Vario-schaal gegevens in Zo'n vijf jaar gelden is in Geo-Info het concept van vario-schaal geo-informatie beschreven (Van Oosterom en Meijers, 2012). In dit eerdere artikel werd de eerste echt geleidelijke vario- schaal structuur gepresenteerd: een delta schaal geeft een delta in de kaart (en hoe kleiner de delta schaal hoe kleiner de delta kaart). De afgelopen vijf jaar is er veel R&D verricht om het concept van vario-schaal geo-informatie te realiseren: ontwikkelen van prototypen en testen met echte data. In het kader van het Open Technologieprogramma (OTP van STW, Stichting Technische Wetenschappen) project 11185 'Vario-scale geo-information' is er de afgelopen jaren veel vooruitgang geboekt (zie bronnen). De belangrijkste resultaten zullen in een serie beknopte artikelen worden behandeld. Dit is het tweede artikel in de serie. 74 Geo-Info I 2017-2 Door Lina Huang, Martijn Meijers, Radan Suba en Peter van Oosterom Vector data efficiënt overdragen over het web blijft een uitdaging, zeker als het gaat om een wijd bereik van kaartschalen: van zeer gedetail leerd (grootschalig) tot overzichtskaart (klein schalig). In vergelijking met raster data, waar geavanceerde technieken voor multi-schaal gebruik voor handen zijn (denk aan: raster data piramide, wavelet compressie), levert vector data overdracht met meerdere kaartschalen nog de nodige uitdagingen op. In potentie kun je met vector data toepassin gen realiseren die interactiever zijn (denk aan: eenvoudig toepassen van eigen styling, trans formatie naar ander coördinaatstelsel, selectie van en interactie met een of meer objecten, enzovoorts). Wanneer echter te veel en te gede tailleerde data overgestuurd moet worden, is er grote kans op vertragingen bij de verwerking van de data, zeker als dit over een netwerk moet waar slechts beperkte bandbreedte beschikbaar is. Daarnaast lopen eindgebruikers het risico hun geografische context kwijt te raken als een kaartapplicatie bij zoomacties grote stappen neemt (waarbij de kaart in één keer veel veran dert). Een zoomactie waarbij de inhoud van het kaartbeeld stapsgewijs aangepast wordt, kan hierbij helpen, zeker in het geval van mobiel kaartgebruik (kleine schermpjes). Ook gebruikers die de kaartapplicatie op hun desktop-omge ving gebruiken, hebben baat bij deze graduele zoom-mogelijkheden, waarbij de kaart al tijdens een zoom-actie verandert naar de nieuwe gevraagde uitsnede met nieuwe inhoud. Al met al is er dus de wens van flexibele web overdracht van vector data, waarop traploos in- en uitgezoomd kan worden. Deze context is het uitgangspunt van ons onderzoek, dat probeert geleidelijke overdracht van vario-schaal data te realiseren door gebruik te maken van webservi ces. Het idee is om een vario-schaal datastruc tuur aan de server-kant in te richten, waarbij de inhoud van deze structuur het resultaat van een generalisatieproces is. In dit proces wordt het aantal vlakobjecten dat in een kaart aanwezig is stapje voor stapje minder. Ook worden de grenzen tussen de vlakken versimpeld. We stellen in dit artikel drie verschillende archi tecturen voor om deze vario-schaal structuur te gebruiken in een web-context. Bij de laatste optie wordt vector data op een incrementele wijze van server naar client gestuurd. Dit leidt tot snellere visuele feedback bij de eindgebrui ker: je kunt de kaart al zien veranderen, terwijl nog niet het hele antwoord binnen is (progres sieve dataoverdracht). Geleidelijk en traploos zoomen Om beter te kunnen definiëren wat geleidelijk zoomen inhoudt, analyseren we dit eerst in meer detail (figuur 1). Een gebruiker initieert een zoomac tie en dit resulteert in een aantal stappen die door een kaartapplicatie genomen worden: de huidige uitsnede van de kaartinhoud wordt geschaald en eventueel verplaatst (op de al aanwezige vector objecten wordt schaling en translatie toegepast). Dit resulteert erin dat de oude kaartuitsnede na deze stap vergroot (of verkleind) is. De nieuwe kaartinhoud die nu te zien moet zijn, wordt ook direct aangevraagd bij de webservice. Nadat voor deze uitsnede data opgehaald is, wordt dit op het scherm gezet en verfijnt zo het oude kaartbeeld. De eerste stap die gezet wordt, is een grafische transformatie, terwijl de tweede stap de inhoud van het kaartbeeld vervangt. Binnen de zoomactie onderscheiden we dus a) een grafische zoom-stap en b) een inhoud zoom-stap. Door deze twee stappen af te wisselen en te zorgen dat de inhoud zoom-stap geen enorme veranderingen teweeg brengt, bereiken we het effect van geleidelijk zoomen. Merk op dat een zoomactie uit een serie van meerdere kleine grafische en inhoud zoom- stappen kan bestaan (waarbij grafische en inhoud zoom worden afgewisseld). (b) Resultaat van de grafischezoomstap (a) Initiële situatie. (c) Resultaat van de inhoud zoomstap. Figuur 1 - Bij geleidelijk en traploos zoomen onderscheiden we 2 stappen: (b) een grafische zoomstap en (c) inhoud zoomstap.

Geo-Info | 2017 | | pagina 76