaar is (kan het?). 2017-2 I Geo-Info 61 Door Anne Dullemond en Robin Seijdel Om deze vragen te beantwoorden is informatie nodig over de fysieke leefomge ving in wisselwerking met de voorgenomen ingreep. In het verleden kostte het een aardige inspanning om alle benodigde infor matie te verzamelen. Voor wat betreft de Omgevingswet - mag het? - wordt er hard aan gewerkt om dit te verbeteren, middels het digitaal stelsel omgevingswet (DSO). Het DSO richt zich op het voor gebruikers beschikbaar maken van de juiste informatie op het juiste moment. Het einddoel van het DSO is om tussen 2018 en 2024 alle informa tie die nodig is voor een ontwikkeling met één klik op de kaart beschikbaar te maken. De zogenaamde Informatiehuizen, waarin per domein de ruwe data wordt vertaald naar toegespitste informatieproducten, spelen hierbij een centrale rol. Vooruitlopend op het DSO is er via het Nationaal Georegister nu al een grote hoeveelheid geo-informatie beschikbaar. Bestemmingsplannen, basisregistraties en thematische kaartlagen betreffende milieu, water, bodemverontreiniging, enzovoorts zijn ontsloten via gestandaardiseerde web services. Het antwoord op de vraag of iets mag, dat gaat wel lukken. Niet alles wat mag, kan echter ook of is zinvol. Om bijvoorbeeld te bepalen of warmte-koude opslag op een specifieke plek technisch mogelijk en financieel haalbaar is, is er meer informatie nodig over de bodemopbouw en de toekomstige afnemers. Ook hiervoor is geo-informatie nodig. Ook veel van deze informatie is reeds beschikbaar, via organisaties als TNO, CBS, RIVM en het Planbureau voor de Leefomgeving. In aanvulling hierop wordt er door private partijen en burgerinitiatieven geo-informatie gegenereerd en beschikbaar gesteld. Samengevat lijkt het voor wat betreft de beschikbaarheid van informatie de goede kant op te gaan. In de niet al te verre toe komst zal alle nodige informatie met enkele muisklikken op te vragen zijn. Veel meer kan ook niet van bronhouders van data worden verwacht. Voor het nemen van beslissingen is echter meer nodig dan informatie over wat mag en kan alleen. Hiervoor zijn simulatie- en beoordelingsmodellen nodig. In het voorbeeld van de WKO levert dit het volgende eindbeeld op: je kiest een locatie op de kaart en plaatst een specifieke WKO- installatie. Vervolgens wordt automatisch gecheckt of, en onder welke voorwaarden, op die plek een WKO is toegestaan. Tevens worden de technische aspecten nagelopen, Figuur 1 - Door een schematische, functioneie weergave van de data in 3D zoals kabels en leidingen, warmte-koudeopsiag, bomen, en gebouwen worden de ruimtelijke implicaties inzichtelijk gemaakt.

Geo-Info | 2017 | | pagina 63