Nu al werken volgens de van de Omgevingswet Omgevingswet Waar komt de nieuwe wijk te liggen en waar vestigen we de nieuwe voorzieningen? In het maken van de juiste keuzes bij omgevingsprojecten speelt informatievoorziening een belangrijke rol. Met het oog op de komst van de nieuwe Omgevingswet biedt de leverancier van de meest gebruikte GIS- technologie, Esri Nederland, samen met een aantal partnerbedrijven een werkwijze aan om al te werken volgens de principes van de nieuwe wet. Wat heeft het ArcGIS-platform van Esri te bieden en waarom past dit bij de Omgevingswet? Data vormt de basis voor de uitvoering van de nieuwe Omgevingswet. Immers: om inzicht te krijgen in omgevingsaspecten is betrouwbare en actuele informatie cruciaal. Esri Nederland verza melt al enkele jaren binnen het ArcGIS-platform allerlei data (onder de naam ArcGIS Content). Doordat de datasets in ArcGIS worden gepubli ceerd zijn ze geoptimaliseerd om in alle ArcGIS- apps te gebruiken, om analyses mee te doen en om die vervolgens te delen met iedereen. Stimuleren Bas Bijtelaar, business manager bij Esri Nederland legt uit hoe de onderverdeling van de datasets eruit ziet: "De grote hoeveelheid leefomgevingsdata is gerubriceerd volgens de informatiehuizen van de Omgevingswet. De data is vrij beschikbaar, zodat gemeen ten, provincies, waterschappen, ministeries, adviesbureaus, aannemers en andere belang hebbenden het kunnen gebruiken bij hun activiteiten in én voor de leefomgeving." In al die activiteiten hoeven organisaties niet te wachten op de Omgevingswet. Bijtelaar: "We vinden het belangrijk voor organisaties dat ze weten wat ze van de wet kunnen verwachten. We stimuleren daarom organisaties om via proefprojecten ervaring op te doen." Dit is ook wat het programma 'Aan de slag met de Omge vingswet', een samenwerkingsverband van gemeenten (VNG), provincies (IPO), waterschap pen (UvW) en het Rijk, stimuleert. Dat pro gramma stelt zelfs ondersteuning en subsidies ter beschikking om snel aan de slag te gaan. Aanjaagfunctie Veel gemeenten en provincies ondernemen actie. De provincie Groningen ook. Willy Bakker: "Wachten op de Omgevingswet is niet nodig. De Esri-aanpak zorgt ervoor dat het werken in omgevingsprojecten handiger wordt." Anderen zien nog beren op de weg. Een geïnteres seerde vanuit een omgevingsdienst laat weten dat zijn organisatie hier nog niet klaar voor is. "Het management vindt GIS niet belangrijk." En dat terwijl Bijtelaar denkt dat geo-afdelin- gen een belangrijke aanjaagfunctie kunnen vervullen: "Enerzijds door te laten zien wat Bouwprojecten worden met de Omgevingswet gemakkelijker, zorg voor fysieke leefomgeving geborgd. Foto: Karen van Winden, Kaatje Kiek Fotografie.

Geo-Info | 2017 | | pagina 70