II THEMA 2017-2 I Geo-Info 1 63 Selecteer een gebied in de kaart Teken hel gebouw of ingreep Analyseer of deze ingreep is loegestaan Geef kenmerken op en kijk of het kan op deze locatie Figuur 4 - Door het koppelen van rekenmodellen, zoals in dit geval een vastgoed kosten- en batenmodel, is het mogelijk om snel de ruimtelijke alsook de financiële consequenties van ingrepen te zien. Het systeem maakt ook analyse over de bestaande situatie. we gebied specifieke randvoorwaarden opgenomen. Daarbij gaat het om ecolo gische hoofdstructuur, Natura 2000 en bijvoorbeeld grondwaterbeschermings gebieden. Vervolgens checkt het systeem op locatie specifieke randvoorwaarden zoals aardkundige waarden, archeologie en beschermde stads- en dorpsgezichten. Uit de kaartlagen kunnen we vervolgens halen of een bepaalde ingreep mogelijk en nuttig is op die plaats. Wanneer de gebrui ker wil kijken of Schaliegaswinning mogelijk is, hebben we de bodemlaag Geverik en Posidonia nodig. Deze lagen zijn aanwezig op een bepaalde diepte. Door een check te doen op een plek is duidelijk of er (los van of het überhaupt mag) ook mogelijk is op deze locatie om schaliegas te winnen. Voorbeeld vastgoedanalyse Een andere toepassing betreft het realiseren van vastgoed. Met de tool kan eenvoudig een gebouw met een specifieke functie worden ingetekend. Vervolgens wordt auto matisch getoetst of het toegestaan is om deze functie te realiseren. Hiervoor hebben we een aantal kaartlagen nodig. Ten eer ste het bestemmingsplan. Hiermee kan gekeken worden of een bepaalde functie toegestaan is. Daarnaast zijn er kaartlagen nodig over bijvoorbeeld kabels en leidingen, bodemverontreiniging, grondwaterbescher mingsgebieden maar ook of er bestaande bebouwing staat. Op dit moment werkt het systeem met meer dan vijftig verschil lende kaartlagen. Naast het checken of er belemmeringen zijn, is er ook een (financiële) haalbaarheidsanalyse uit te voeren. Hieron der staat weergegeven hoe dit binnen het instrument mogelijk is. Conclusie De komende jaren zal er steeds meer geo- informatie op een makkelijke manier worden ontsloten, niet alleen ter ondersteuning van het voldoen aan de Omgevingswet, maar over alle aspecten van de fysieke leefomgeving. Deze informatie kan dienen als input voor op geo-informatie gebaseerde beslissingsondersteunende modellen, zoals de 3D Geoviewer. Door gebruik te maken van concepten en technologieën uit de game-wereld, kunnen deze modellen zeer intuïtief en gebruiksvriendelijk vorm worden gegeven, zodat ook niet GIS-experts deze modellen kunnen toepassen. Anne Dullemond is mede oprichter en mededirecteur van StrateGIS. Hij is bereikbaar via: anne.dullemond@strategis.nl. Robin Seijdelis medeoprichter en mededirecteur van StrateGis. Hij is bereikbaar via Robin.seijdel@strategis.nl. (V.

Geo-Info | 2017 | | pagina 65