THEMA Door te comparti menteren doe je aan risicoreductie Omgevingswet en DSO in een notendop 2017-2 I Geo-Info 7 Wettelijk minimum Samen werking s -ruimte "Het is een omslag in denken bij het DSO. Het haalt de teamleden uit hun comfortzone, er is meer dynamiek en intensiever contact met de uitvoeringspraktijk." Basis op orde in 2019, oogsttijd in 2024 Gefaseerd ontwikkelen, maar wel over de hele keten. Elke ontwikkeling in het DSO wordt nauw keurig onderzocht en voorzien van een busines- scase waarover door de gezamenlijke besturen (Rijk, provincies, gemeenten, waterschappen) wordt besloten. Elk deel dat wordt ontwikkeld, draagt bij aan het stelsel en ook als besloten wordt een bepaald onderdeel niet te ontwik- kelen, dan is de rest niet voor niets geweest. Metandere woorden, er kan onderweg nog van alles gebeuren met het ambitieniveau. Momen teel wordt gekoerst op een DSO dat het huidig niveau van dienstverlening vervangt. Concreet betekent dit dat de functionaliteit van Ruimte- lijkePlannen.nl, de Activiteiten Internet Module Het maatschappelijk doel van de Omgevingswet is enerzijds het borgen van een veilige en gezonde fysieke leefomgeving en een goede omgevingskwaliteit, anderzijds deze verantwoord benutten. Om dit te bereiken heeft de wet vier verbeterdoelen: 1. Samenhangende benadering van de fysieke leefomgeving, 2. Vergroten bestuurlijke afwegingsruimte, 3. Inzichtelijkheid, voorspelbaarheid en gebruiksgemak omgevingsrecht vergroten en 4. Besluitvorming versnellen en verbeteren. Het DSO ondersteunt de gebruiker (overheid, burger, bedrijf) in de gehele beleids- en uitvoe ringsketen met gegevens over regels en beleid, goede en betrouwbare informatie over de leefomgeving en gebruikerstoepassingen. Daartoe is een technische infrastructuur nodig die de gegevens ontsluit: de stelselcatalogus (de 'sleutel' waarmee inhoud en samenhang tussen begrippen en gegevens kan worden gevonden) en het stelselknooppunt (waarmee gegevens kunnen worden uitgewisseld. De belangrijkste gegevensvoorzieningen binnen het DSO zijn het register omgevingsdocumenten, gegevensvoorziening toepasbare regels, gegevensvoorziening van vergunningaanvragen en meldingen, informatiehuizen (zoals, natuur, geluid, bodem etc.) en de generieke gegevensverzamelingen (zoals verkeer, rail). De kwaliteitseisen voor de gegevens zijn vastgesteld, zodat er geen twijfel over is. In de gehele ontwikkeling staat de gebruiker centraal, dus ook in de gebruikerstoepassingen (functionaliteit DSO). Een gebruiker moet zich kunnen oriënteren (denk aan: zoekfunctionaliteit of onderzoekshulp), indienen (denk aan: digitaal communiceren) en besluiten voorbereiden (denk aan: digitale samenwerkingsruimte). Er zijn zes kerninstrumenten: omgevingsvisie, programma, omgevingsplan, waterschapsveror dening, omgevingsverordening, projectbesluit. Hiervoor wordt een informatiemodel opgesteld, waardoor regels uniform kunnen worden ontsloten, zowel in tekst als op de kaart. De infor matiehuizen gaan de informatiestroom van gegevens over de leefomgeving van data bij de bronhouders tot aan de specifieke informatieproducten voor gebruikers organiseren. Infor matieproducten worden per ministeriele regeling aangewezen en hebben voor de gebruiker meerwaarde dan de gegevensverzameling (bijvoorbeeld omdat er een toetsing aan een norm aan is verbonden, waardoor de gebruiker informatie krijgt over 'wat mag'). Wanneer overheden en gegevensvoorzieningen (bijvoorbeeld de informatiehuizen) volgens de gemaakte afspraken hun digitale systemen en voorzieningen aansluiten op het stelsel, spreken we van het DSO. De gezamenlijke ambitie voor het DSO is vastgelegd in het Bestuursakkoord Implementatie Omgevingswet en op 1 juli 2015 door het Rijk, Inter Provinciaal Overleg (IPO), Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) en Unie van Waterschappen (UvW). De Visie op het DSO (2016) beschrijft het streefbeeld voor 2024. Samen met het Globaal programma van eisen en de Doel- architectuur geeft de Visie de uitgangspunten waarbinnen het DSO wordt ontwikkeld. en het Omgevingsloket Online (OLO) wordt vervangen door een integraal functione rend systeem. Wat hebben we dan gewonnen ten opzichte van de situatie van nu? Pieter heeft hierop een antwoord: "In 2019 is er meer gerealiseerd dan het vervangen van de huidige situatie. De dienstverlening is dan passend op de Omgevingswet, dus integraal. Bovendien zijn de regels van verschillende overheden bij elkaar gebracht en toegankelijker geworden, onder andere doordat ze op kaart staan. Er is een nieuwe architectuur waarmee de ambitie met het DSO gerealiseerd kan worden. En bovendien: het is een open stelsel. Marktpartijen kunnen op basis van de gegevens en functies (services) uit het DSO toepassingen maken. Het DSO geeft dus ruimte aan innovatie." Figuur 3 - Scenario's voor ontwikkeling DSO 2019 tot 2024. Bron: Visie DSO 2024. Maar de visie gaat veel verder: alle relevante informatie helder en begrijpelijk toegan- Vermindering onderzoek! ast Gebruikers perspectief Huidig niveau dienst verlening

Geo-Info | 2017 | | pagina 9