materiaal samen verder 2017-3 I Geo-Info I 11 Figuur 3 - Dijkvervorming rond Marken. Rood: verzakking Figuur 4 - Twee resultaten van de Dense Matching techniek: links zonder textuur, rechts met. 10-16 mm/jr. Oranje 3-6 mm/jr. Bron: Dentz et al., 2006. Bron: Hirschmueller 2010. Figuur2 - Lineaire laser (links) en Single Photon laser (rechts). Bron: Harris Corporation. we een optimale informatievoorziening voor de overheid tegen een goede prijs. Voor een optimaal resultaat moeten dan wel alle overheden meedoen. Dit geeft dan ook gelijk de mogelijkheid om de data als open data vrij te geven. Wat voor obstakels liggen er? We staan nu voor de volgende uitdagingen: We hebben duidelijkheid nodig over de wensen van nieuwe gebruikers, zodat we nieuwe specificaties kunnen formuleren voor toekomstige producten. Dat wordt zoeken naar de optimale mix van de gebruikerswen sen en inwinningsmogelijkheden. De waterschappen, Rijkswaterstaat en de provincies zijn over het algemeen tevreden met een vernieuwingscyclus van zes jaar, maar andere gebruikers van het hoogtemodel wil len een veel hogere frequentie. We hebben een nieuwe financieringsstructuur nodig. Tenslotte is het gebruik nu veel breder dan enkel de watersector. Er is slechts beperkte capaciteit in het luchtruim, daar moeten we dan ook efficiënt mee omgaan. Dit kan alleen als alle partijen samenwerken. Er is nog geen nationaal dekkend initiatief waaraan alle overheden meedoen. Willen we komen tot een gecoördineerde inwinning van basisdata, dan moeten we zorgen dat dit wel gaat gebeuren. Hoe wordt dat allemaal aangepakt? Er zijn twee nieuwe medewerkers bij Het Waterschapshuis aangesteld. De eerste gaat werken aan de inzet en inpassing van de genoemde nieuwe technieken in de bestaande programma's. De andere gaat energie steken in de afstemming met andere gebeurt als de lineaire LiDAR (zie figuur 2). Dat levert grotere dekking bij evenveel punten per m2. Het inwinnen van een gebied gaat daar door vele malen sneller dan met de huidige inwintechnieken. InSAR We denken ook aan het gebruik van InSAR. Met deze radartechniek kan vervorming ter grootte van millimeters worden afgeleid uit het verschil tussen twee radaropnames, gemaakt vanuit een satelliet. Daarmee is bijvoorbeeld landsdekkende mutatiedetec- tie uit te voeren maar ook het detecteren van vormverandering van een dijklichaam (figuur3). Dense Matching Een andere interessante ontwikkeling is die van 'Dense Matching' (Fig.4). Hierbij wordt uit overlappende luchtfoto's een 3D-puntenwolk afgeleid met hoogte- en kleurinformatie (Hinsbergh et al. 2017). Daarvoor is het wense lijk dat luchtfoto's worden gemaakt met een overlap van 80% in plaats van de gebruikelijke 60%. Binnen het programma Beeldmateriaal, dat ook onder verantwoordelijkheid van Het Waterschapshuis valt, hebben we er dan ook voor gekozen om deze overlap van 80% te laten vliegen in 2016 en 2017 voor één van de drie percelen. Het grote voordeel van deze techniek is, dat de hoogte informatie net zo actueel is als de luchtfoto. Dus nauwere samenwerking tussen AHN en het programma Beeldmateriaal? Ja. Het project- en programmamanagement van Beeldmateriaal en AHN vallen beide nu al onder de verantwoordelijkheid van Het Waterschapshuis. Voor de nabije toekomst zien we dat het inwinnen van basisdata, zoals 3D-puntenwolk en luchtfoto's, voor de overheden, het beste op een afgestemde wijze kan plaatsvinden. Daarmee realiseren Marken

Geo-Info | 2017 | | pagina 13