Omgevingswet I Geo-Info I 2017-2 beschikbaar zijn. De omgevingsdata uit de pdf-documenten zijn gedigitaliseerd en in het portaal geplaatst en daarmee duurzaam en herbruikbaar gemaakt. Er is zo dus een omgevingsdata-infrastructuur gecreëerd die bruikbaar, beschikbaar en bestendig is. Van zelfsprekend is zo'n omgeving een prachtige basis voor analyses, inzicht en overzicht en is benut voor vele (omgevings)vragen tijdens de tender. In 2016 werd duidelijk dat de Combinatie de ringweg ook daadwerkelijk mocht realiseren. Na deze gunning is het werken met een op GIS gebaseerd projectportaal alleen nog maar geïntensiveerd. Projectapp die gesynchroniseerd is met de actuele data in het projectportaal. Projectmedewerker van Combinatie Herepoort werkend met het projectportaal. app voor naverkenning ontwikkeld. Diverse inspecteurs hebben met behulp van een iPad de data snel op orde gebracht. De volgende stap is het projectportaal benut ten voor de omwonenden. Alle omleidings routes en de planning worden via het portaal gepubliceerd naar de app project/hinder. Het wordt voor het projectbureau steeds dui delijker dat het projectportaal nog veel meer mogelijkheden biedt. Zo zijn er nu initiatieven om het projectportaal te verbinden met een cloud- omgeving voor machine-aansturing (Infrakit) en wordt er geëxperimenteerd om het projectportaal te verbinden met sensoren en realtimedata. Andere projecten Het vroegtijdig anticiperen op de Omgevings wet en het Digitaal Stelsel heeft MUG Ingeni eursbureau veel gebracht. In veel projecten worden de ervaringen en inzichten benut. Ontwikkelaars van zonneparken en windparken vragen om omgevingsanalyses, provincies vragen om quickscans om de impact van een potentieel project te duiden of vragen MUG Ingenieursbureau te helpen met tracéstudies. In samenwerking met waterschappen wordt een gelijksoortig projectportaal ontwikkeld zoals bij Combinatie Herepoort momenteel in gebruik is. Concluderend kan gesteld worden dat, hoewel het Digitaal Stelsel Omgevingswet nog steeds abstract is, er veel mogelijkheden zijn om nu al aan de slag te gaan met het gedachtegoed van het DSO. Hans Hainje MSc is afdelings hoofd Geo-ICTGeo-Info bij MUG Ingenieursbureau. Hij is bereikbaar via hhainje@mug.nl. Zie ook www.mug.nl en www.werkpiaatsomgevinsgwet.ni. Relaties en ArcGIS: een succesvolle koppeling Binnen een infrastructureel project is project- beheersing essentieel, daar gaat het om (klant) eisen, ontwerpafwegingen en de vastlegging van gemaakte keuzen. Het cloudplatform Relatics is de defacto marktstandaard voor projectbeheersing. Relatics is een online administratieve database die flexibel in te richten is en wordt zowel door de aannemer als de opdrachtgever gebruikt voor het verifi catie- en validatieproces (systemengineering), Relatics vervult dan ook een belangrijke rol in de communicatie tussen de opdrachtgever en opdrachtnemer. Binnen de Combinatie Herepoort is een koppeling gemaakt tussen de administratieve Relatics-omgeving en de online GIS(ArcGIS-online)-omgeving. Deze gekoppelde omgeving geeft veel nieuwe mogelijkheden voor risicobeheersing, omgevingsmanagement, communicatie en het zogenaamde raakvlakkenbeheer. Deze geïntegreerde omgeving is dan weer de basis voor nieuwe informatieproducten. Zoals inspectie app's, services voor publieksites, een hinderapp en risicokaarten. De mogelijkheden van het projectportaal Een mooi voorbeeld van de mogelijkheden van het projectportaal, is toen bleek dat het aangeleverde bomenbestand (met onder andere kritische monumentale bomen) niet actueel, betrouwbaar en compleet was, is er met de portaaltechniek snel een eenvoudige

Geo-Info | 2017 | | pagina 68